Son Dakika

Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü

  • 0
  • 11053
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü
Fenerbahçe'nin suçlusu Selami Öztürk’mü

Beykoz İlçesi Amatör Spor Kulüplerini Destekleme Derneği (BİSK) aylık toplantılarından birisi daha gerçekleştirdi.

Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün ev sahipliğinde yapılan toplantıda konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz 1908 AŞ’ye sahip çıkmadığı yönündeki çeşitli eleştirilere, “Fenerbahçe bir sıkıntı yaşasa Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Galatasaray bir başka problem yaşasa Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’mü suçlanmakta” ifadeleriyle yanıt verdi.

Hafta sonu yoğun maç programına denk düşmesi nedeniyle bazı kulüp temsilcilerinin yer alamadığı toplantıda, ev sahibi olan Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, Yönetim Kurulu üyelerinden Fatih Yılmaz tarafından temsil edildi.

Beykoz İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’te kahvaltılı toplantıda hazır bulundu.

Programın sunumunu BİSK Genel Sekreteri Yaşar Kesici yaptı. Belli bir program dahilinde sırası ile gündeme ilişkin görüşlerin masaya yatırılıp önerilerin sunulduğu programda ilk konuşmayı günün ev sahibi konumu ile Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü adına Fatih Yılmaz yaptı… İş hayatında yayıncılık sektöründe çalışan Kulüp Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu’nun sektörün en büyük fuarlarından birisinin aynı gün ve saate denk gelmesi ile programa iştirak edemediğini ancak selamlarını ilettiğini söyleyen Fatih Yılmaz, Beykoz Belediyesi Gençlik Spor Kulübü olarak ilçeye ilişkin bir takım çalışmalar içerisinde olduklarını dile getirdi.

10 bin adımlık yürüyüş

“Beykozluları sağlıklı bir ortamda sporla buluşturabilmek istiyoruz. Obezite ile ilgili bilindiği üzere ülke genelinde uygulanan programlar var. Bizde bu amaç doğrultusunda belirlediğimiz alanlar olan Beykoz Korusu, Çubuklu Hıdiv Kasrı, Anadolu Hisarı Spor Akademisi gibi yerlerde Beykoz Belediye Başkanımızın önderliğinde 10 bin adım içeren yürüyüş etkinliği düzenleyeceğiz” şeklinde konuşan Yılmaz, çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

Beykoz’da Futsal başlıyor

Günün ikinci konuşmasını yapan BİSK Başkanı Asım Özdemir toplantıda ana gündemlerinin yeni başlayacak olan Futsal (Salon Futbolu) Ligi ile bilgilendirmede bulunup kulüpleri bu dala yönelmelerini teşvik etmek ve sporda şiddet yasası uyarınca yapılması gerekenleri gündeme taşımak olduğunu söyledi.

6222 Sayılı Futbolda Şiddetin Önlenmesine Yönelik kanun çerçevesince bizde ilçemizde bu konuya büyük önem vermekteyiz. Bu amaçla İlçemizde bulunan ve bu konuda birlikte çalışma içerisinde olacağımız Marmara Üniversitesi ile yakın bir zamanda bir Seminer düzenleme düşüncesinde olduğumuzu söylemek isterim. Bir diğer konu olan Futsal Ligi hakkında spor kulüp başkanlarımıza katılımları için öneride bulunmak istiyorum. Eğer ki bu katılımı şimdi gerçekleştirirsek 2014-15 Sezonunda resmen başlayacak olan Futsal Süper Ligi için katılımcı takımlardan biri olma ihtimalimiz ve avantajımız yüksek olacaktır. Gönlümden geçen Beykoz’un en az 2 takımla bu ligde temsil edilmesi” diye konuşan Özdemir daha sonra programın bitiminde başvuru formu vereceğini sözlerine ilave etti.

Anadoluhisarı 100 yaşında

BİSK Başkanı Asım Özdemir’in konuşmasının ardından sırası ile diğer katılımcılarda söz almak sureti ile çeşitli konulardaki düşüncelerini katılımcılara aktardı. Bu kapsamda Anadoluhisarı İdmanyurdu Spor Kulübü Başkanı Kamil Adnan Güner ay sonunda kulüplerinin 100. Kuruluş Yıldönümünü de içeren bir gece düzenleyeceklerini söyleyip toplantıya katılanlara davette bulundu. “Futsal Ligine katılım yönünde bir çalışma ve inceleme çabası içerisinde olacağız. Öte yandan bir konuyu belirtmek isterim ki bu tür toplantılarda ilçe yöneticileri ile yapılan programlarda her amatör spor kulüp yönetiminin bazı maddi taleplerinin gündeme geleceği düşünülmekte. Aslında spor kulüplerinin kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için, sorunların üstesinden gelip ayağa kalkabilmek için çaba sarf etmeye yönelmeli” diye konuşan Güner, kulüp başkan ve yönetimlerinin yaşanan sıkıntılara hakim ve vakıf olduğunu söyledi.

Giderlere gücümüz yetmeyince başkanlığı bırakıyoruz

Çiğdemspor Başkanı Kubilay Ulu ise yaptığı konuşmada,” Bisk vasıtası ile sıklıkla bir araya gelip yaşanan sorunların hangilerinin kendileri tarafından hangilerinin ise kurumsal baz da çözüme kavuşabileceğine odaklanmak gerekir. Zaten Belediye Başkanımızda konunun bütünü üzerinde bir çözüm önerileri sunabilir. Şunu söylemek isterim ki yaşanan sorunların çok da basit olmadığını söylemek isterim. Kendimden örnek vermem gerekirse Başkan olduğumdan beri sürekli kulübüme maddi kaynak aktarımında bulunmaktayım. Bu da ileriye dönük görevde kalmam yönünde beni sınırlamakta, 2 yıllık sürenin ardından hatta bugün dahi Başkanlığa aday olur ise görevi devretme düşüncesini yaşamama neden olmakta” dedi.

Programdaki konuşmacılardan birisi de Beykoz İlçesinin renkli simalarından BİSK Yönetim Kurulu Üyelerinden Muhammed Yüksel idi. Yüksel çok uzun zamandır Beykoz’da spor ile spor kulüplerinin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerilerine vakıf olduğunu söylerken kurumsal ve genel bazda bazı eleştirel düşüncelerini yansıttı.

Yüksel konuşmasının devamında, “Genel olarak kulüplerin geniş manada bir talebi olan tesis konusunda yapılabilecekler de ortada. Vakıflar, Milli Emlak gibi kurumlar ile sorunun çözülmesi o kadar da kolay olmamakta. Mesela geçen günlerde gerçekleşen bir toplantıda Beykoz Spor Kulübünün Stat için Milli Emlak’a her ay 12 bin lira kira ücreti vermesi gerektiğini sayın Belediye Başkanımızın da bu konuda kullanım hakkının Beykoz Belediyesi geçmesi durumunda bu rakamın 4 bin liraya inebileceği konuşuldu. Bunun gerçekleşebilmesi için bile ciddi bir çalışma ve sürecin gerektiğini de biliyoruz.” dedi.

Yere basın mensuplarından Eda Seskır,  Devletin Amatör Spor’a ilişkin bir fon aktarımının olup olmadığı sorusunu yöneltirken, BİSK Başkanı Asım Özdemir, Digitürk ve Şans Oyunları gibi değişik kaynaklar vasıtası ile aktarımlarının olduğunu ancak genel manada yardımın ölçüsü için kulüplerin gösterdikleri başarı performansı olduğu bilgisini iletti.

Beykoz’un spor medyası tecrübesine sahip gazetecilerinden Recep Urel ise konuya bazı ilaveler getirerek,” Dünyanın her yerinde devletin yardımları vardır... Hatta hiçbir kaynak olmasa da Futbol Federasyonu tarafından kulüplere çeşitli vesileler ile kesilen para cezaları, lisans verim ücretleri kaynak olarak mevcut. Ancak maalesef Amatör Spor Kulüpleri Futbol Federasyonu’nun bakış açısı ile bir kene konumunda görülmekte” diye konuştu.

Ozan Derviş ise konunun muhatabının Spor Bakanlığı olduğunu belirterek, “asıl talepte bulunulacak baskı yapılacak makam da burasıdır” dedi.

BİSK Başkanı Asım Özdemir bir kez daha söz alarak sporda şiddet yasası gereğince bazı düşünce aktarımlarına devam etti. Konunun bir köşesinde sporcu velilerinin olduğunu gözlemlediklerini söylerken, “Maalesef veliler çocuklarının bir an önce yıldızlaşıp para kazanmaları düşüncesinde dolayısı ile futbol maçları esnasında yapılan normal bir faule bile ağza alınmayacak küfürlerle tepki koymaktalar” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise konuşmaların ardından söz kendine gelince genel manada düşünce aktarımlarında bulundu. Ortaya konan tablonun Beykoz’da bir Spor Sempozyumu düzenlenmesini gerekli kıldığını söyleyen Başkan Çelikbilek yerel yönetim olarak amatör spor kulüplerine verebilecekleri desteğin sınırlı olduğunu söyledi.

“Yerel yönetimler olarak sınırlı gelirleri var ve bunu aktarırken mesela vatandaşa sorulsa siz yol-asfalt çalışması mı istersiniz yoksa spora aktarımımızı mı deseniz verilecek cevap hep yol-asfalt yönünde olmakta. Bakın birde haksız ithamların eleştirilerin de muhatabı olmaktayız.

Fenerbahçe’nin sorumlusu Selami Öztürk’mü?

Yani Fenerbahçe bir sıkıntı yaşasa Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Galatasaray bir başka problem yaşasa Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’mü suçlanmakta. Ancak durum Beykoz’da hiç de bu yönde değil. Hep eleştirel yaklaşımların muhatabı olmaktayız. Twitter vasıtası ile bu yönde eleştirilerde bulunanlara gelin misafirim olun meseleyi enine, boyuna sizlere aktarayım diyorsunuz ne gelen var nede giden. Şunu da söylemek isterim ki Beykoz diğer ilçeler ile mukayese edildiğinde tesis ve saha konusunda hiç de kötü durumda değil hatta iyi konumda bile. Bu alanların ortak kullanımında bazı sıkıntılar var. Mesela Soğuksuspor sahası var iken Çiğdemspor’dan da bir saha talebi geliyor. Yani Soğuksu sahasını makul şartlarda bir ortak kullanımı olsa sorun çözülecek. Bu yönde talepler gelince siyasiler işe yalan ile başlıyor ve “Tamam sahanızı yapacağız” demekte.” şeklinde konuştu.

Başkan Çelikbilek konuşmasının devamında,” Belediye olarak gücümüz yettiğince yardımlarda bulunduk ve de bulunmaya da devam edeceğiz. Şimdi dediğim gibi Beykoz Belediyesinin imkânlarını geniş olarak spora aktarabilmemiz mümkün değil, diğer ilçeler sorunlarını çözmüş altyapı sorunları bulunmaz iken biz bu yönde yatırım çalışma yapmak zorundayız, ilçenin fiziki şartları bunu gerektirmekte. Devletin Amatör sporlara yaptığı katkıları hiçte küçümsememek gerekir. Ülkenin dört bir yanında yapılan ve yapılmakta olan tesisler yatırımlar bunu göstermekte. Çeşitli Uluslar arası etkinliklerin olimpiyatların adayı olmaktayız. Maalesef Müslüman bir ülkeye de Olimpiyat oyunları verilmemekte. Son olarak şunu söylemek isterim ki Bir Spor Sempozyumu yapılmalı. Biz bu konuda çalışma yapacak kurum ve kişilere bu çalışmaları için maddi kaynak aktarımında bulunabiliriz. Bu konuda Anadoluhisarı Spor Akademisinden katkı gelebileceğini sanıyorum. Burası ile ilişkileri artık normalleştirmek gerekiyor. Her fırsatta bu kuruma yüklenilmesinden bence vazgeçilmeli” diye konuştu.

Süleyman Erdoğan; “Herkes dosya hazırlasın”

Beykoz İlçe Kaymakamı Süleyman Erdoğan ise yaptığı konuşmada 20 senelik meslek hayatı boyunca bir şeyin dikkatini çektiğini söylerken, “Herkes meselelere kendi pencerelerinden bakma düşüncesinde. Kendi sorununun en büyük sorun olduğunu öne sürmekte. Yani aşırı bir parçalanma söz konusu. Herkes küçük olsun benim olsun niyetini hakim kılmakta. Mesela küçük bir fabrika düşünün 100 kişide çalışsa 10 kişide çalışsa aynı lamba yanmakta. Tesisin yoksa kulüp kurma düşüncesi doğru mu ancak yok, böyle olsun bizim olsun demekle olay bitebilir mi. İşte bu olayı dernekçilik ile de görebilmekteyiz. Bir dernek kurmak ile sorunların çözüme kavuşup biteceğine inanıyoruz. Oysa şehirlerde arsa, yer sorunu var. Beykozlulara yol mu asfalt mı spor tesisi mi sorulsa alınacak cevap belli. Biz gecenin bir yarısında futbol oynayan insanların mı yaptığı spor? Spor sadece futbol değil. Yürüyüş yapmak, vücuttaki toksinleri atmak, kilo kontrolü gibi konularda spor ile irtibatlı. Sporda şiddet gibi top yekün bir konu var acaba öfke kontrolü nasıl yapılabilir? Önümüzdeki günlerde kulüplerimizi ziyaretlerim olacak. Ben gelmeden kulüpler birer dosya hazırlamalı. Yaptıkları çalışmalar, madden yaptıkları katkılar ve nerelere yatırım yaptıkları, yapamadıkları, dada önceki yönetimlerin yaptıkları ya da yapamadıkları konular bu dosyalarda bulunmalı. Kulüp yönetimlerinin kolay kolay bırakmama düşüncesi ne oluyor?” şeklinde konuştu. İlçe Kaymakamı Erdoğan daha sonra bazı konulardaki düşüncelerini de aktardı.

Spor Servisi

Beykoz Gençlik Spor şampiyonluk peşinde
Önceki Beykoz Gençlik Spor şampiyonluk peşinde
Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Sonraki Beykoz Tokatköy projesinde ihale bedeli belli oldu
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz