2018-2019 Spor Toto Lefter Küçükandonyanis sezonunda Süper Lig’e teknik direktör bakımından baktığımızda Fenerbahçe’nin de 11. Hafta da Phılıp Jhon Wılıam Cocu’nun yerine getirdiği Erwin Koeman ile 15. Hafta sonunda yolları ayırması ile arzu ettiğimiz gibi tamamen Türk kökenli antrenörlere teslim edildi.

Sonuç itibari ile baktığımızda düşen takım şampiyon olan takım, kupalara gidecek takımlar hepsi yine bizim takımlarımız oldular. Bunu değiştirmek zaten imkansız ama sonuçta baktığımızda ligde hem alt tarafta hem de üst tarafta son haftaya kadar amansız bir mücadele son ana kadar devam etti. Buradan da çıkartacağımız sonuç artık Türkiye’de Türk Teknik Direktörlerle devam edilerek onlara inanmalıyız.

Ligin zirvesine baktığımızda Fatih Terimli Galatasaray A.Ş. şampiyon olurken, son ana kadar şampiyonluk yarışı içerisinde olup ligi ikinci sırada bitiren Abdullah Avcı’lı bir Medipol Başakşehir Fk, üçüncü sırada bitiren çok tecrübeli Şenol Güneşli Beşiktaş  A.Ş. takımı ile Türk futboluna dinamizm kazandıracak gençleri kazandırarak kupa yarışı içerisinde kalan Ünal Karamanlı Trabzonspor A.Ş. nin olması lig heyecanını ve kalitesini oldukça üst seviyelere getirtti. Yeni bir yönetim anlayışı ve yabancı bir teknik direktör olan Phılıp Jhon Wılıam Cocu ile lige başlayan Fenerbahçe yerine göreve gelen Erwin Koeman ile 15. Hafta sonunda yolları ayırması ile daha öncede Fenerbahçe de şampiyonluk yaşamış bir Türk Teknik Direktör Ersun Yanal ile yola devam ederek ligi her zorluğa rağmen 6. Sırada bitirerek kötü gidişata son vermiştir.

Ligin tamamına baktığımızda sezonu başladığı teknik direktör ile bitiren 5 takım sayarken üst sıralarda olan Galatasaray A.Ş. Medipol Başakşehir Fk, Beşiktaş A.Ş. Trabzonspor A.Ş. ve ligi 7. Sırada bitiren Bülent Korkmazlı Antalyaspor A.Ş. takımlarını sayabiliriz. Ligi 5. Sırada bitiren Evkur Malatyaspor da aslında 30. Haftaya kadar Erol Bulutla devam ederek istikrarlı bir tutum sergilerken son haftalarda ligde de kaldıktan sonra altyapı antrenörleri ile ligi tamamlamışlardır.

Düşme potasında olan ve düşen takımlarımıza baktığımızda ise, Bursaspor Samet Aybaba ve 28. Hafta itibari ile Mesut Bakkalla yola devam etmişken, düşen diğer iki takım Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Akhisarspor üç antrenör ile sözleşme yapmışlardır. Düşme potasının hemen üstündeki Göztepe ve Ankaragücü üçer teknik direktör, Kasımpaşa A.Ş. Çaykur Rizespor A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor ikişer Teknik direktör ile ligi tamamlarken, İstikbal Mobilya Kayserispor, Aytemiz Alanyaspor ve Atiker Konyaspor da ligi ikişer teknik direktörle tamamlayan takımlar olmuşlardır. Özellikle 8. Haftada 7 puanlı Çaykur Rizespor A.Ş.’nin başına geçen Okan Buruk 41 puanla ligde kalarak oldukça önemli bir başarı elde etmiştir. Yine 15 puanlı Aytemiz Alanyaspor’un 13. Hafta itibari ile başına geçen Sergen Yalçın da 44 puanla takımını ligde tutarken, Demir Grup Sivasspor dan 11. Haftada ayrılan Tamer Tuna Göztepe A.Ş. nin 24. Hafta da başına geçerek takımını ligde tutmayı başarmışlardır.

Aslında ligin değerlendirilmesinin yanında Türk Teknik Direktörlerimizin güven tazelemeleri ve kulüplerimizde kabul görmeleri tarafımızca sevindirici olmakla beraber, Demir Grup Sivasspor deki ismin bile duymadığımız önü açık Ersel Uzğur gibi isimleri de vitrine çıkartmak Türk Antrenörlerimizi teşvik edecektir. Yine Teknik Direktörlerimizin yanlarında ekip içerisinde bulunan gizli kahramanları da unutmamak gerekmektedir. Bunlar yardımcı antrenörler, kondisyonerler, analizciler, fizyoterapistler, masörler, spor psikologları, mentörler, beslenme uzmanları vs… Bunların yanında TFF’nin eğitim anlamında uygulamaya koyduğu UEFA eğitim sisteminin antrenörlerimizin gelişimine katkısını da es geçmemek gerekmektedir. Tüm TFF eğitmenlerine antrenörlerimize eğitimlerde yapmış oldukları katkılarından dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum.

Yazarın Yazıları
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz