Eğitim

Ferda ve Turan Takmaz'ın ruhu Beykoz'da şad oluyor

Ferda ve Turan Takmaz'ın ruhu Beykoz'da şad oluyor
2014.10.09 00:00
| | |
10247

28 Temmuz 1916'da doğan ve vefat ettiği 11 Kasım 2005 yılına değin ömrünü eğitime, bilime adayan Turan Takmaz'ın adı, eşiyle birlikte Beykoz'da bir okula verilmişti.

Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu, Almanya'nın Hamburg şehrindeki Mümmelmannsberg Lisesi’nin öğrenci ve öğretmenlerinden 40 kişilik bir grubu Beykoz'da ağırladı. İtalyan Lisesi mezunu olmasının yanısıra iyi derecede İngilizce ve İtalyanca da bilen merhum Turan Takmaz'ın ruhu ise bu anlamlı evsahipliğiyle birlikte şad oldu. Beykozlu öğretmenler ve öğrenciler, Almanya'dan gelen misafirleri için adeta seferber olurken; karınca kararınca ikramlarda bulunuldu, Beykoz'la birlikte ülke kültürü hakkında da bilgi sunuldu. Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Mehmet Sadık Özdemir, "Bu projede Almanya ile Türkiye, gurbetçi çocuklarımız ile buradaki çocuklarımız arasında bir kültür köprüsü kurulmaya çalışılıyor. Bize bu projeye destek olmamız teklif edildiğinde hiç düşünmeden kabul ettik. Eğitimin bir tarafı eğer değerler eğitimi olacaksa bundan daha iyi değerler eğitimi olamaz. Hem Almanya’da doğup büyümüş çocuklarımıza kültürümüzü ve onun değerlerini tanıtmış ve öğretmiş olduk, hem kendi okulumuzdaki öğrencilerimize misafir karşılama, misafiri ağırlama, ikram ve hediyeleşme ile ilgili değerlerimizi yaşatarak öğretmiş olduk" şeklinde konuştu.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin Almanya’daki çift dilli okullarla yürüttüğü proje kapsamında, 22-27 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul ziyaret edildi. Türkiye'yi ve Türk Kültürü'nü daha yakından gözlemlemek için yola çıkan 40 kişilik heyet, aynı zamanda Türkçe öğrenmek konusunda da pratik yapma olanağı buldu. Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Başkanı Bican Veysel Yıldız, projeyi Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Mehmet Sadık Özdemir'le birlikte koordine ettiklerini söyleyerek, ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Misafir karşılama, ağırlama ve ikram sunma konularında Mümmelmannsberg Lisesi'nden gelen heyet için yüreklerini ortaya koyan Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu öğretmen ila velileri, böylelikle sofralarının yanısıra gönüllerini de konuklarına açmış oldu. Birlikte ders dinleyen, aynı sofraya oturan ve hatta ip atlayıp oyun oynayan genç adayı çocuklar, kısa sürede arkadaş olup kaynaştılar.

Okulda öğrenim gören çocukların velilerinden övgüyle sözeden Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Müdürü Mehmet Sadık Özdemir, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Beykoz İlçe Eğitim Müdürü Kazım Bozbay'dan şükranla bahsederken, şunları söyledi:

"Bu çalışma Ferda ve Turan Takmaz Ortaokulu Okul Aile Birliği için de önemli bir etkinlik oldu. Okulumuzun her türlü çalışmasında gayrette sınır tanımayan velilerimiz, şimdi bu misafirlerimizi ağırlama çalışmaları ile ülkeler arasında da sınır tanımadıklarını gösterdiler. Onların bu gönüllülükleri ve gayretleri, okulu ve okula ait her etkinliği sahiplenmeleri misafir öğrencilerimize başta değerli annelerimiz olmak üzere Anadolu insanının eğitim için hangi fedakârlıkları yaptığını göstermiş oldu. Siz, Avrupa’da eğitimden uzakmış gibi gösterilmeye çalışılan bir memleketin insanlarının eğitimi ne kadar desteklediğini ve eğitimcilerin arkasında nasıl bir kale gibi durduklarını ciltler dolusu kitap yazsanız bu kadar anlatamazsınız.

Gelen her öğrencimizin giderken yüreğinde büyümüş bir Türkiye ile dönmesi için üzerimize ne düşerse onu yapmaya gayret ettik. Tabii bu arada bu projenin bize getireceği sorumlulukları üstlenirken, ekonomik yükü göze alırken en az velilerimiz kadar güvendiğimiz iki kişiyi de belirtmek lazım. Beykoz Belediye Başkanı Sayın Yücel Çelikbilek ve Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Kazım Bozbay’ın desteklerini esirgemeyeceklerinden emin olmak da bizim projeye dâhil olma kararımızı kolaylaştırdı. Sizin aracılığınızla da kendilerine şükranlarımızı iletmek isterim."

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ferda Turan Takmaz Ortaokulu, Mehmet Sadık Özdemir, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği, Mümmelmannsberg Lisesi, Kazım Bozbay

reklam

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"