Kültür

Genç yüreklerde Panoramik Müze heyecanı

Genç yüreklerde Panoramik Müze heyecanı
2014.07.25 00:00
| | |
10154

Beykoz Belediye Başkanlığı öğrencilerin tarihsel bilincini artırmak amacıyla yapmış olduğu hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. 2 ayda 6070 öğrenci Panoramik müzeyi gezerek, İstanbul’un Fethi’ni yakından gördü.

Yaklaşık 2 ay önce başlayan program çerçevesinde Beykoz’da eğitim gören tüm 8.Sınıf öğrencilerinin yanı sıra 7. sınıf öğrencilerin bir kısmı Panorama 1453 Tarih Müzesi’ni ziyaret etti. Beykoz Belediye Başkanlığı’nın destekleri ile gerçekleşen ve öğrencilerin büyük memnuniyet duyduğu müze ziyaretine bugüne kadar 6070 öğrenci katıldı.

Okullarından alınan öğrenciler, her gün 180 kişilik gruplar halinde yaptıkları ziyarette İstanbul’un Fetih öyküsünün, 3 Boyutlu olarak resmedilen müzede, Fetihten 557 yıl sonra fetih yıllarına yolculuk yapıp, İstanbul’un fethine, Fatih Sultan Mehmet Han’ın ve askerlerinin kente girişine tanıklık ettiler.

Oldukça etkilendikleri görülen öğrenciler, bu ziyaretlerden sonra İstanbul’un Fethi’ni daha iyi anlama ve yorumlama fırsatı bulduklarını dile getirdiler.

Öğrencilere eşlik eden öğretmenlerde, bu ziyaretlerin çocuklarımızın tarih bilincini geliştirmeleri açısından son derece faydalı olduğunu ve müzeyi gören öğrencilerin İstanbul’un Fetih öyküsünün bu kadar güzel resmedilmesinden çok etkilendiklerini dile getirdiler.

 

Bu yılın son öğrenci kafilesi Kavacık İlköğretim Okulu öğrencileriydi. Bu vesile ile okul bahçesinde toplanan çocuklar Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek tarafından uğurlandı. Çelikbilek yaptığı konuşmada ‘heyecanlı ve coşkulu olmanız bizleri mutlu etmektedir. sizlerin bu memnuniyetine şahit oldukça, bu tip organizasyonları yapmak bizler açısından daha anlamlı hale gelmekte ve heyecanlandırmaktadır.

Tarihimizin doğru anlaşılabilmesi için destek olduğumuz bu projeler kapsamında, 10.000 den fazlaöğrencimizi Çanakkale Destanına ve İstanbul’un Fethine yolculuğa çıkardık. Önümüzdeki yıl tüm öğrencilerimizi bu güzel ve anlamlı mekânlara götürmeyi planlıyoruz. Ayrıca tarihimizde önemli bir yer tutan Sarıkamış’ında anlaşılması amacıyla aranızdan bazılarınızı da oralara götürecek ve askerlerimizin kahramanlıklarına şahit olmanızı sağlayacağız’ dedi.

Kavacık İlköğretim Okulu Müdürü Rıdvan Çakır’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen uğurlama programında, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in yanı sıra, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Birol Çam ve başka bir toplantı için okulda bulunan Anadolu Hisarı İlköğretim Okulu Müdürü Nahit Ayaz, Beykozİmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet Köse, Şehit Er Ersin Güner İlköğretim Müdürü Zeki Kılıç, Ferit İnal Lisesi Müdürü Kazım Bozbay, Çiğdem İlköğretim Okulu Müdürü Harun Yaman, Atatürk İlköğretim OkuluMüdür Yardımcısı Zeynep Hanımkurt, Sedat Simavi İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Önder Demir, Fevzi Çakmak Lisesi Müdür Yardımcısı Zülfikar Türkmayalı ve Paşabahçe İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Seda Süratli’de hazır bulundu.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında:

 

Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan fetih müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. Açılışının ardından halkın yoğun ilgisine mazhar olan bu kültürel mekân yakın zamanda, başta Cumhurbaşkanımız Sn. Abdullah Gülolmak üzere devletin zirvesine de ev sahipliği yapmıştır.

 Burası Topkapı, İstanbul kuşatmasının en çetin geçtiği, aşılamaz denilen surların aşıldığı, kutlu askerlerin bekledikleri günün yaşandığı yer… İstanbul’un fethe açılan kapısı…  Burada İstanbul'un fethine yeniden tanık olacak ve kente giriliş anını neredeyse aynen yaşayacaksınız. Macar topçu ustası Urban'ın döktüğü toplara dokunup Kostantinopolis'in surlarına doğru onların patlamalarına şahit olacaksınız. Sultan II. Mehmed'in binlerce askerinin tekbir seslerini ve Mehter Marşı'nı duyup, belki de eşlik edeceksiniz. 

Burası 16 yıl önce Topkapı'daki Trakya Otogarı'nın olduğu, bugün ise “Topkapı Kültür Parkı”nın bulunduğu yer. Solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı Surları'nı yani Kostantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce de Silivrikapı'daki surları görürsünüz. İşte Sultan II. Mehmed'in “Fatih” unvanını alışına şahit olacağınız ve İstanbul'un fethini yaşayacağınız yer tam da burası.

Panorama’nın kalbi olan resim, 38 metre çaplı bir yarım küre üzerine yapılmıştır. Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim, 2350 m2 olup, resimle ziyaretçi platformu arasındaki 650 m2'lik 3 boyutlu objeler platformuyla birlikte, toplam 3000 m2'lik dev bir büyüklüğe ulaşmakta ve ziyaretçiyi her yönden kuşatmaktadır.

Müzenin, panoramik resim ile ilgili çalışmalarına 2005 yılında başlanmış, 2008 yılında tamamlanmıştır. Bu çalışma 8 sanatçı tarafından yapılmıştır. Resimde 10.000 figür çizimi vardır. Surlardaki yıkılmış bölgeler ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul'un ilk belediye başkanı olan Hızır Bey'e, surların tamiri ile ilgili olarak sunulmuş bir rapora dayanmaktadır.

Çerçevesi ve sınırı olan bir resim, ne kadar derinlik ve üç boyut duygusu uyandırırsa uyandırsın çerçevesini ya da sınırını görebiliyorsanız, onun sizden ne kadar uzakta asılı olduğunu anlarsınız. “İSTANBUL 1453 Panoramik Müzesi”ndeki çalışmada resmin bittiği yer diye bir şey olmadığı için, resme bakan kişi optik alışkanlıklarıyla eserin gerçek boyutlarını kavrayamayacaktır. İzleyici, platforma çıktığı anda 10 saniye kadar sürecek bir şok yaşamaktadır. Bu durum, resmin gerçekliğini ve boyutlarını kavramayı sağlayacak referanslar, başlangıç ve bitiş gibi dayanak noktaları bulamamanın şaşkınlığıdır. Burası insana, kapalı bir mekâna girildiği halde, bir şekilde tekrar üç boyutlu dış mekâna çıkılmış duygusunu yaşatmaktadır.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Panoramik Müze, Genç Yürekler, İstanbul, Fetih, 1453

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"