Gelişimin Aracı Futbol

  • 2014.08.19 00:00
  • Okunma: 6183 kez

Asım ÖZDEMİR


Tüm bireyler dünyaya gözlerini açtıkları ilk bebeklik günlerinden itibaren, ömürlerinin sonuna değin sürecek olan bir büyüme ve gelişme süreci içine girerler.

Bu büyüme ve gelişme olgusu önceleri hareket ederek, yer değiştirme şeklinde kendisini gösterir. Daha sonraları çeşitli yönlere koşma, atlama, zıplama şeklinde basit egzersizlerle devam eder. Bir başka ifadeyle insan dünyaya geldiği andan itibaren Aktif bir sporcu olarak yaşamını sürdürmek eğiliminde olan anatomik ve fizyolojik bir yapıya sahiptir. Eskilerin deyimiyle hareket bereket getirir. Burada bereketten kastımız spor sayesinde insanların sağlıklı bir yaşam sürmeleridir. Nasıl yaşantımızın sürebilmesi için yemek, içmek olmazsa olmazımızsa, spor da çağımızda bir yaşam biçimi olarak geniş kitleler tarafından benimsenmiş, hayatımızın ayrılmaz bir olgusu durumuna gelmiştir.

Futbola gelince, tüm dünyada spor branşlarının içinde en yaygın olanı, en fazla ilgi çekeni olup, bu nedenle en fazla izleyici tarafından izlenenidir. Ayrıca ele geçirdiği milyarlarca Dolarlık pazar payıyla global dünyamızın çok endüstrileşen, sektörü haline gelmiştir.

Futbolun bu kadar geniş kitlelere hitap etmesinin nedeni ise çok basit bir branş olup, her yerde, her koşulda oynanabilmesidir. Kale olabilecek İki taş ve top (ya da yerine geçebilecek her şey) ile rahatlıkla oynanabilen bir oyun olması onu diğer branşlara üstün kılan özelliğidir.

Futbola olan ilginin fazlalığı ve futbolculara kazandırdığı milyon Dolarlar, aileleri çocuklarının futbolu bilimsel olarak öğrenmeleri adına mevcut Futbol Okullarına koşuşturmalarına neden oluyor. Doğal olarak futbolu bilimsel olarak öğrenmenin yeri olan Futbol Okulları, Yetenekli olan futbolcu adaylarının gidecekleri ve oralarda eğitimlerini tamamlayarak ileride başarılı birer futbolcu olmaları yolundaki doğru adreslerdir.                          

Mehmet Şahin’le

-Gelelim Beykoz 1908 AŞ’nin Alt Yapısına;

Sezon başı Mehmet Şahin Beykoz 1908 AŞ’nin sadece alt yapısına talip olurken ne antrenörü nede bir tek sporcusu, soyunma odası, antrenman yapacak sahası ve spor malzemesi hiç yoktu.

Buna rağmen, Mehmet Şahin Beykoz da bir ilki gerçekleştirdi. BİSK’in bir toplantısında alınan kararla hiç alt yapısı olmayan Beykoz 1908’AŞ için bazı amatör spor kulüplerimizin alt yapılarından her yaş kategorisine bir veya iki futbolcu istemişti. Buna duyarsız kalan ve önem vermeyen kulüplerimiz oldu ama O yine yılmadı elindeki futbolcular ile ona destek veren Öncelikle Çavuşbaşı, Tokatköy, Beykoz Belediye, Soğuksu ve Denizcilik İşletmeleri Spor kulüplerinin desteğini aldı. Birde futbol yaz okulunu açtı ve buradan da yetenekli futbolcuları alt yapı kadrolarına kattı. 25 yıl aradan sonra çok başarılı bir alt yapı çalışması ile tüm kategorilerde katıldıkları liglerde başarılı sonuçlar alırken, U-15 Yaş grubunda Türkiye Şampiyonasının Kütahya da ki ilk eleme grubunda şampiyon olarak bir üst tura yükseldi. Mehmet Şahin’in bu gençlere verdiği değeri ben çok iyi biliyorum.

 Âdeta Bir Futbol Koleji oluşturdu ve ona çok az bir destek verilmesi halinde neler yapacağını hiç merek etmeyin ben çok iyi biliyorum ki 3 yıl sonra Beykoz 1908 AŞ’yi hak ettiği yere getirecek bir spor sevdalısıdır O. Mehmet Şahin’i sizlere bura anlatmaya kalkarsam sayfalar yetmez. 

-Bu güzel yürekli insan bir toplantıda da şu ifadeleri kullanmıştı;

-Benim hiçbir makam ve yerde gözüm yok. Bizler birlik ve beraberlik içinde olalım yeter, Beykoz’ da bu güçle zoru kolayca aşar ve kalıcı başarılara yelken açarız. Yeter ki bu gençlerimize destek olalım. Her takım bir kere şampiyon olur. Spor yaptırdığımız Gençlerimiz ise sağlıklı yaşadıkları müddetçe Ülkemiz her zaman şampiyon olacaktır.

- Beykoz’ lu, bir spor adamı olarak Mehmet Şahin’i ve ekibini tebrik ederken çalışmalarında başarılar dilerim. Ülkemizin ve Beykoz’un Mehmet Şahin gibi spor sevdalılarına ihtiyacı var sakın ola ki küstürmeyelim.

Yazarın Yazıları