Makaleler

Futbolda kenar yönetimi

15.12.2016 19:40
| | |
3639

Artık günümüzde spor biliminin gelişmiş olması, antrenman biliminin ve diğer destek unsurların kabullenildiği kaçınılmaz bir gerçektir.

Tüm bunlardan dolayı artık takımlar arasında ki farkların ortadan kalktığını ve spor biliminin artık bir sır olmadığını ortaya çıkartmaktadır. Bütün bu unsurlar artık araştırmacı antrenörleri eşit seviyeye getirmiş bulunmaktadır. Bütün bunlara baktığımızda artık önemli olan unsurların; Antrenörlerin belirlediği stratejiler, Taktiksel uygulamalar ile yönetsel becerilerden oluşmasıdır diyebiliriz. Bunlarında iyi olan bir antrenör tarafından bilinmesi, kendilerini bu alanlarda geliştirmesi gerekliliği oldukça önemlidir.

Özellikle yönetsel becerileri iyi olmayan bir antrenörün kulüplerde başarılı olması söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple iyi bir antrenörde olması gereken özellikler olarak;

Bilgi Verme

Liderlik

Disiplin

Eleştiri

Grup Dinamiğini Sağlamak

Verim Motivasyonu Sağlamak

Ayrılıkları Giderme

Tolerans

Stres ve Kaygılar

İstatistik ve Teknolojiden Yararlanma önemli özellikler olarak görülmektedir. Bütün bu özellikleri özellikle Futbol gibi takım ruhunun önemli olduğu bir spor branşında yukarıdaki olgulardan birini bile aksatsanız neler olabileceğini çok iyi bilmekteyiz. Örneğin iyi bir lider değilseniz, eleştiri dozunu kaçırırsanız, tolerans düzeyini dengeleyemezseniz, kaygıların ortadan kalkmasını sağlayamazsanız ve teknolojiden yararlanmasını bilemezseniz kenar yönetiminde başarılı olma şansınız kalmamaktadır. Bütün bunların yanında taktiksel verilerin müsabaka öncesi, arası ve sonrasında iyi analiz edilebilmesi ve aktarılması önemlidir. Bunların yanında oyun esnasında strateji geliştirilebilmesi önemlidir.

Futbolda antrenörlerimizin kendilerini bu konularda yenilemesi, eksik oldukları alanlarda ise yardımcı personellerle çalışması uygun olacaktır.

Anahtar Kelimeler:

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"