Kültür

Feyman'dan etkili konuşmanın sırları

Feyman'dan etkili konuşmanın sırları
2014.07.27 00:00
| | |
8578

Türkiye’nin en önemli ve en deneyimli haber spikeri Gülgün Feyman, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nda ‘Düzgün Türkçe ve Etkili Konuşma’ seminerinde katılımcıları bilgilendirdi.

Ünlü Spiker Gülgün Feyman’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘Düzgün Türkçe ve Etkili Konuşma’ seminerine, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu öğrencileri, akademik ve idari personel katıldı.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde Gülgün Feyman, katılımcıları, dili doğru ve etkileyici kullanma, kendini doğru ifade edebilme, topluluk önünde konuşurken heyecanlanma, akıldan geçenleri yeteri kadar ifade edememe gibi konularda bilgilendirdi.

Ezberleyen bir toplum yarattılar

Mesleki ve özel yaşamından örnekler vererek, güzel konuşmanın, düzgün hitap etmenin ve Türkçe’yi doğru yerde kullanmanın toplum hayatındaki önemini dile getiren Feyman; “Bize okumayı öğretmediler. Bizlerden ezberleyen bir toplum yarattılar. Mesleğinizde ve işinizde iletişim kurarken etkileyici konuşma sizler için çok gerekli olacaktır. Beni yanlış anladınız dememek için karşınızdakine kendinizi doğru ifade edin. Karşınızdakine özür dilemeyi bilin. Özür dilemek bir erdemdir.” ifadelerini kullandı.

Televizyonlarda Türkçe’nin yanlış kullanımına önderlik ediliyor

Türkçe'nin çoğu kişi tarafından yanlış kullanıldığını vurgulayanGülgün Feyman, “Maalesef son zamanlarda televizyonlarda Türkçe’nin yanlış kullanımına önderlik ediliyor. Televizyonlardaki sunucuların, gazetecilerin sözcüklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Yanlış ifadeler ve yanlış söyleyiş biçimleri, yazıma da yansıyor. Türkçenin düzgün kullanılması konusunda başta Türk Dil Kurumu olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na, okullarımıza ve öğretmenlerimize çok görev düşüyor. Gerek görsel gerek yazılı basında dilin çok iyi kullanılması lazım” şeklinde konuştu.

Her meslek, o mesleğin eğitimi ile icra edilebilir

Türkçe'nin çoğu kişi tarafından yanlış kullanıldığına işaret eden Gülgün Feyman, “Liderler, sunucular, sanatçılar, bütün dünya ülkelerinde toplum karşısına çıkıyorlarsa, kendi dillerini doğru kullanmaları konusunda eğitilirler. Her meslek, mutlaka o mesleğin eğitimi ile icra edilebilir. Türkiye’de ise asıl olan, doğru olan İstanbul Türkçesi adı verilen temiz Türkçe'dir. İstanbul Türkçesi, İstanbullunun konuştuğu lehçe değildir, İstanbul Türkçesi, olması gereken Türkçe'nin konuşulması gereken halidir. Yani eğitimli, doğru, akıcı, kulağa hoş gelen Türkçedir.” dedi.

Zeki Müren’in Türkçesine erişebilen tek bir sanatçı yoktur

Türkçe’de bazı sözcüklerin okunuşu nedeniyle yazıldığı gibi okunan bir dil olmadığını ifade eden Feyman, “Aslında topyekûn kepimize görev düşüyor. Lütfen dizi senaryolarına dikkat edelim, diyaloglara çok dikkat edelim. Özellikle yani nesil sanatçılar öncelikle dil dersi alsınlar. Bütün dünyada mimik dersi beden dersi alırlar o rolün hakkını verebilmek için çok çalışırlar. Oysaki bizde hadi gel dizide oyna dediğinde etekleri zil çalıyor. Maalesef dillerini kötü kullandıkları için, genlerde onları örnek aldıkları için buradan başlaya biliyor bozukluk. Özellikle gülmece unsuru taşıyan komedi dizilerinde Türkçenin çarptırılması, sanatçıların yanlış ifade biçimi ile kitlelere ulaşıyor. Bu ülkede Türkçeye önderlik eden bir sanatçı yetişmiştir Zeki Müren… Onun Türkçesine erişebilen tek bir sanatçı bile yoktur. İlk spikerler ilk derslerini ondan almışlardır" diye konuştu.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel’e teşekkür eden spiker Gülgun Feyman sözlerini şu şekilde tamamladı; “Türkçemiz adına çok teşekkür ederim. Çok yararlı bir çalışmaya önayak etmektedirler. Keşke bütün kurumlara bu tür çalışmalar dalga dalga yayılabilse. Türkçenin anlı şanlı bir bayramı vardır o bayram 26 Eylül'dür. Bugüne kadar ne bir bakanımız, milletvekilimiz, rektörümüz ve köşe yazarımızdan bu dilimizin bayramına ilişkin en ufak bir yazı görmedim. Yinede bir dil seferberliği oluşturulmalıdır. Türkçemizi kaybediyoruz. 26 Eylül geldiğinde dil haftasını kutlayalım.” dedi.

Gülgün Feyman’dan okulda iletişim ve Türkçe dersi verme sözü alan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel ve Nükhet Güz program sonunda Feyman’a plaket ve çiçek takdim edildi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ahmet Yüksel, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, Gülgün Feyman, Nükhet Güz

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"