Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak

 • 0
 • 29895
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak
Futbolun da kalbi Beykoz’da atacak

Beykoz Belediyesi’nin girişimleri sonuç vermeye devam ediyor.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ardından Türkiye Futbol Federasyonu da Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin ilk adımı bugün yapılan törenle atıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören beraberindeki heyetle birlikte Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i makamında ziyaret ederek, proje hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Demirören, tesislerin yapılmasında kendilerine gösterilen kolaylık ve destekten dolayı Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ederken, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Çelikbilek de, tesislerin başta Beykoz olmak üzere tüm İstanbul’a ve Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi: “Beykozumuz, eğitim, turizm ve sağlıktan sonra sporun da kalbinin attığı bir ilçeye dönüşüyor. Futbol Federasyonu tesislerin yapılmasıyla birlikte, ilçemizdeki spor tesislerimize de katkıları olacak. Beykoz gençliğinin yararına çalışmalar yapılacak. Tekrar ilçemize hayırlı olmasını diliyorum”dedi.

Ziyaretin ardından Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve beraberindeki heyet, Riva’da düzenlediği basın toplantısıyla mevcut tesislerin yıkım törenini başlattı. Demirören ayrıca, tesislerin yıkım töreninde "Hasan Doğan" müjdesi verdi.

Riva Tesisleri'nde gerçekleştirilen törene, TFF 1. Başkan Vekili M. Ufuk Özerten, Yönetim Kurulu Üyeleri Edip Eren, Arif Koşar, Cengiz Zülfikaroğlu, Prof. Dr. Mete Düren, Serhat Soysal, Genel Sekreter Prof. Dr. Emre Alkin, Milli Takımlar Teknik Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı ile Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Tolunay Kafkas katıldı.

Milli Takımlarımızın tüm kamp programlarını gerçekleştireceği, futbolun paydaşlarına her türlü eğitimin verileceği Riva Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin ilk adımının atıldığı törende, TFF Başkanı Demirören, "Burada Türk futbolunun en önemli adımını atıyoruz. Türk futbolu Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi. Bu büyük ekonominin idari binasının altında eczaneler, banka, otomobil bayii ve otopark bulunuyor. Milli Takımlar, otellerde kamp yapmak zorunda kalıyor" dedi.

Yönetime geldiklerinde ilk ve en büyük hedef olarak Riva Projesi'ni seçtiklerini ifade eden Başkan Demirören, tesislerin tamamlanmasıyla kamp, eğitim ve konaklama masraflarında yılda 15 milyon TL tasarruf edileceğini kaydetti. Tesislerin TFF'nin öz kaynaklarıyla yapılacağını anlatan Demirören, tüm kesimlerin desteğinin beklendiğini ve sponsorluklara da açık olduklarını vurguladı.

Yeni tesislerin adı Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri olacak

Başkan Demirören, Riva Projesi kapsamında yapılacak tesislere, TFF'nin önceki başkanlarından merhum Hasan Doğan'ın adının verileceğini kaydetti. Başkan Demirören, tesislerin bundan sonra Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri olarak anılacağını söyledi.

Demirören, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'ni 2014 yılının Nisan ayında tamamlamayı planladıklarını ve Milli Takımı, Brezilya'ya buradan uğurlamak istediklerini sözlerine ekledi.

TFF 1. Başkan Vekili Ufuk Özerten ise, projenin ilk başladığı günlerde de bulunduğunu belirterek, "Bugün burada projenin hayata geçiyor olmasını görmekten büyük mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

Tesis ve İdari İşler Komitesi Başkanı Edip Eren de, 17 bin metrekarenin üzerinde kapalı alana sahip olacak tesislerin, proje tasarımını Türk Bayrağı ve TFF logosu üzerinde bulunan ay-yıldızdan aldığına değinerek, "Tesislerimiz tamamlandığında uydudan ve uçuşlarda havadan görülebilecek. İnşallah bu tesisler, aynı zamanda Türk sporunun Avrupa'da yükselen gücünü temsil edecek" şeklinde konuştu.

Milli Takımlar Teknik Sorumlusu ve A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı ise, mevcut tesislerde daha önce kamp yaptıklarını anımsatarak, "Milli Takım kampından buraya gelme sebebim; mutluluğumu ve sevincimi sizlerle paylaşmaktır" dedi.

Daha sonra Başkan Yıldırım Demirören ve TFF Yönetim Kurulu üyeleri, törenle mevcut binaların yıkımını başlattı.

Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp Ve Eğitim Tesisleri Projesi

2013 yılının Ocak ayında törenle temeli atılacak ve 15 ayda tamamlanması planlanan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri Projesi'nin teknik özellikleri şöyle:

 • Türkiye Futbol Federasyonu'nun prestij projesi olan Riva Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri çevreye ve doğaya duyarlı, enerji geri dönüşümlerinin sağlandığı, yalnızca sporumuz ve futbolumuz açısından değil, ülkemiz adına da öncü projelerden biri olacak.
 • Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, 235 bin metrekarelik bir alan içerisinde yer alacak.
 • Temeli atıldıktan sonra 15 ayda bitirilecek ve 2014 Nisan'da hizmete girecek.
 • Bittiğinde Türkiye'nin en büyük, en modern, en kapsamlı kamp ve eğitim tesisleri olacak.
 • Toplam kapalı alanı 17 bin 643 metrekareyi bulan tesis, ana yay aksına bağlanmış 6 kütleden oluşacak.
 • Yönetim binası, toplantı ve konferans salonları, konaklama binası, sağlık kulübü, restoran ve benzeri alanları da kapsayan tesis, Türk futboluna üst düzey bir konforla hizmet ve çalışma alanları sunacak.
 • Toplam kapalı alanı 2 bin 320 metrekareyi bulan ofis binası 3 katlı inşa edilecek. Millî Takımlar ve Futbol Gelişim Direktörlüğü'ne bağlı birimler burada hizmet verecek.
 • Konaklama bloğu 7 bin 935 metrekarelik bir kapalı alandan oluşacak. 3 katlı binada 3 bin 200 metrekarelik bölümde 85 oda yer alacak. 2'si süit, 83'ü iki kişilik olarak planlanan bu odaların yanı sıra, blok içerisinde hobi ve toplantı odaları da bulunacak.
 • Konaklama bloğunun içerisinde modern bir mutfak, özel ve genel yemek salonlarını içeren bir restoran yer alacak.

 • Çok amaçlı salon bloğu 1000 metrekarelik bir kapalı alandan oluşacak. 182 kişilik oditoryum, 168 kişilik seminer salonu, ihtiyaç duyulduğunda salon olarak da kullanılabilecek 250 metrekarelik bir fuaye alanı ve küçük ölçekli toplantı salonları bu blokta bulunacak.
 • İki katlı Sağlık Kulübü bloğunun zemininde 1000 metrekarelik yüzme ve terapi havuzları ile 900 metrekare içerisinde hamam, tedavi odaları ve benzeri sağlık birimleri; 1. katta ise 350 metrekarelik fitness salonu yer alacak.
 • 450 metrekarelik teknik blokta ise trafo ve jeneratör odaları olacak.
 • Halen kullanımda olan 4 adet çim sahanın yüzeyleri yenilenecek. Ayrıca bir çim saha daha yapılıp sayı 5'e çıkarılacak. Bu sahaların bir tanesi, küçük ölçekli tribünleri, destek birimleri ve tel örgüleriyle stadyum olarak inşa edilecek.
 • Dere yanındaki araziler ıslah edilerek yürüyüş ve koşu parkurlarının olduğu yeşil alanlar haline getirilecek.
 • Bu projeye eş zamanlı olarak, toplam 9 bin metrekarelik TFF İdari Hizmet Binası inşa edilecek. Tasarım çalışmaları süren bu tesisin de devreye girmesiyle, Federasyonumuzun tüm idari birimleri tek merkezden hizmet sunacak.

 

 • Milli Takımlar, teknik adamlar, hakemler, sağlık çalışanlarının kamp ve eğitim dönemlerinde ödenen yıllık ortalama konaklama gideri 12 milyon 737 bin lira. TFF'nin İstanbul'daki tesislerine son dört yıl ile bu yılın ilk 3 ayında ödenen kira bedeli ise 7 milyon 489 bin lira olduğu düşünülürse; Riva Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin hizmete girmesiyle yapılacak yıllık tasarruf 15 milyon liranın üzerinde olacak. Ve bu para futbolumuzun gelişimi için oluşturulacak yeni projelerde kullanacak. 

Haber Merkezi

TFF Riva Tesisleri yıkılıyor
Önceki TFF Riva Tesisleri yıkılıyor
Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi
Sonraki Beykoz Çubuklu Silolarının dönüşüm hikayesi