Fisun Sökmez, CHP'den Aday Adaylığını açıkladı

  • Güncelleme: 28.02.2015 22:07
  • Okunma: 9269 kez
  • Yorum: 0
İstanbul 1. Bölge'den Milletvekili Aday Adayları, bağlı oldukları parti merkezlerinde basın toplantıları gerçekleştirmeye devam ediyor.
Fisun Sökmez, CHP'den Aday Adaylığını açıkladı

Dost Beykoz'un bir kaç ay önce "Şevket Bey ve Fisun Hanım da aday olacak mı?" başlığıyla verdiği haberin ardından Şevket Arıkan 'geri adım' attıysa da Fisun Sökmez, Dost Beykoz’un işaret ettiği gibi CHP'den Milletvekili Aday Adaylığı'nı açıkladı. Konuşmasına, "Aydınlık Türkiye yolculuğumun bu en anlamlı, en onurlu gününde..." diyerek başlayan Fisün sökmez, Marmara Üniversitesi mezunu olduğunu belirtti ve kendisini 'Ekonomist ve mali Müşavirlik yapan bir iş kadını' olarak tanımladı. Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan ise Aday Adaylığı sürecinde CHP'de 'ön seçim' yapılacağına işaret ederek, "Tabi ki, bir sıralama yapılacak. Tabi ki, en çok oy alanla, az oy alan bir olmayacak" şeklinde konuştu.

Aynı zamanda CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda da görev yapan Beykozlu Fisun Sökmez, CHP'den 1. Bölge Milletvekili Aday Adayı oldu. Sökmez'in basın toplantısını, CHP Beykoz İlçe Teşkilatı'ndan ve partililerden oluşan kalabalık bir grup takip etti. Toplantıya, Beykoz Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyeleri'nin yanı sıra TÜRMOB Genel Sekreteri Yücel Akdemir, Cem Vakfı Beykoz Cem Kültür Evi Başkanı Celal Temür, Görele Sofulu Köyü Dernek Başkanı Yücel Alarçin, Görele Kırıklı Köyü Dernek Başkanı Hüseyin Kuruderi, Ferit İnal Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Ziya Sökmez, CHP İstanbul İl eski Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İstanbul İl eski Başkan Yardımcısı Tuncay Tuna, CHP Kadıköy İlçe eski Başkanı Necati Ekşi, CHP Ümraniye İlçe eski Başkanı Nurkal Dedetaş, CHP Sancaktepe İlçe eski Başkanı Ayten Durmuş, CHP Beykoz İlçe eski Başkanları İsmet Konca, İlhan Oğuz, Seyit Usta ve Bahadır Yavuz katıldı.

Şevket Arıkan, AK Parti’den ilk kez “Artık adını anmayacağım bir siyasi parti” diye bahsetti…

Fisun Sökmez'in İstanbul 1. Bölge'den CHP için Aday Adaylığı'nı açıkladığı toplantıda kürsüye ilk olarak Beykoz İlçe Başkanı Şevket Arıkan geldi. Parti içi demokrasiye dair mesajların yer aldığı bir konuşma yapan Şevket Arıkan, şunları söyledi:

"Ne iyi etmişiz de şu parti içi seçim birlikte sahip çıkmışız. Sayın Kılıçdaroğlu’nu selamlıyorum. Sayın Genel Başkanıma saygı duyuyorum. Ne iyi etmiş de milletvekili seçimlerinde adayları ön seçimle belirleme kararı almış. Parti içi demokrasiyi yaşatamayan bir partinin, ülkede 'demokrasi' iddiasında bulunması, belki bizi tatmin edebilir. Ancak seçmen nezdinde çok da itibar görmez.

Derler ki, 'Önce siz bakalım kendi içinizde demokrasiyi içselleştirdiniz mi? Siz kendi içinizde demokrasiyi uygulayabiliyor musunuz? Adaylarınızı nasıl tespit ediyorsunuz, kongrelerinizi nasıl yapıyorsunuz?' diye... Şimdi ben buradan sormak istiyorum: Artık adını anmayacağım bir siyasi partiyi, şöyle bir kenara bırakıyorum. Yeter artık! Diğer bütün siyasi partilere diyorum ki, 'Parti içi demokrasi kurallarını uyguluyor musunuz?' Parti içinde demokrasi uygulayamıyorsanız, sadece Genel Başkanlarınızın gösterdiği insanlar Milletvekili olacak ise kusura bakmayın, o senin 'bir Milletvekilin' değil oligarşik kadronun belirlediği 'bir cunta' olur. O milletin Meclisi olmaz, milletin Vekili olmaz!

CHP Beykoz İlçe Başkanı Arıkan: “Hepimiz ceketimizi ilikleyeceğiz!”

Değerli arkadaşlarım biz bu ön seçimde başarılı olmalıyız. Bu ön seçimi, parti içinde bir daha tartışılmayacak şekilde başarmalıyız. Sevgiyle birbirimize yaklaşmalıyız. Bütün adaylarımızı kucaklamalıyız. Onlara destek vermeliyiz. Tabi ki, bir sıralama yapılacak. Tabi ki, en çok oy alanla, az oy alan 'bir' olmayacak! Ama parti içi demokrasiyi biz bir halay ve şölen haline getirmeliyiz. Parti içinde bir kesim insan ya da ülkede bir kesim insan, bizim bu 'ön seçim' uygulamamızdan rahatsız oluyor. Bunu mutlaka başarısız kılmak isteyen var. Cumhuriyet Halk Parti, bugün Milletvekillerini, yarın Belediye Başkanlarını ve meclis Üyelerini, bu yöntemle belirleyecek. Hangi arkadaşımız aday olursa olsun. Oradan kim çıkarsa, hepimizin ceketimizi ilikleyeceğiz ve ona karşı partili görevimizi yerine getireceğiz. Dolayısıyla bu ön seçimi bu nedenle de başarmalıyız. Atama isteyenlerin avuçlarını ovuşturduğu, 'Şunlar hele bir birbirine girsin, hele sandıklardan kötü bir sonuç çıksın' beklentisini çürütmeliyiz."

Şevket Arıkan'ın ardından kürsüye gelen Fisun Sökmez ise Aday Adayı olduğu CHP'den "Benim en büyük ailem" diye bahsetti. Kendisi ve çalışmaları hakkında partililere bilgi veren 1. Bölge'den Milletvekili Aday Adayı Fisun Sökmez, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir!" sözünü "Bağımsızlık benim kaderimdir" şeklinde aktardı.

Fisun Sökmez, şunları kaydetti:

Fisun sökmez: “Baharda ekininiz, güzde hasadınızım!”

"Aydınlık Türkiye yolculuğumun bu en anlamlı, en onurlu gününde varlığınız ışığım; söyleminiz desteğim; yüreğiniz gücüm olacaktır. Ben Fisun Sökmez. Sizin her birinizden bir dokunuş, her birinizden bir damlayım. Her başarımda siz varsınız. Bence önce kendinizi alkışlayınız. Her çalışmamda gizli 'yol göstericilerimsiniz'. Cumhuriyet Halk Partisi benim büyük ailem. 49 yıllık hayatımın her nefesinde Beykoz’umun havası, attığım her adımın Beykoz’umda izi var.

Sevgili CHP Beykoz Örgütüm. Ben sizin harmanınızım; baharda ekininiz, güzde hasadınızım. Bizler bir bütünün parçaları, 90 yıllık bir Türkiye Cumhuriyeti’nin gün gelir çınarın güçlü gövdesi, gün gelir yeni filizleri oluruz. Gücümüzü tarihsel köklerimizden alırız. Ulu Önderim Mustafa Kemal Atatürk’ün 'Bağımsızlık benim kaderimdir' söylemini yüreğimize gömer; İsmet İnönü’nün 'Namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır' söylemini yolumuz yaparız. Ecevit’in Karaoğlan’ın 'Ne ezen, ne ezilen; insanca hakça bir düzen!' söylemini de kendimize yoldaş ederiz.

Aday Adayı Sökmez: “İstanbul’un 39 ilçesinde çalıştım”

Hepinizin bildiği gibi Marmara Üniversitesi mezunu ekonomist ve mali Müşavirlik yapan bir iş kadınıyım. Bağımsız denetmenlik kariyerimi de İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde tamamladım. Sivil toplum örgütleriyle toplumsal çalışmaların içinde yer aldım. Tüketiciyi Koruma Derneği, Kadın ve Haklarını Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği… Değerli dostlarım, sizlerle birlikte aktif ve etkin çalışmaları hep birlikte yaptık. Cumhuriyet mitinglerinde bulunduk. Sanatta, sporda söyleşilerde hep birlikte yol aldık, hep yanımdaydınız. Teşekkür ediyorum. Her zaman önceliğim bütünleştirmek ve kolektif çalışmak. Yaşadığım kentin değerlerini bir araya getirmek oldu. Elbette en çok gençler ve kadınlar, hep haksızlıkların yanında oldum. Siyasi hayatımı kısaca özetlersem; 1994 SHP İlçe Yöneticiliği, Beykoz Kadın Kolu Başkanlığı, İstanbul Kadın Kolu Başkanlığı ve İstanbul İl Başkan Yardımcısı ile İl Eğitim Sekreterliği görevlerinde gittikçe daha geniş partilimle buluştuğum ve sizlerin seçimiyle aldığım yetkiyi sorumluluk anlayışımla İstanbul’un 39 ilçesinde çalıştım."

Genel seçimlere dair yorumlarda da bulunan Fisun Sökmez, kadının siyasetteki önemine de değindi. 2015 Seçimleri için 'milletimizin, solun evrensel değerleriyle buluşmasının zamanıdır' diyen CHP İstanbul Milletvekili Aday Adayı Fisun Sökmez, şöyle dedi:

CHP’li Fisun Sökmez: “Zengin, daha zengin oldu”

"Direnişin önderi kadınlar, şimdi siyasette yerini almalı. Kadın, siyasette yok! Ancak yoksa huzur da yok, refah da yok, adalet de yok! Ülkemizin sorunlarının saymakla bitmeyeceği bir süreçte Haziran’da bir seçime gidiyoruz. 2015, milletimizin, solun evrensel değerleriyle buluşmasının zamanıdır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş felsefesiyle çağdaş, laik, hukukun üstünlüğünün var olduğu ilkelerimizle yönetilmesinin zamanıdır.

Millet korku ağlarıyla sarmalanmış. Yoksullukla sosyal yardımlara muhtaç edilmiş. Gelir, zengine daha çok akmış; zengin, daha zengin olurken; fakirin sesi kısılmış. Bu noktada görev, örgüt olarak hepimizde... Parti, bir güven tazelemesi yapacak, emek kavramını yüceltecektir.

Değerli örgütüm... Sizin içinizden, sizin harmanınız, kardeşiniz, 2015 Haziran Seçimleri’nde partimizin iktidar yolunda 1. Bölge Milletvekili Aday Adaylığı müracaatımı yaptım. Önce yaşadığım yerdeyim. Beykozluyum! İstanbulluyum. Bilerek yaptım müracaatımı dostlar. Buradan başlattığım toplumsal ve siyasal mücadelemizi Meclis’e taşıma kararlılığındayım. 2013 Haziran’ında geziden aldığım ruhu, 2015 Haziran’ında iktidara taşıyacağım.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz