Gençler… Gençler… Gençler…

  • 09.08.2019 22:28
  • Okunma: 3601 kez

Talip ERCAN


Beykoz ilçesinde müthiş bir genç yoğunluğu var…

Ancak bu durumun spor ile meşgul olanları olarak bir oranı ortaya konmak istense mahcubiyet yaşayacak bir sonuç ortaya çıkacak.

Her ne kadar gençlerin ve çocukların spor ile buluşmasında Spor Kulüplerinin payı konuşulup durulsa da istisna kulüpler hariç gerçek anlamda fazlaca bir etkilerinin olup olmadığı tartışma götürür.

İşte bu gerçek ortada iken bile son günlerde spor kamuoyunda “Acaba İlçede Spor Kulüp sayımız fazla mı?” diye bir düşünce konuşulup durmakta. Gerçek manada çocuk ve gençlere spor yapma imkanı tanıyan kulüplerin yanı sıra tek A Takım düzeyinde katılım sağlayanların olması bu tartışmanın ana temasını oluşturmakta.

Bence bu konuda spor kulüplerini kendilerinin bir özeleştirisini de yapmalı… Bir kulüp bünyesinde 500 sporcu barındırmakta iken bir kulüp sadece A Takım düzeyinde 20 kişilik bir sporcu ile faaliyette bulunmakta. Bu ikinci bölüme giren kulüpler, “Eee ne yapalım kapatalım gidelim mi? İleride şartlar oluşursa neden bizde altyapı takımlarımız ile de girmeyelim ki?“ demekte.

Bu güne kadar defalarca yazdığım gibi, siz yerel yöneticiler olarak başarılı sporcuları en üst düzeyden ödüllendirmezseniz çocuk ve gençleri de onların velilerini de bu işe yönlendiremezsiniz…

Bir tekvando sporcumuz veya atletimiz Türkiye Şampiyonu olurken, Beykoz Belediyesi ya da Kaymakamlığına yaptıkları ziyarette bir çeyrek altın takılarak gönderilmekte. Oysa o sporcu kardeşimiz o başarıya gelinceye değin hem okul hem de antrenmanlar olmak üzer yoğun bir mesai harcayıp, fedakârlık yapmakta.

Önerimi bir kez daha tekrarlıyorum, başarılı bir sporcumuz ilköğretimden Üniversite hayatına kadar burs verilmeli ki alttan gelecek sporcular için de teşvik edici olmalı…

Bunun kaynağı nereden mi bulunacak, Beykoz’un Yüksek Kesimlerinde oturan zengin, krem tabakadan… Sporda sponsorluk yasal bir zeminde karşılığı olan bir konu, yani o zengin takımı için de vergiden düşme, gider gösterme gibi hakları var.

Zaten gençliğin durumu felakete gitmekte, ne kadarını bu yöntem ile kurtarabilirsek kar olacaktır… Şu anda Boks, Tekvando, Atletizm gibi dallarda birçok Şampiyon sporcumuz son yıllarda çıkmakta. Bu sayı neden artmasın, eğitim hayatı boyunca burs almak gibi bir şansları ortay çıkarsa bu sayı çok daha fazla artacaktır.

İlçede futbolun ağırlığı bulunmakta ancak diğer spor dalları için de cazip şartlar yaratılmalı. Bunun için de spor salonlarına ihtiyaç var, bunun için de ilçede mahalle bazında ne kadar boş alan varsa değerlendirilmeli, şişme salonlar dahil değişik alternatifler bulunabilir.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları