Futbol terörünün son kurbanı Ahmet Karaman

  • 03.01.2019 14:13
  • Güncelleme: 03.01.2019 14:14
  • Okunma: 5547 kez
  • Yorum: 0
2018 Yılına Amatör Futbol müsabakalarından gelen acı haberler ile veda etmiştik.
Futbol terörünün son kurbanı Ahmet Karaman

Yıldırımbosnaspor-Küçükköyspor arasında oynanan İstanbul Süper Amatör Lige dahil karşılaşmanın öncesinde her iki takım taraftarları arasında çıkan taşlı-bıçaklı kavga sonunda 17 yaşında bir Küçükköyspor taraftarı aldığı bıçak darbesi sonunda kan kaybından hayata gözlerini yummuştu.

Türkiye olarak spor gündemine bomba gibi düşen bu haberin ardından Beykoz İlçemizden de üzüntü verici bir haber gelmişti. Kanlıcaspor ile Sancaktepespor arasında oynanan İstanbul 1. Amatör Lig 16. Grup karşılaşması sonrasında yaşanan saldırı sonucu Kanlıca Spor Kulübü Genel Kaptanı Ahmet Karaman ciddi bir yaralanmanın muhatabı olmuştu.

Dost Beykoz Spor Servisi olarak adı adeta Kanlıca Spor Kulübü ve mahallesi ile özdeşleşen Ahmet Karaman’ı kulüp binasında ziyaret edip, ‘geçmiş olsun’ dileklerimizi ilettik. Karaman yaşanan olaylardan dolayı son derece üzgündü. Kendisi de ciddi darbeler sonucu burnunda kırıklar, çeşitli yerlerinde doku zedelenmeleri yaşamışken dahi kendi durumundan çok Türkiye’de futbolda gelinen nokta ile ilgili ciddi kaygılar yaşamaktan dolayı üzgündü.

1956 Yılında Kurulan ve Türk Sporuna tanınmış yıldızlar da armağan etmiş olan Kanlıcaspor Türkiye’nin sayılı zenginlerinin ikamet ettiği bir mahallenin takımı olmasına karşın bu güne değin hak ettiği desteği bulamamış bir kulüp hüviyetine sahip. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi adı Kulüp ile özdeşleşen, spor camiasında efendiliği ile tam bir İstanbul Beyfendisi olarak nitelendirilen bir spor sevdalısına yapılan saldırıyı bizlerde şiddetle kınadık.

Sancaktepe Grubumuzda şampiyonluk kovalayan bir takım idi. İlk maçta rakip sahada 2-2 berabere kaldıktan sonra Polis Ekiplerinin kontrolünde stattan çıkabilmiş idik. Bizim hiçbir kulüp ile husumetimiz olmaz ki… Maçlarımıza dahi sayılı insan izlemeye gelmekte ki bunların yaş ortalaması bile bir hayli yüksek. Neyse Kavacıkspor 15 Temmuz Şehitler Stadında oynanan rövanş maçını4-0 mağlubiyetle kapattık.

Müsabakanın ardından Stat binasının yan tarafında sigara içerken, bir gürültü koptu, arka tarafa döndüğümde bizim bir futbolcumuza yapılan saldırıyı görünce futbolcumuzu kurtarmak ortamı sakinleştirmek için müdahale ettiğimde kafama bir darbe aldım, ardımdan üst, üste yumrukların muhatabı olup kendimden geçtim. Benim bu durumumdan haberdar olan futbolcularımız da gelince ortada bir arbede yaşanmış.” diye yaşadıklarını özetleyen Ahmet Karaman şöyle devam etti:

“Kanlıca Spor Kulübü’nün kuruluşundan bir sene sonra doğduğum mahallemde Kanlıca ve Kanlıcaspor sevdamdan hiç vazgeçmedim. Yeri geldi takımın Başkanlığını yeri geldi malzemeciliğini yaptım. İlk kez böylesine bir saldırının muhatabı oldum. Geriye dönüp baktığımda 20 Yıllık Kulüp Yöneticiliğimde tam 425 maça çıktım. Her maç öncesinde rakibim kim olursa olsun başarılar dilerim, kendi takımımdan bir futbolcuyu bırakın rakip takımlarından hangi oyuncu sakatlık anı yaşasa benim de yüreğim yanar. Ancak şu yaşadığım son olay beni futboldan da soğuttu. Hele ki sonradan genç bir kardeşimizin Futbol Terörü nedeni ile vefat ettiği haberini alınca kahroldum. Bu gençlik, bu tribünler nereye gidiyor? Ne amaçlanıyor? Neden bazı takımlarda yöneticiler ve antrenörler bile bu kadar şiddete bulaşmakta ya da bulaşanları sahiplenmekte. Bu işin sonu nereye varacak?”

Bizim de çok uzun yıllar öncesinde uzanan bir dostluğumuzun olduğu Ahmet Karaman’ı son derece üzüntü yaşarken bulduk. Karaman, İstanbul futbolunun en beyefendi yöneticilerinden birisi konumunda. Bazı maçlarda öylesine Fair-Playlık görüntülere neden olmakta ki bunların duyurulmasını, yazılması bile istemeyecek bir alçakgönüllülük içinde. Bir müsabakada hemen yanı başında sakatlan oyuncu üşümesin diye üstündeki paltoyu çıkarıp ona örten, yendikleri maçlardan sonra rakip takım futbolcularına gidip moral veren, sarılan bir yöneticiden bahsediyoruz.

Talip Ercan / Özel Haber