Fetih’in 563. Yılı Beykoz’da coşkuyla kutlandı

  • 29.05.2016 10:01
  • Güncelleme: 09.03.2020 20:32
  • Okunma: 12945 kez
  • Yorum: 0
Beykoz Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 563. Yıldönümünü alışılmışın dışında bir organizasyonla kutladı.
Fetih’in 563. Yılı Beykoz’da coşkuyla kutlandı

Otağtepe Meydanı’nda mehter takımı ve fetih canlandırmasıyla başlayan kutlamalar etkinlik alanı olarak hizmete açılan Tarihi Küçüksu Çayırı’nda Mustafa Ceceli’nin sahne aldığı muhteşem bir konserle sona erdi.

Fetih'in 563. Yıldönümü kutlamaları, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul kuşatmasında otağını kurduğu Otağtepe sırtlarında, akşam saatlerinde mehter takımı gösterisi ve fetih canlandırmasıyla başladı. Mehter takımının gösterisiyle başlayan etkinlik, Osmanlı Devleti Bayrağı'nın İstanbul semalarında dalgalandırılmasının canlandırılmasıyla devam etti.

Otağtepe Meydanı’ndaki gösterilerin ardından vatandaşlar, atların öncülüğünde Anadoluhisarı’na kadar mehter marşlarıyla yürüdü. Yürüyüş sırasında çevredeki vatandaşlar, bu anları cep telefonlarıyla ölümsüzleştirirken, Anadoluhisarı’ndaki surların önünde gerçekleştirilen mehteran gösterisi ise nefesleri kesti.

Fetih kutlamalarına Mustafa Ceceli damga vurdu

Tarihi Küçüksu Çayırı’nda devam eden kutlamalar, Otağtepe’deki Mehteran gösterisiyle başladı. Kutlamaların son bölümünde ise Mustafa Ceceli sahneye çıktı. Yaklaşık 20 bin Beykozluya iki saat boyunca unutulmaz anlar yaşatan Ceceli, İstanbul’un Fethi’nin 563. Yılını kutladı. Beykoz'un da yakından tanıdığı bir isim olan ve geçen yıllarda da yine konser için ilçeye gelen Mustafa Ceceli, konser süresince performansı ile dikkat çekti. 

Radyo spikeri Hop Dedik Ayhan’ın sunumunu gerçekleştirdiği etkinlikte seyirciler arasından üç kişi seçilerek Mustafa Ceceli’nin bir şarkısını söylemeleri istendi. Beykoz Halkının jüri olduğu yarışmayı, 12 yaşındaki Ayça kazandı. Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ise minik Ayça ile hatıra fotoğrafı çekinerek, kendisine bisiklet hediye etti.

‘İlle de aşk’ parçasıyla sevenlerinin karşısına çıkan Ceceli, ‘Sultanım, Deli Gönlüm, Gül Rengi’ gibi şarkılarını seslendirdi ve konser sırasında farklı enstrümanlar çalarak izleyiciyle duygusal bir bağ kurdu.

Kaşıtoğlu: “Kutlu şehirde ezan sesinin yankılanışının 563. yılı kutlu olsun!”

Sunucu Hop Dedik Ayhan tarafından sahneye davet edilen Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, alkışlar eşliğinde sahneye gelerek bir konuşma gerçekleştirdi. Sözlerine, "Kutlu şehir İstanbul’un semalarında ezan sesinin yankılanışının 563. yılı kutlu olsun" diye başlayan Kaşıtoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu etkinliğin, tarihi ve eşsiz Küçüksu Çayırı’nın eskiden olduğu gibi yine ilçemizin önemli bir sosyal alanı olmaya başlaması için bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu mekan o kadar güzel ki, bir yanında Anadoluhisarı Kalesi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, bir yanında Küçüksu Kasrı ve Mihrişah Sultan Çeşmesi... Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi'nin kollarına sığınmış şahane bir mesire alanı... Tüm samimiyetimle söylüyorum ki, burada sizlerle olmaktan dolayı çok mutluyum. Yurtdışında olduğu için aramızda olamayan Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek'in selamlarını ileterek, kutlu Fetih'in 563. yılını tekrar kutluyorum.”‘Gencer Savaş ve Doğaç Titiz olağanüstü bir performans sergiledi’

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu’nun yaptığı bu konuşmanın ardından eğlence tüm hızıyla devam etti. Geç saatlere kadar devam eden konserde Beykozluları coşturan yalnızca Mustafa Ceceli de değildi. Perküsyon ustası Gencer Savaş, yaptığı gösteriyle Beykozlulara unutulmaz anlar yaşattı. Bir yandan Gencer Savaş perküsyonda hünerlerini sergilerken, diğer yandan da davulda Doğaç Titiz, Türkiye'nin en iyilerinden birisi olduğunu bir kez daha ispatladı. Birkan Şener yönetimindeki Ceceli orkestrası, uzun süre coşkuyla kendisini alkışlayan Beykozlulardan 'tam not' aldı.

Konser sonrası havai fişek gösterileriyle son bulan fetih kutlamaları, Beykozluların hafızalarında unutulmayacak bir gece olarak kaldı. Mustafa Ceceli’nin verdiği konserde kendinden geçen Beykozlular, konser sonrası eve dönmek için yollara düştü. Bu sırada trafik de ilerlemez hale gelirken, kimi Beykozluların serin havanın tadını çıkartarak yürümeyi tercih ettiği görüldü.

Haber Merkezi

WhatsApp İhbar Hattı: 0 (541) 464 6673

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz