Prof. Dr. Faruk ŞEN
  • 16/10/2015 Son günceleme: 16/10/2015 19:44
  • 6.217

Türkiye, tarihinde ilk defa 1 Aralık 2014 – 30 Kasım 2015 tarihleri arasında G20’nin lideri oldu.

G20’de yer alan ülkelere bu fırsat, 20 yılda 1 kez geliyor. Bir daha böyle bir fırsatı yakalamamız için 20 yıl veya belki de daha fazla beklememiz lazım.

2 yıl önce 840 milyar dolar olan Gayrı Safi Milli Hasılamız, bu yıl büyük bir düşüş gösterdi. Türk Lirası’nın Dolar’a karşı 3 Liraya kadar değer kaybetmesi, Euro’nun neredeyse 3,40’ı görmesi; GSMH'mızı oldukça küçülttü.

Türkiye ‘Mülteci Konferansı’ Yapmalı

G20’lerden ilk toplantılardan biri olan Enerji Konferansı 1-3 Eylül tarihleri arasında İzmir’de yapıldı. Bu toplantıya ben de katıldım. İzlenimlerim doğrultusunda Türkiye’nin bu zirvede tamamıyla organizasyon yaptığı, restoran gezileri ayarladığı ve raporların bile İngilizlere ihale edildiğini gördüm. Bir adım daha ileri gidelim ve kaçan fırsata bakalım:

Türkiye şu anda G20 ülkeleri arasında ülkesine 2 milyon 200 bin Suriyeli mülteci almış bir ülke... G20 çerçevesinde iyi bir mülteci konferansı yapar, hem kendini diğer ülkelere kabul ettirir hem de Türkiye’de G20 ülkelerini daha fazla mülteci almaya yönlendirebilirdi. G20’in ilginç bir yanı bunun içinde bugüne kadar tek mülteci bile almayan bazı Müslüman ülkelerin de olması.

B20’de de Bir Atak Gösteremedik

Kaçan bir diğer fırsatta B20... İstanbul ve Ankara’da yapılan iş dünyasına yönelik konferanslarda Rıfat Hisarcıklıoğlu TOBB Başkanı olarak her zaman olduğu gibi şovunu yaptı. Gazetelere Maraş Dondurması yerken çektirdiği fotoğraflarını dağıttı. Fakat toplantının içeriklerine baktığımız zaman elde edilmiş herhangi bir noktanın olmadığını görüyoruz. Esasında G20 toplantısında Türkiye, TTIB çerçevesinde dünya ticaretinin yüzde 76’sını oluşturacak AB ve ABD arasındaki ticari bölgede yer alma konusunda belirli girişimlerde bulunabilirdi. Maalesef Türkiye bu konularda fazla bir atak yapamıyor.

Türkiye Sesini Duyuramadı

Yine 7 Haziran seçimlerinden sonra artan terör hareketi de Türkiye’nin G20 üyelerine, bir konferansla taşıyabileceği bir konuydu. Bir yanda PKK terörü, bir yanda IŞİD terörü, G20'de ciddi bir konferansla ele alınabilirdi. Belki gündem olarak küçük çapta da olsa bunu yapma olanağı var. Düşünün: İslami terör karşısında Paris, bütün dünyayı ayağa kaldırmış ve Ahmet Davutoğlu da dâhil olmak üzere bütün liderleri Paris’e getirmişti. Şimdi Türkiye’de her gün PKK5-6 insanımızı öldürüyor. Artık cenaze namazları bile gündemden düşmeye başladı. Fakat biz bunu uluslararası alana taşıyamıyoruz.

Bu Yıl Gerçekleşecek G20 Tahmini

G20’nin asıl toplantısı 15-16 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek. Oteller belli oldu. Bütün altyapı hazırlandı. Fakat 7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon hükümetinin kurulmaması, 1 Kasım seçimlerinden sonra da 2 hafta içinde yeni bir hükümetin kurulamayacak olması G20 toplantısına Türkiye’yi bir seçim hükümeti ile katılmaya zorlayacak. Düşünün: G20’nin diğer 19 lideri, acaba bizim Başbakanımıza nasıl bakacaklar? Ne açıdan ciddiye alacaklar?

Bunlar kaçan fırsatın son noktası olacak.

Yazarın Yazıları