Ömer MİHLAÇ
  • 28/07/2016 Son günceleme: 28/07/2016 23:32
  • 6.679

Ekonomideki çalkantıların yaşandığı bu günlerde güzel bir uygulama daha...

Bir nebze de olsa genç yatırımcılara teşvik ve ekonomiye genç dinamik yatırımcı kazandırmak amacı ile yeni bazı uygulamalar getirildi...

İlk defa iş kuracak gençlere 'vergi muafiyeti' yasalaştı...

29 yaş altında ilk defa iş kuracak genç girişimciler için vergi muafiyeti TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Yasalaşan vergi muafiyetine göre, ilk kez iş kuracak 29 yaş altı genç girişimcilere, 3 vergi dönemi boyunca muafiyet sağlanacak. Geçtiğimiz aylarda girişimcilere verilen hibe desteği şartlarının iyileştirilmesi sonrası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen vergi muafiyet yasası da kendi işini kurmak isteyen pek çok girişimci için büyük kolaylık sağlayacak. Ancak gelir vergisi muafiyeti teşvikinden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin, yerine getirmesi gereken bazı şartlar da var.

Gelir Vergisi Muafiyet Şartları

Gelir vergisi muafiyeti için girişimcilerin 29 yaşını doldurmamış olması gerekecek. Muafiyetten 29 yaşından küçük ve ticari, zirai veya mesleki faaliyetlerine göre ilk kez gelir mükellefi olanlar yararlanabilecek.

Gelir vergisi muafiyeti 3 vergi dönemi boyunca yani 3 yıl süreyle geçerli olacak. Süre, girişimcilerin işe başladıkları ilk takvim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacak.

Gelir vergisi muafiyeti girişimcilerin elde ettikleri yıllık kazancın 75 bin liralık kısmına uygulanacak; yıllık 75 bin liradan fazla gelir elde eden girişimciler ise muafiyetten yararlanamayacak.

Diğer yandan, Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. Maddesi'nde yer alan 'gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife' de 2016 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere, aşağıdaki şekilde yeniden belirlenecek:

12 bin 600 TL'ye kadar yüzde 15

30 bin TL'nin 12 bin 600 TL'si için bin 890 TL, fazlası yüzde 20

69 bin TL'nin 30 bin TL'si için 5 bin 370 TL, (ücret gelirlerinde 110 bin TL'nin 30 bin TL'si için 5 bin 370 TL), fazlası yüzde 27

69 bin TL'den fazlasının 69bin TL'si için 15 bin 900 TL, (ücret gelirlerinde 110 bin TL'den fazlasının 110 bin TL'si için 26 bin 970 TL), fazlası yüzde 35

Yukarıdaki yüzdelerle, gelir vergisi dilimleri oranında vergi tahakkuk ettirilir. Devlet bizlerden elde ettiğimiz kazancı bu vergi dilimleri ile vergilendirmektedir. Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen girişimcinin kendi işinde çalışıyor olması gerekecek.

Girişimci, işletme devri yoluyla işini kuracaksa, devir alacağı işletmenin üçüncü dereceye kadar yakın bir tanıdığından devralmamış olması şartı aranacak. Diğer bir önemli şartta girişimcilerin 3 vergi dönemi boyunca yararlanacağı muafiyet süresince sahte belge düzenlememiş olması gerekecek.

Yazarın Yazıları