Doç. Dr. Mehmet YORULMAZLAR
  • 10/04/2018 Son günceleme: 10/04/2018 09:41
  • 16.663

Daha önceki köşe yazımızda orta saha oyuncularının özelliklerinden bahsetmiştik.

Bu sayıdaki yazımızda ise, günümüz futbolunda Ön Libero ve Hücum oyuncularında aranan özellikleri sizlerle paylaşmak ve çok konuşulan futboldaki bu teknik analizleri sizlerin bilgilerinize sunarak bu yazı dizimizi bitirmek istiyorum.

ÖN LİBERO

Modern oyun sistemlerinde ön libero anlayışı önem kazanmıştır. Günümüz futbolunda takımlar, savunma kurgularında “dörtlü zincir dizilişi” şeklinde savunma kurgusunu benimsemektedirler.

Savunma hattının önünde, hem oyun kuruculuğunu üstlenen hem de savunma oyuncularının daha güvenli hücum yapmaları açısından bir ön liberoya gereksinim duyulmaktadır.

Özellikle kenar savunma oyuncularının, hücuma katkıda bulunmaları yönünden ön liberonun desteğinin önemi büyüktür.

FUTBOLDA HÜCUM OYUNCULARI

Hücum davranış şekilleri geliştirilmiş olmalı, çok çabuk olarak oyun pozisyonlarındaki değişikliklere uyum göstermelidirler.

Hücum sırasında düşünmek için fazla zaman yoktur, anlık kararlar verilmelidir

Hedefe yönelik vuruşlar yapabilmek, algılama, reaksiyon gösterme, karar verme, çabukluk ve patlayıcı kuvvet özellikleri gibi becerilere sahip olmalıdırlar.

Hücum yapmak, savunma yapmaktan her zaman daha çekicidir. Ama yapılan ataklarda başarısızlığa uğranılırsa hücum yapma isteğinde azalmalar olabilir. Bu nedenle hücum oyuncularının, ısrarlı, sabırlı ve inatçı olmaları gerekir.

Bir hücum oyuncusunun, kendisine boş alan yaratabilmesi çok zordur. hücumdaki diğer arkadaşlarına ya da orta alandan hücuma katılan arkadaşlarına boş alan yaratması daha kolaydır.

Hücum oyuncularının kendi aralarında yer değişmeli koşular yapmaları, hem takım arkadaşlarına hem de kendilerine boş alan yaratmayı sağlayacaktır.

Hücum oyuncuları sürekli savunma oyuncularının kontrolü altında oldukları için, daha önce hareket ederek çok kısa bir zaman diliminde hızlı ve doğru kararlar verebilmelidirler.

Baskı altında topa sahip olabilme,

İkili mücadelelerde üstünlük sağlayabilme,

Süratli,

Dar alanda çabuk hareket edebilme,

Her iki ayağını kullanabilme,

Top sürme ve çalım atabilme,

Kafa toplarında etkili olabilme,

Algılama, zamanlama ve hızlı karar verebilme,

Savunmayı aldatabilme,

Yer değiştirebilme,

Baskılı savunma yapabilme,

Yaratıcılık gibi futbolun özel yeteneğini kullanabilme,

Devamlı atak ve yıpratıcı olabilme,

Diğer oyuncularla iletişim kurabilme

Pozisyonları sezebilme (hücuma nereden ve nasıl geçineceğini bilmek),

Art arda koşular yapabilme,

Hücumda oyun kurabilme,

İyi bir oyun tekniği,

Geniş bir beceri dağarcığına sahip olma,

Farklı pozisyonlarda kaleye şut atabilme,

Yüksek çıkış sürati gibi özelliklere sahip olması gerekmektedir.

 

Günümüz futbolunda mevkilere göre oyunculardan beklentilere baktığımızda uzmanların ortak görüşü olarak karşımıza bu özellikler olmazsa olmaz olarak çıkmaktadır. Bir oyuncuyu seçmek için ve izlerken bu özellikleri taşıyıp taşımamasına ayrı ayrı bakmak, ilerleyen zaman içerisinde de zaman zaman bu hususları göz önünde bulundurarak tekrar tekrar gözlem yapmak gerekmektedir. Bütün bu mevki özellikleri göz önünde bulundurarak seçimler yapa bilirsek ve zaman içerisinde gözlemlerimizi devam ettirebilirsek seçimlerdeki hata payımız azalır; Dolaylı olarak zaman kaybını ortadan kaldırmış oluruz. Bir dahaki sayıda görüşmek dileği ile…

Yazarın Yazıları