Gebelikte Kovid-19

  • 21.09.2021 18:41
  • Okunma: 793 kez

Dr. Hüseyin Atilla TÜYSÜZ


Ülkemizde Covid-19 hastalığı halen can almakta olup, günlük ölüm sayıları 300'e dayanmıştır.

Vakaların büyük çoğunluğu Delta varyantından kaynaklanmaktadır. Bu varyantın önceki varyantlara göre daha bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Son zamanlarda Covid-19 hastalığı, genç yaşlara inmesi ve hamilelerde görülme sıklığının artması ile daha da çoğaldı.

Türkiye'de aşısız ya da tam aşılı olmayan Kovid-19'lu hamile kadınlarda ölüm görülme sıklığı fazlalaştı. Hamile kadınların Kovid-19'a yakalanma ihtimali herkes kadardır. Fakat hamile kadınların aşılanmamaları; ciddi hastalık riskini hem de erken doğum riskini arttırmaktadır. (Kovid-19'lu hamilelerde erken doğurma riski, normal hamilelere göre iki-üç kat daha fazladır) Hamileliğe bağlı yüksek tansiyon, hipotiroidi, şeker hastalığı oluşmakta, bunlar da ölümcül durumu artırmaktadır. Bu nedenle hamile (ilk üç ay sonrası), emziren, hamile kalmaya çalışan kişiler de dahil olmak üzere 12 yaş ve üzerindeki tüm kişilerin aşılanması önerilmektedir. 

ABD'de 153.400'den fazla hamile kadına en az 1 mRNA (Biontech) aşısı yapılmış, ciddi bir yan etki saptanmamış. İngiltere Aşılama ve Bağışıklama Komitesi hamile kadınlara Kovid-19 aşılarının uygulanmasını tavsiye etmiş.  Dünya Sağlık Örgütü aşılama öncesinde gebelik testi, gebeliğin sonlandırılmasının gerekmediğini ve emziren kadınların da aşı olmasını önermektedir.  1 Eylül 2021 tarihi itibari ile İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, Norveç, Finlandiya, ABD, Kanada'yı da içeren 34 ülkede hamile kadınlara Kovid-19 aşısı başlanmış. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı yaş gruplarında sırası gelen hamilelerin inaktif virüs aşısı veya mRNA aşısı uygulayabileceğini belirtmiş, hamileliğin ilk 3 ayında tercih edilmemesini önermiştir. 

Birleşik Krallıkta 1 Şubat 2021 ile 11 Temmuz 2021 tarihleri arasında Kovid-19 şikayeti ile başvuran hamile bayanların % 99'unun aşısız olduğu gösterilmiştir. 40.000'den fazla hamile bayanın yer aldığı 6 ayrı çalışmada aşı olmanın, düşük, erken doğum, ölü doğum ve konjenital anomali riskini artırmadığı gösterilmiştir.

Değerli anne adayları, daha güvenli bir hamilelik süreci için kendiniz ve bebeğiniz için aşılanma önem taşımaktadır.

Kalın sağlıcakla...

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları