Makaleler

Furkan Boylu

2014.08.19 00:00
| | |
7705

Bu yıl 11 ayın sultanı mübarek Ramazan Ayının sıcak yaz günlerinin tam ortasına gelmesiyle bizler de birazcık kabuğumuza çekildik ve güzel Beykoz’umuzda düzenlenen Ramazan Etkinlikleri dışında kalan birçok etkinliğe uzak kaldık.

Belediye Başkanımız Sayın Yücel Çelikbilek’e köşemizden bir teşekkür borcumuzu yerine getirelim bu arada. Değerli Başkanımıza, İlçemizin tüm amatör kulüplerine yaptığı nakdi yardımları için bizzat kendilerine ve Belediye Meclis Üyelerine ne kadar teşekkür etsek azdır. 

Başkanı bulunduğum Beykoz Kulüpler Birliği (BİSK) İlçemizde etkinliklerini sürdüren Futbol Okulları arasında Miniminikler düzeyinde bir Futbol Turnuvası düzenledi. Organizasyon Başkanlığına Mehmet Şahin’in, üyeliklerine de Engin Yılmaz, Osman İnan, Bayram Önal ve Bülent Hoca’nın görevlendirilmesiyle, Yunus Emre ve OMKO Spor Tesislerinde, 31.08.2013 başlangıç tarihli turnuvaya bir isim vermemiz gerekliydi. Bu ismin, Ortaçeşme U-15 Futbol Takımının şimdi aramızda bulunmayan değerli futbolcusu “Furkan Boylu” Turnuvası olmasıgörüşü ağırlık kazandı ve gerçekleştirildi. 

Şimdi gelelim turnuvamıza ismini veren Furkan Boylu’nun kısa yaşam öyküsüne: Furkan Tokatköy’de doğan Nevşehir asıllı bir gencimizdi. Futbol yaşantısındaki ilk günleri Engin Yılmaz Hoca ile Tokatköy Spor Kulübünde geçmiş, daha sonra çok yetenekli olduğundan Engin Hoca onun Ortaçeşme Spor Kulübünde futbol oynaması vermişti. Aramızdan ayrıldığı gün, Ortaçeşme Takımının U-15 kategorisindeki bir lig maçı sonrası evine döner ve banyo yapmak ister. Ancak ne yazık ki kader ağlarını örmüştür bir kez. Gencecik bir fidan, banyoda şofben zehirlenmesi sonucu aramızdan ayrıldı. 

Rahmetli Furkan’ın ardından bir de yaşamdan ayrılmadan dedesiyle yaşadığı ve bana dedenin anlattığı bir anekdotla devam edelim. Aslen Nevşehirli olan Boylu ailesi her yıl Haydarpaşa’dan hareketle trenle memleketlerine giderlerdi. Son Nevşehir yolculuğunda tren Söğütlüçeşme’den geçerken Furkan dedesine dönerek Fenerbahçe Stadını göstermiş ve “bak dede bir gün gelecek Fenerbahçe formasıyla bu statta top oynayacağım” demişti. Sporla pek iç içe olmayan dedesinin cevabı da “inşallah yavrum bir gün gelir hayallerin gerçek olur”demişti. Ne yazık ki Furkan’ın hayalleri bu dünyada gerçekleşemedi. Ama biz onu unutmadık ve Miniminikler Turnuvamıza onun adını vermekten son derece mutluluk duyduk. 

Organizasyon, açılışa davet edilen ve aramıza katılarak bizleri mutlu eden TV-8 Kanalının Televole ekibinin yapımcısı Sayın Serhat Ulueren ve yorumcu Sayın Gökmen Özdenak’ın kısa birer konuşmalarıyla başladı. Serhat Ulueren, böylesine anlamlı Organizasyonlara her zaman destek vereceklerini, her zaman kendi programlarında yer vereceklerini söylerken bizleri sevindirdi, rahmetli Furkan’da şu anda bizleri izliyor derken ise hüzünlendirdi. Gökmen Özdenak ise bu tür organizasyonların her zaman destekçisi olacaklarını söylerken, bir de topla ilgili düşüncelerini dile getirdi. Sayın Özdenak’a göre son günlerde topla ilgili ortaya atılan,“topun canı var, top istemedi" vs gibi deyimlerin pek de doğru olmadığını, topa hükmedenin onu yönlendirenin insan faktörü olduğu görüşünü dile getirdi. 

Açılışta bir konuşma da Rahmetli Furkan’ın annesi yaptı. Sevgili yavrusuna doyamadan ayrılmak zorunda kaldığını, böylesine anlamlı etkinliklerle de olsa onu anmanın kendilerini mutlu ettiğini dile getirirken tüm katılımcıları hüzne boğuyor ve gözyaşlarını tutamayanların çoğunlukta olduğu bir tablonun oluşmasına yol açıyordu. 

Gelelim Turnuvamıza. Beykoz Kulüpler Birliği (BİSK) olarak bizler sporun alt yaş guruplarında, Futbol Okullarında oyun ve eğlence ağırlıklı bir etkinlik olduğu görüşünü benimsemiş bulunmaktayız. Bu amaçla kazanmanın değil katılmanın önemli olduğu ve geleceğimizin güvencesi olacak değerli yavrularımızın dostluk, kardeşlik duyguları içersinde, oyun oynamalarını arzu ettik. 

Turnuvaya 2002-2003 doğumlu futbolculardan oluşan 8 Takım ile 2004-2005 doğumlu olan 10 takım katıldı. İlk gün maçları son derece centilmence geçerken, geleceğin yıldızları olacağı şimdiden gözlenen birçok futbolcuyu zevkle ve beğeniyle izledik. 

Bu arada Beykoz İlçesinde yıllardır altyapıya verdikleri önemle bilinen Çubuklu, Paşabahçe- Gümüşsuyu ve Küçüksu Yeni Mahalle Spor Kulüplerinin sudan bahanelerle Turnuvamıza katılmamaları bizleri üzdü. Oysaki bizler daha geniş katılımları hedeflerken, daha fazla çocuğumuzun mutlu olması ve yarışmacı rekabetinden uzakta eğlenceli bir dünya yaratabilmekten başka bir düşünce içersinde asla bulunmadık. 

Neyse bu güzel duygularımızı paylaşarak, bizlere katkı sunan tüm Kulüp ve Spor Okullarımıza teşekkür ederken, katılmayanların da mazeretlerini geçerli sayalım ama düşünmelerini ve sporcularını bu güzelliklerden mahrum bırakmamalarını naçizane tavsiye ederiz. 

Son olarak Tunuva’da emeği geçen herkese geçlerimiz adına teşekkürler ederim. Ayrıca“Furkan Boylu Minikler Turnuvasının” muhteşem Organizasyon ekibinin aynı zamanda, Beykoz 1908 AŞ’nın yeniden yapılanan alt yapısında görev alan ve geleceğin Beykoz’unu kurma ekibinin değerli elemanları olması bir başka güzellikti. BİSK olarak bu değerli ekibin her zaman onların arkasındayız ve sonuna kadar da destek olacağız. 

Beykoz Belediye Spor Kulübü Başkan Muharrem Kasıtoğlu ile bir atılım yaparak Voleybol dalında Bayanlarda bu yıl 3. Ligde mücadele edecekler. İlçemizin tek Profesyonel takımı olacaklar. Onlara da sonsuz başarılar dilerken, 2013-2014 sezonunun tüm spor ailesine hayırlı olmasını dileriz.

Anahtar Kelimeler: Furkan Boylu, Dost Beykoz, Beykoz, Asım Özdemir, Yücel Çelikbilek

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"