Yaşam

Gaziler güvenlik kulübesine sığındı

Gaziler güvenlik kulübesine sığındı
2014.09.08 00:00
| | |
4872

Atatürk, yurt, bayrak ve ülke sevgisini yaşatmak için kurulan Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği üyeleri binalarının satılması üzerine dışarda kaldı.

Üyeler, Beykoz sahilindeki terkedilmiş bir kulübeyi dernek olarak kullanıyor…

Atatürk, yurt, bayrak ve ülke sevgisini yaşatmak için 1951 yılında kurulan ve üyelerinin büyük çoğunluğu gazilerden oluşan Kuvayi Milliye Mücahitleri Derneği’nin İstanbul’daki adresi Beykoz’daki bir güvenlik kulübesi. Bir hayırseverin kirasını ödediği binadan çıkarılan dernek üyeleri 2011 yılından bu yana yaklaşık 2 metrekarelik kulübeyi dernek merkezi olarak kullanıyor.

86 üyesi bulunan derneğin İstanbul Şube Başkanı Abdülkadir Ayazoğlu, “Kulübeye 2 kişi bile zor sığıyor. Fiziki imkânsızlıklar nedeniyle toplanamıyoruz. Üyeler birbirinden koptu” diyor.

Derneğin yaşları 70’i geçkin üyeleri, her 10 Kasım’da Dolmabahçe’deki anma törenlerine katılıyor, Cumhuriyet bayramlarında Anıtkabir’i ziyaret ediyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da Afyon’daki törenlerde yer alıyor.

Bir yıldır sokaktalar

Üniforma ve madalyalarıyla törenden törene koşturan gazi ve gazi varisleri son bir yıldır neredeyse sokakta. Beykoz’da dernek merkezi olarak kullandıkları binanın satılması üzerine yer arayışına giren ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle yer bulamayan dernek üyeleri çareyi Beykoz sahilindeki terkedilmiş bir kulübeyi dernek merkezi yapmakta buldu. Ancak yaklaşık 2 metrekarelik kulübe 86 üye için bir hayli küçük. Elektriği bulunmayan kulübe yağmurda da su alıyor.

Derneğin İstanbul Şube Başkanı Abdülkadir Ayazoğlu 1 yıldır bu şartlar altında faaliyet göstermek zorunda kaldıklarından yakınıyor. Güvenlik kulübesine taşındıklarından bu yana üyelerin tümünün hiç bir araya gelemediğini belirten Ayazoğlu, “Bu şartlar altında bir araya gelemiyoruz. Yönetim kurulu toplantısı bile yapamadık. Üyeler birbirinden koptu. Yazın yine idare edebiliyorduk. Ancak soğuk hava nedeniyle artık bu da mümkün olmuyor. Telefondan haberleşmeye çalışıyoruz. Etkinliklere kimin gideceğini telefonda bildiriyoruz. Burayı da irtibat merkezi olarak kullanıyoruz” diye konuştu.

Belediyeler yardım etmedi

Ayazoğlu, “Eski yerde kiracıydık. Kiramızı da bir hayırsever ödüyordu. Ancak şimdi hayırsever desteği kesildi. Bizim de maddi imkânımız yok. Belediyelere başvurup yardım istedik ama hiçbir belediye bize yer göstermedi. Mecburen buraya geldik”dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Abdülkadir Ayazoğlu, Beykoz, Kuvayi Milliye, Mücahitler Derneği, Gazi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"