Fırınlara kepek ve tuz denetimi yapıldı

  • 0
  • 7953
Fırınlara kepek ve tuz denetimi yapıldı
Fırınlara kepek ve tuz denetimi yapıldı
Fırınlara kepek ve tuz denetimi yapıldı

Beykoz Belediyesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Beykoz İlçe Müdürlüğü’yle birlikte ilçede ekmek ve unlu mamul üreten iş yerlerine yönelik tuz oranı denetimlerine başladı.

1 Temmuz’da yürürlüğe giren “Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Yönetmeliği” ekmekte 1.8 olan tuz oranının en fazla yüzde 1.5 olması, ekmek satılan her yerde ise; tam buğday ekmeği ve/veya tam buğday unlu ekmek ve/veya kepekli ekmek bulundurulma zorunluluğu getiriyor.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in de zaman zaman katıldığı denetimlerde zabıta ekipleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Beykoz İlçe Müdürlüğü ekipleri ortaklaşa hareket ediyor. Birçok fırın işletmecisi uygulamaya daha önceden geçtiğini belirtirken, birçok fırın sahibi ise yönetmelik içeriğinden haberdar olmadığını söyledi.

Vatandaşlar Uygulamayı Olumlu Karşılıyor

Denetimler sırasında ekmek alan vatandaşların birçoğu yeni yönetmelik hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtirken birçoğu da haberlerden öğrendiklerini ve yeni yönetmeliğin insan sağlığı açısından gerekli ve faydalı olduğunu uygulamayı olumlu karşıladıklarını ifade etti.

Ekipler özellikle; hijyen, gramaj, tuz ile kepek oranı, işletme ruhsat belgesi konularında uyarılarda bulunurken, yönetmelik hakkında da esnafları bilgilendiriyor.

Başkan Çelikbilek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte ilçedeki fırın işletmecilerini bir araya getirerek, yeni yönetmelik hakkında seminer verileceğini belirtti.

Haber Merkezi

Beykoz Devlet Hastanesi'nde tadilat bitti.
Önceki Beykoz Devlet Hastanesi'nde tadilat bitti.
Cengiz Kurdoğlu Kavacıkspor için konser verecek
Sonraki Cengiz Kurdoğlu Kavacıkspor için konser verecek
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz