Siyaset

Fiyatlardan ben de memnun değilim

Fiyatlardan ben de memnun değilim
2014.08.31 00:00
| | |
7214

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, açıklanan fiyatlardan kendisinin de memnun olmadığını açıkladı.

Yöre dernekleri istişare toplantısında, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2B rayiç bedelleriyle ilgili düşüncelerini dile getirenBaşkan Yücel Çelikbilek, "Açıklanan fiyatlardan ben de memnun değilim. Muhtarların tepkisini anlayışla karşılıyorum. Beykoz Halkı'na fiyatlar konusunda bir vaatte bulunamam ancak Hükümetin Beykoz Halkı'nın beklentilerine kayıtsız kalmayacağını umut ediyorum"diye konuştu.

Yöre Dernekleri istişare toplantısı, İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen bir yemekle gerçekleştirildi. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B rayiç bedelleri konusunda Beykozlunun yararına bir gelişme yaşanacağını umut ettiğini dile getirerek, 9 proje alanı ile ilgili fiyatların belirlenmesinde deBeykoz Halkı'nın alım gücünü hesaba katacağını belirtti. Tüm tapuların dağıtılması sonrası herkesin memnun olmasını beklemediğini ifade eden Yücel Çelikbilek, "Ancak şunu söyleyebilirim ki, Beykoz Halkı'nın yüzde 80 - yüzde 90 gibi bir kısmının bu işten memnun kalacağına inanıyorum" diye konuştu.

'TOKİ örneğini verdi'

Daha önce TOKİ'ye verilen yerlerin geri alınması olayının perde arkasını anlatan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, vatandaşların tepkileri üzerine TOKİ ve Çevre Bakanlığı'ndan ricada bulunduklarını ve yasa çıkmış olmasına rağmen Beykoz Halkı'nın talebi doğrultusunda TOKİ'ye ve Hükümete geri adım attırdıklarını söyledi. Başkan Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Bizim 9 mahallenin 4 mahallesine TOKİ talip olmuştu. Ancak halkımdan ne hikmetse tepki geldi. Ben aslında TOKİ'nin girmesinden yanaydım, bir sıkıntım yok TOKİ'yle benim. Ancak halkım istemeyince Sayın Çevre Bakanı'yla ve TOKİ'yle görüşme gerçekleştirdik. Onlara durumu anlattık. 'Kararname çıkmış olsa da Bakanlar Kurulu'ndan bu geçirilmiş olsa da lütfen bu kararı değiştirin' diye ricada bulunduk. Sağolsunlar bizi hiç kırmadılar, iki etmediler sözümüzü ve bu 4 mahalleden çekildiklerini açıkladılar. Böylece 9 mahallenin tamamı bizde kaldı.

Görüldüğü gibi aslında Maliye Bakanlığı da Hükümet de bizim talep ettiğimiz noktalarda bize çok da hoyratça davranmıyorlar. Bize yardımcı oluyorlar. Özel proje alanlarında elde edilecek gelir, Beykoz halkının menfaatlerine kullanılmak üzere Beykoz Belediyesi'nin emrine verildi. Kim yapar bunu?"

Açıklanan 2B rayiç bedelleri ve Beykoz'daki tepkileri de değerlendiren Başkan Çelikbilek, fiyatların yüksekliğinden ve Beykoz Halkı'nın tepkisinden rahatsızlık ve üzüntü duyduğunu açıkladı. 2B rayiç bedellerin indirimi konusunda çalışma yaptıklarını kaydedenBeykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek şöyle dedi:

'Vaad etmiyorum, umut ediyorum'

"Ben size şimdi sıfır bedelle ya da şu kadara satacağız diyemem. Ancak size makul değerler sunacağımızı söyleyebilirim. Yine bu açıklayacağımız rakamları herkesin kabul edeceğini de iddia edemem. Parası olan var olmayan var. Ben herkese 'git paranı koy cebine, arsanı al' diyemem. Biz, Beykozlunun yüzde 80 yada 90'ının memnun kalacağı bir sistemi inşallah kuracağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın."

Muhtarların gösterdikleri tepkiyi de anlayışla karşıladığını ve destek verdiğini ifade edenBaşkan Çelikbilek, siyasilere talep iletmenin, kararlarını eleştirmenin demokratik bir hak olduğunu vurguladı. Başkan Çelikbilek, şöyle dedi:

'Fiyatlardan ben de memnun değilim'

"Ancak bunlar saygı çerçevesinde olmalı. Geçtiğimiz günlerde birisi bana twitter atmış: 'Fiyatlar çıkmış. Anamızı ...' Şimdi ben bu mesaj üzerine şunu söyledim:'Birincisi bu fiyatlardan ben de memnun değilim. İkincisi de anan benim anamdır, karın kardeşimdir, kızın da kızımdır. Ama bu terbiyesizliği sana yakıştıramadım.'

Şimdi üslûp bu şekilde olmaz. Bu yaklaşım tarzı çok edebsizce bir tavır. Yoksa diyor ki vatandaş: 'Başkan yaktın bizi...' Yahu yakmadım ama eğer öyle düşünüyorsan, başım üstüne. Her türlü eleştiriye açığız. Biz nezaket kuralları içerisinde söylenilen her sözü dinleriz"

'1/5000 planları Mart 2014'ten sonra açıklanacak'

Büyükşehir Belediyesi'nden takas yoluyla alınan arazilerde, 1. Etapta kalan bölümleri İBB Meclisi'ne gönderdiklerini dile getiren Başkan Çelikbilek, Mayıs ayı gibi sonuçlanacağını tahmin ettiğini söyledi. Köylerle ilgili 1/5000 planlarının da hazırlandığını ancak bitirilmesi konusunda sıkıntı yaşadığını açıklayarak şunları söyledi:

"Bildiğiniz gibi Mart 2014'te tüm köyler mahalle olacak. Bizim hazırladığımız planlar köy özelliğine göre hazırlandı. Eğer şimdi bu planları çıkarırsak, Mart 2014'ten sonra yeniden değiştirmemiz gerekecek. Çünkü köyler mahalleye dönüştükten sonra vatandaşların imar talepleri değişecek. Biz de arkadaşlarımızla düşündük ve bu planları şimdi çıkarmamaya karar verdik. Seçimlerde kim kazanırsa, biz ya da yeni gelecek olan ekip, bu planları Mart 2014 sonrası çıkaracağız.

'Beykoz'un markası CAM olacak'

Camı Beykoz'un markası haline getirmeye karar verdik. Cama sahip çıkacağız. Beykoz'un tüm girişlerine camdan heykeller koyacağız. Diğer yandan da Beykoz Belediyesi'nin tüm sosyal tesislerinde artık camdan başka bir eşya kullanmayacağız. Porselen olan tüm eşyaları kaldıracak, yerlerine camdan eşyalar getireeceğiz. Ayrıca Beykoz Belediyesi'nden bundan sonra ruhsat almak isteyen her işletmede cam kullanma zorunluluğu getireceğiz. Evlere karışmıyoruz ancak umuma açık yerlerde eşya ve araç gereçler cam olacak.”

Yeni Emniyet Binası'nın karşısındaki yere Kültür Merkezi inşa edeceklerini açıklayan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 500-600 kişi kapasiteli olan yerden en çok emekli ve yaşlıların yararlanmasını sağlayacaklarını söyledi. Kültür merkezinin inşaatının temelinin bu yıl atılacağını vurgulayan Başkan Çelikbilek, 2014 Şubat-Mart ayına kadar tamamlamayı öngördüklerini sözlerine ekledi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Hasan Karakaya, İl Dernekler Birliği, Yücel Çelibilek

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"