Fevzi Çakmaklılara Çanakkale Ruhu

  • Güncelleme: 21.03.2013 00:11
  • Okunma: 5957 kez
  • Yorum: 0
Fevzi Çakmak Lisesi'nde Çanakkale Destanı'na yönelik bir sunum gerçekleştiren Prof. Öztek, öğrencilere o dönemin ruhunu yaşatmaya çalıştı.
Fevzi Çakmaklılara Çanakkale Ruhu

Beykoz Fevzi Çakmak Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen bir etkinlikle, liseli öğrencilere Çanakkale Dönemi fotoğraflı slayt gösterisi eşliğinde anlatıldı. Çanakkale Savaşı'nın büyük bir destan olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Öztek“Çanakkale Savaşı, dönemin en büyük ve yenilgisiz deniz kuvvetlerine karşı kazanıldığı büyük bir kahramanlık destanıdır” dedi.

Fevzi Çakmak Lisesi'nde gerçekleştirilen sunumda, yerli ve yabancı kaynaklardan topladığı fotoğrafları slayt gösterisi şeklinde liseli öğrencilere sunan Prof. Öztek, salonu dolduranlar tarafından ilgiyle izlendi. Çanakkale Destanı iki ana başlıkta toplayan Prof. Dr. İbrahim Öztek, ilkinin deniz savaşı olduğunu ve Cevat Çobanlı Paşa'yı kahramanlaştırdığını anlattı. İkinci bölümün aylarca süren kara harekatı olduğunu değerlendiren Prof. Öztek, buradan daGazi Mustafa Kemal Paşa'nın öne çıktığını ifade etti.

Çanakkale Destanı'nın Kurtuluş Savaşı'nın ilham kaynağı olduğunu vurgulayan İbrahim Öztek, şunları kaydetti:

"Çanakkale Savaşı, dünyanın en büyük savaş güçlerine karşı kazanılan ve sömürgecilerin belinin kırıldığı büyük bir destandır. Başta Ulu Önder Atatürk'ün ve İstiklâl Kahramanları'nın yaratıldığı, yeni bir millet olma bilincinin ortaya konduğu, özgür ve bağımsızlığımızın ve bugünümüzün temellerinin atıldığı bir kahramanlık destandır.

O dönemde Almanya, Avusturya-Macaristan ve İtalya dünyanın bir tarafında; İngiltere, Fransa ve Rusya da diğer tarafındaydı. Son 100-150 yıl Batı'nın gelişimine ayak uyduramayan, sanayisini geliştiremeyen ve düşmanın silahına karşı koyacak silahını üretemeyen koca Osmanlı İmparatorluğu, maalesef İttifaklar adı altında, sanayileşmiş ülkelerden birinin cephesine katılmak zorunda kalmış, borçlanmış ve emir alır hale gelmiştir. Bu eksiğimiz bugün de çok iyi değerlendirilmelidir"

Beykoz Ortaokulu'nu 1959 yılında bitirdiğine dikkat çeken Prof. Dr. İbrahim Öztek, Çanakkale Destanı'nın o günkü şartlarda değerlendiren gençlerin, Çanakkale ruhunu yaşatmayı sürdüreceğini ve geleceğe daha bilinçli bakabileceğini kaydetti.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Fevzi Çakmak Lisesi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz