Doç. Dr. Mehmet YORULMAZLAR
  • 16/06/2015 Son günceleme: 16/06/2015 00:26
  • 12.093

Aileler alt yapı futbol eğitiminin doğal paydaşlarıdır. Çocukların eğitimlerini olumlu ya da olumsuz etkileyebilen, eğitimin en önemli unsurlarıdırlar.

Aileler ile Antrenör arasındaki ilişkiler hiçbir zaman tek düze gitmeyecektir. Bazı aileler, Antrenöre yardımcı olurken, bazılar da problemler çıkartacaktır.

Verilecek temel futbol eğitimi boyunca çocukların, yaş dönemi sıkıntıları, okuldan, sosyal çevreden gelen baskılar, başaramama korkusu, zamanını iyi yönetememe v.b. sorunları olacaktır. Bu problemlere zaman zaman oyuncu aileleri de dahil olacaktır.

Kimi veli, çocuğunun daha fazla oynamasını isteyecek veya neden oynatılmadığını soracak, kimi antrenman ve müsabakada antrenörün verdiği kararları eleştirecek, hatta takım yapmaya teşebbüs edecektir. Aşağıda ki tavsiyeler aile ve çocuklardan kaynaklanan problemlerin çözümü ile ilgili sizlere rehberlik yapacaktır.

Sezonun ilk antrenmanından önce aileler ile bir toplantı yapın. Toplantıda onlara plânlarınızı anlatın ve sezon ile ilgili beklentilerinizi bildirin. Ailelere soru sormaları için fırsat verin. Çocukların eğitimlerine verdiğiniz önemi, bu konudaki çabalarınızı ve hassasiyetinizi ailelere mutlaka hissettirin.

Ailelere ilgilerinden ve katılımlarından dolayı teşekkür edin. Onlara göstereceğiniz nazik ve saygılı yaklaşım, ailelerin sizinle daha iyi bir iletişime sahip olmalarını ve sizinle daha rahat konuşmalarını sağlayacaktır.

Her zaman ailelerin fikirlerine ve duygularına karşı saygılı olun, onları dinleyin. En kıymetli varlıkları olan çocuklarını size emanet eden onların bir takım endişelerinin olabileceğini olgunlukla kabul edin ve aileler ile ilgili kararları verirken kendinizi onların yerine koyun. Ailelerin katılımlarını sonuna kadar destekleyin ve bu konuda onları cesaretlendiriniz.

Kulübünüzün sevk ve idare konusundaki prensiplerini ve yönetim tarafından koyulan “kulüp kurallarını” iyi bilin. Bu kurallara riayet eden en sadık kişi siz olun ve bunları ailelere açıklayın, mutabakat sağlayınız.

Ailelerin sizi yönlendirmesine izin verirseniz hata yaparsınız. Vereceğiniz kararların her aileyi mutlu etmeyeceğini asla unutmayın. Kararlarınızı, futbol eğitimi ile ilgili koyduğunuz hedefler ve takımınızın sahip olmasını istediğiniz değerleri doğrultusunda veriniz. 

Herhangi bir ailenin kişisel problemini, diğer ailelerin yanında görüşmeyin. Bu durumlar da, yüz yüze görüşün, asla kendinizi korumaya çalışmayın. Genelde, başlangıçta sinirli olan aile konuştukça rahatlayacak ve kısa bir süre sonra sakinleşecektir. Onların sakinleşmeleri bekleyin ve ilk önce ailenin konuşmasına izin verin, onları dikkatle dinleyin, sükunetinizi muhafaza edin ve görüşlerinizi nazik bir üslupla aktarın. Görüşme bittikten sonra ne derlerse desinler teşekkür ediniz.

Ailelerin dayatmalarına asla fırsat vermeyin:  Takım hakkında son kararı verecek kişinin koç olduğunu unutmayın. Son karaları sizin veriyor olmanız, aileleri ve diğerlerini dinlememeniz, önemsememeniz anlamına gelmez. Bu dengeyi iyi şekilde muhafaza ediniz.

Kesinlikle bir oyuncunuzla ilgili her hangi bir problemi başka bir aile ile paylaşmayın. İlerde çıkacak söylentiler başınızı ağrıtacağı gibi, oyuncularınızın size karşı olan güvenlerini de zedeleyecektir.

Düzenlediğiniz ebeveyn toplantılarında ailelere, çocuklarını diğer takım arkadaşlarının ya da ailelerin yanında eleştirmemeleri gerektiğini söyleyiniz. Bu ve bunun benzeri yaklaşımlarla takımda ki oyuncularınızın küçük düşürülmesine ve gururlarının kırılmasına ve bu şekildeki ortamların oluşmasına fırsat vermeyin.

Ailelerin çocukları ile ilgili yaklaşımların dan ve olumsuz davranışlarından dolayı asla çocuğu suçlamayın. Unutmayın ki koçluk; “çocuklara ve çevrenizde bulunanlara rehberlik yapmak, yol göstermektir.”

Sezon içinde felsefenizi ya da kurallarınızı değiştirmeye kalkışırsanız problemlerle karşılaşabilirsiniz. Onun için sezon başında aldığınız kararlara bağlı kalmaya çalışın. Bir değişiklik yapmak zorunluluğu duyarsanız, bu değişiklikleri yapmadan önce aileleri mutlaka haberdar edin.

Her şeyden önce ve her zaman adil olun. Eğer oyuncularınıza eşit ve adil davranırsanız hem onların  hem de ailelerinin saygısını kazanacağınızı unutmayın.

Oyuncularınız ve ailelerinin birbirlerinden farklı unsurlar olduğunu ve birbirlerinden farklı duygulara sahip olduklarını asla unutmayın. Her birinin farklı geçmişleri, inançları ve idealleri vardır. Çocukların futbol eğitimleri boyunca bu farklılığı kabul edin, saygı gösterin ve değer verin.

Antrenörün en önemli görevlerinden biride, bu farklılıkları pozitif bir şekilde kullanmak, bu farklılıkların hiçbir şekilde sorun olmamasını sağlamak, oyuncular ve ailelerinin katılımının sağlandığı zevkli bir sezonu birlikte yaşamaktır.

Yazarın Yazıları