Fidanlık içindeki Abraham Paşa Çiftliği restore ediliyor

  • 0
  • 12445
Fidanlık içindeki Abraham Paşa Çiftliği restore ediliyor
Fidanlık içindeki Abraham Paşa Çiftliği restore ediliyor

İlçe tarihine tanıklık eden Beykoz Fidanlığı içindeki tarihi Abraham Paşa Çiftliği’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

İl Özel İdaresi tarafından aslına uygun olarak yürütülen restorasyon çalışması tamamlandığında tarihi bina idari ve sosyal tesis olarak hizmete açılacak, bu önemli restorasyon çalışmasıyla tarihi çiftlik evi zamana yenik düşmekten kurtarılırken, ilçe güzel bir mekana daha kavuşacak.

Beykoz Fidanlığı’nda yürütülen restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi binada bu güne kadar, özgün kot için temel kazısı, duvarlarda onarım, kumlama ve derz çalışmaları ile pencere doğramaları, çatı kaplama çalışması, kelepçeli ve halatlı tavan imalatları tamamlandı.

Tarihi Yapılar Hayat Buluyor

Binlerce yıllık geçmişinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan, kültür ve tarih mirasıyla İstanbul’un gözbebeği olan Beykoz’da Abraham Paşa Çiftliği’nin yanı sıra pek çok vakıf eseri ve tarihi yapılar da bir bir ayağa kaldırılıyor.

İlçede Tarihi Beykoz Kışlası’yla başlatılan, İstanbul’un tek antik kalesi olan Yoros Kalesi’yle devam eden çalışmalar kapsamında bu güne kadar Safiye Sultan Çeşmesi ve Şeyh Ataullah Tekkesi tarihe yenik düşmekten kurtarıldı.

Beykoz Fidanlığı içinde yer alan Abraham Paşa Çiftliği tamamlandığında ilçenin turizm vizyonu doğrultusunda bir tarihi eser daha geleceğe ulaştırılacak.

İl Özel İdaresi bu restorasyon için 3 milyon 211 bin TL harcayacak.

Haber Merkezi

Beykoz'da her mahalleye yeraltı çöp konteyneri
Önceki Beykoz'da her mahalleye yeraltı çöp konteyneri
Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Sonraki Fazıl Say da Beykoz Adliyesinde boşandı
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz