FETÖ sadece Erdoğan’ı değil 80 milyonu kandırdı

  • 0
  • 99627

Dost Beykoz İmtiyaz Sahibi Kader Gür, KRT TV ekranlarında 16 Nisan'da neden evet denilmesi gerektiğini anlattı.

Katıldığı ana haber programında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, 1921 yılında Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na koyduğu,  "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" başlığı altında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kader Gür,  “yapılan değişiklikte Atatürk'ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ifadelerine aykırılık içerecek bir durum yoktur” dedi.

16 Nisan'da yapılacak olan halk oylamasında egemenliğinin tamamen millete verildiğini, bunun muhalefeti sistem itibari ile rahatsız etmesinin mümkün olduğunu belirtti.

“Bugün demokrasimiz daha cesur adımlar atıyor”

Gür şöyle devam etti: “Özal'ı, Menderes'i halk seçmedi mi, o zaman egemenlik halkta değil miydi diye soracak olursanız, ben demokrasinin o zamanlarda o kadar gelişebildiğini düşünüyorum. Bugün daha cesur adımlar atıyor, daha farklı fotoğraflar veriyoruz. Fırsatımız varsa demokrasiyi daha ileriye taşımayalım mı?

Cumhurbaşkanını ve parlamentoyu seçeceğiz. Burada bile vatandaşa tercih hakkı sunmuş oluyoruz. Cumhurbaşkanı adaylarından istediği kişiye oy verebileceği gibi, milletvekili adaylarından da istediği kişiye oy verebilme hakkı olacak. Şu anda belki dar bölge seçim sistemi yok ama önümüzdeki süreçte o da gündeme gelecektir.

Kamuoyuna baktığınız zaman kararsız olan bir kesim olduğunu görmek zor değildir. Anayasanın değişen maddelerinin insanlarımıza anlatılması gerektiğini düşünüyorum. İyi anlatıldığı durumda belirsizlik kısa sürede ortadan kalkacaktır. Ben kesin olarak şunu söyleyebilirim ki, 16 Nisan'da “evet” mutlaka çıkacaktır. İçinde bulunduğumuz gün itibariyle yüzde 55 kesin çıkacağına eminim.

18 Maddeyi Tayyip Erdoğan dışında bir başka kimse için ister misiniz?

Bugün bu durum bir ihtiyaçtan meydana gelmiştir. Benim istemem bir şeyi ifade etmez. Türk siyaset tarihini irdelediğiniz zaman, Türkiye'de sağ olarak nitelendirdiğimiz muhafazakâr kesim yüzde 65 oy dilimindedir. Sosyal demokrat kesim dediğimiz kesim de yüzde 35'lik dilimdedir. Biz bunu sadece Recep Tayyip Erdoğan için istemiyorum. Bu Selahattin Demirtaş ya da Kılıçdaroğlu, sağ kesimden oy almadan kimse iktidar olamaz. Kılıçdaroğlu'nun sağ seçmene göz kırpan hamleleri var. İnsanların değerleriyle oynamadığınız sürece, sağ seçmenden oy alman mümkündür. Bunlar belki geride kalmış olabilir. Bugün sosyal demokrat iktidar bu ülkede mümkün olmuyorsa tek parti döneminde bırakılan izler nedeniyledir.

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi CHP'nin elinde olsa güvenebilir misiniz?

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dedik. Milletin bu ülkeyi yönetmesi için yetki verdiği herkese güvenmek zorundasınız. Bu kişi Kemal Kılıçdaroğlu'da olsa... Ülkenin başına geçen kişi yüzde 50 oy aldıysa, iktidara geldiyse buna saygı duymaktan başka hiçbir seçeneğimiz yok. Anayasaya göre bir seçim yapmışsak ve sandığı milletin önüne koymuşsak; o sandıktan Kemal Kılıçdaroğlu çıkmışsa buna yapılabilecek bir şey var mı?

Yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının tartışılması...

FETÖ'nün yaptığı müdahalelerden dolayı yargıya yönelik şaibeli bir durum vardır. AK Parti, FETÖ'ye hiçbir şey teslim etmedi. AK Parti, Anayasaya göre görev yapan hâkime, savcıya güvendi. Fethullahçı olmak ayrı bir şeydir, FETÖ üyesi olmak ayrı bir şeydir. FETÖ ile AK Parti'nin hiçbir işi olmamıştır. Ancak dediğim gibi bu ülkede yaşayan büyük bir kesim çeşitli grupların üyesidir. FETÖ olarak andığımız kesim de o süreçte sadece bir cemaat olarak anılıyordu. Bilerek bu ülkede hiçbir insan kanunlara aykırı olarak bir iş yapmaz.

Bu ülkede oligarşik yapı olarak nitelendirdiğimiz birçok yapı vardı. 3 Kasım 2002'de AK Parti iktidara geldi. 15 yıllık süreçte bu yapıların hepsiyle karşılaştı. Sayın Gül'ün Cumhurbaşkanlığı seçilmesi dönemi gibi birçok dönemde bu yapılarla karşı karşıya kaldık. FETÖ'nün, AK parti’nin karşılaştığı son yapı olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanının bizi de kandırdılar demiş olması kendisinin İslami hassasiyetlere son derece saygılı bir insan olmasından kaynaklanıyor. Bu FETÖ, din kisvesi altında sadece Cumhurbaşkanını değil, 80 milyonluk Türk milletini kandırmıştır.

Haber Merkezi 

Beykoz Çubuklu'da trafik kazası
Önceki Beykoz Çubuklu'da trafik kazası
Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti
Sonraki Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti