Güncel

Fatih Çekirge'den Beykoz Belediyesi'ne övgü

Fatih Çekirge'den Beykoz Belediyesi'ne övgü
2014.11.28 00:00
| | |
5442

Mesleğe 1970 yılında Yeni Asır Gazetesi'nde başlayan ve yıllar içinde Sabah, Hürriyet, Star, Akşam gibi gazetelerde köşe yazarlığı ve genel yayın yönetmenliği yapan ünlü gazeteci-yazar Fatih Çekirge, bugünkü yazısında Beykoz Belediyesi'nden bahsetti.

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ve Kanlıca'da defnedilen 91 yaşındaki Cemal Özcivelek'in defin sürecinde Beykoz Belediyesi'nin kusursuz ve hızlı bir şekilde çalıştığını öğrenen Fatih Çekirge, konuyu köşesine taşıdı. Prowin Turizm'in sahibi olan Murad Özcivelek ile iyi bir dostluğu bulunduğu anlaşılan Fatih Çekirge, turizm sektörünün duayenlerinden kabul edilen ve Beykoz'da hayata gözlerini yuman Cemal Özcivelek ile ilgili yaşananları oğlu Murad'ın ağzından okurlarına aktardı.

Beykoz Belediyesi'nden Murad Özcivelek'in övgüyle bahsettiğini ve kusursuz işler dolayısıyla hayranlık ve şaşkınlık yaşadığını belirten Fatih Çekirge, sözlerini "Umarım bütün belediyeler bundan ders alır..." şeklinde bitirdi.

İşte Hürriyet Gazetesi yazarlarından Fatih Çekirge'nin bugünkü yazısı:

 

Ölümden hayat dersleri

Peş peşe iki gün arayla iki yakın dostumun babası vefat etti.

Birisi Silivri... Diğeri Beykoz.

Ve ikisinden de iki 'defin hikâyesi' dinledim.

Şaşkındılar.

Babasını Beykoz'a defneden arkadaşım anlatıyor:

"Belediyeye gittik. Mezarlıklar Müdürlüğü babamın adını, soyadını, adresini aldı. Kanlıca'ya gömmek istediğimizi öğrendi. Ve o dakika işlemler başladı. Nasıl bir disiplin ve saygı... Hayret ettik. Her şey tıkır tıkır işledi. Cenazemizi aldılar. Camiye gittik, her şey hazırlanmış. Oradan bir cenaze aracıyla mezarlığa götürdüler. Baktık yer hazır. Ve babam defnedildi. Sonra bir yetkili geldi. 'Başka bir şeye ihtiyacınız var mı?' diye sordu.

Ertesi gün telefonum çaldı. Arayan Beykoz Belediyesi Mezarlıklar Müdürü'ydü. 'Murad Bey, başınız sağolsun. Bir ihtiyacınız var mı?'. Şaşırdım. Teşekkür edebildim. Beni tanımaz etmezler. Orada oy kullanmadım. Ankara'da yaşarım. Tam Allah Allah diyordum... Yine telefon çaldı. Bu defa arayan Büyükşehir Belediye Başkanı'nın Özel Kalem müdürüydü: 'Efendim, Sayın Topbaş adına başsağlığı diliyoruz. Bir ihtiyacınız var mı?'. Yine şaşırdım ki, bir kaç saat sonra bir telefon daha. Bu defa Beykoz Belediye Başkanı..."

Sevgili Cemal Özcivelek amcamızın cenazesiydi bu.

Murad, Ankara'da oturur. İstanbul'da oy bile kullanmaz. Hayatında Beykoz'a iki kere gitmiş mi bilmem.

Ve onları da şaşırtan işte bu oldu.

Aynı konuyu bir başka yakın dostumdan aynı şekilde dinledim.

Hepimiz biliriz. Yıllarca defin sorunları yüzünden kimi sıkıntılar yaşanmıştır.

Yazının adını "Ölümden hayat dersleri" koydum.

Umarım bütün belediyeler bundan bir ders alır.

Anahtar Kelimeler: Fatih Çekirge, Beykoz Belediyesi, Mezarlıklar Müdürlüğü

reklam
1 Yorum
M.Talat KARASAKALOĞLU29.11.2014 08:50:15

Yaşayanlarada bu derece sahip çıksalar..

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"