Yaşam

Gel bu yaz… Kur-an’ı gönlüne yaz

Gel bu yaz… Kur-an’ı gönlüne yaz
2014.08.18 00:00
| | |
17629

Foto galeri

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın okulların tatile girmesinin ardından Türkiye genelinde başlattığı yaz Kuran Kursları Beykoz’da yoğun ilgi görüyor.

Beykoz’da kurslar “Gel bu yaz… Kur-an’ı gönlüne yaz!” sloganıyla açıldı.

Beykoz’da ki camilerde 10.000’den fazla öğrencinin okutulacağı yaz Kuran kurslarının açılışı; Kavacık Yıldırım Bayezit Camii’ndedüzenlenen törenle yapıldı. Açılışa, Beykoz Müftüsü Hüseyin DemirtaşFetihtepe Camii İmam Hatibi Turgay ŞalambaDost Beykoz yazarı A.Raif Öztürk, çok sayıda öğrenci ve velileri katıldı.

Beykoz Müftülüğü tarafından düzenlenen açılış programının sunuculuğunu Beykoz Belediyesi İmamı Soner Çelebi yaparken, velilerin heyecanı ve mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Düzenlenen açılış programında Yıldırım Bayezit Camii İmamı Muhammed Polat’ın oğlu Mahmut Polat, Kur-an’ı Kerim’den ayetler okudu. Okunan Kur-an’ı Kerim’in ardından, Mahmut Polat’ı tebrik etmek üzere kürsüye gelen Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş, “Kusurumu mazur görün oğlumuz çok güzel okudu, kendimi tutamayarak onu tebrik etmek için çıktım buraya kendisini tebrik ediyorum. ” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Açılışta, Beykoz Belediyesi İmamı Soner Çelebi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’inyurt çapındaki yaz kuran kursları için yayınladığı mesajı okudu.

Açılışın devamında ise Fetihtepe Camii İmam Hatibi Turgay Şalamba’nın 7 kız öğrencisinden oluşan “Vuslat” isimli grup ilahiler okudu. Okunan ilahilerden sonra öğrenciler ellerini semaya kaldırarak dualar etti.

Vuslat ilahi grubunun ardından sahneye davet edilen Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş konuşmasında; Müslümanlığı, okumanın ve kuran kurslarının çocuklar açısından önemini anlattıktan sonra şöyle devam etti:

Allah (c.c)’ın ilk emri oku! Hazreti Allah bizlere ilk önce okumayı emretti. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (s.a.v)’de bu konuya çok hassas davranmıştır. Kendisi bizzat çocuklara Kuran eğitimi vermiştir. Bizlerde bunlara dikkat etmeliyiz. Yaz Kuran kurslarımız da yalnızca Kuran eğitimi değil, temel dini bilgiler ve Kur-an’ı Kerim’in manası üzerine de eğitimler verilecek. 3 – 18 yaş arasında bütün öğrencilerimiz gelebilir. Öğlene kadar camilerimizde eğitimlerimiz devam ederken, öğleden sonra da İlçe Spor Müdürlüğü ile yapılan işbirliği sayesinde öğrenciler öğleden sonra ilçede bulunan spor alanlarında vakitlerini değerlendirebilecekler. Önceki senelerde bu kurslara 12 yaşın altında ki öğrenciler alınmıyordu, şimdi öyle bir olay yok. Herkes gelebilir. ”

Demirtaş’ın ardından Hatice Sönmez Hoca’nın öğrencileri izleyenlere kısa süreli bir gösteri sundu.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2013 yılının yazında kurslara katılacak öğrencilerden kayıt formunu velileri ile birlikte doldurmaları istendi. Yaz aylarında 3 dönem olarak belirlenen yaz kuran kursları şu dönemlerde eğitimlerine devam edecek.

1.Dönem : 24 Haziran 2013 – 12 Temmuz 2013
2. Dönem : 15 Temmuz 2013 – 02 Ağustos 2013
3. Dönem : 05 Ağustos 2013 – 23 Ağustos 2013

Beykoz Müftülüğü tarafından düzenlenen açılış programının ardından misafirlere ikramda bulunuldu.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Hüseyin Demirtaş, Mahmut Polat, Müftülük, Soner Çelebi, Turgay Şalamba, Vuslat, Yaz Kuran Kursu, Beykoz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"