Makaleler

Farkında mısınız?

2014.07.28 00:00
| | |
8251

Dost Beykoz, bırakın ilçe ya da İstanbul genelindeki benzerlerini, yansıttığı haberler ile Türkiye çapında övünülecek bir konuma geldi.
Hangi açıdan mı diyorsanız, Spor Haberleri ile demek isterim. Arkadaşlar darılmasınlar, gücenmesinler tabii ki diğer haberlerimiz ile de fark edilmeye, fark atmaya devam ediyoruz ancak spor haberlerinin bu derece yoğun olduğu bir mahalli medya organını Türkiye’de bulabilmek zor. Kesinlikle bir abartı yapmıyorum, nefsanî duygularımı yansıtma niyetinde değilim ancak bu olay da bir gerçek.
 
İddiamı güçlendirecek o kadar çok örneklere sahibiz ki. Futbol, Voleybol, Basketbol, Karate, Tekvando, Atletizm, Boks, Tenis, Motokros, Sörf… Daha da fazlasını sayabilirim ancak burada kesmek istiyorum ki mevzuumuzdan uzaklaşmayalım. Evet dostlar Dost Beykoz bir ilçe medyası olarak ilçesindeki sportif faaliyetleri bu kadar yoğun yansıtıyor ise, ilçesinden çıkan değerleri sizlere tanıtabiliyor ise ve de bunu vakit geçirmeden gerek yazılı basın örneği olan gazetesinde, gerekse Sanal ortam olan İnternette en seri biçimde aktarabiliyor ise bunun heyecan ve mutluluğunu hep birlikte yaşarız.
 
Çok uzun yıllardır Beykoz 1908 A.Ş.Takımının maçlarını takip edip çalıştığımız gazetelerde aktarma gayretinde olduk. En sıkıntı çektiğimiz konu da dış saha yani deplasman maçlarından haberleri kısa bir süre zarfında aktarma gayretinde iken yaşadıklarımız. Gerek yılların dostlukların ile diğer illerdeki gazete muhabirleri ile kurduğumuz sıkı ilişkiler gerekse de bizzat takip ettiğimiz bu maçlardan en kısa zamanda haber ve fotoğrafları derleyip yayına sokmaktayız. Ancak hem gidemeyip hem de o hafta gidilen kentteki deplasman maçına ait bilgi alabileceğimiz dostumuz olmayınca, ilk etapta o kentin yerel medya örneklerini incelemeye koyuluyoruz. Maalesef, ama kendi açımızdan gururlanılacak bir vesile ki maçlardan ne bir kadro ve ayrıntıları ne de resimleri bulabilmemiz mümkün. Hele ki o kentte 20-25 yazılı ve görsel medya örneklerini taradıktan sonra.
 
Oysa biz çok acil bir durum ortaya çıkmamış ise, ya da teknik bir aksaklık yaşamamış isek Beykoz 1908 A.Ş.Takımının futbol karşılaşmalarından haberleri en seri şekilde hem de tüm ayrıntıları ile sunabilmekteyiz. Bu haberlerimizi Beykoz’a deplasmana gelen takımların taraftarları da oturdukları kentlerden bir bilgisayar tıklaması ile ulaşabilmekte. Örneğin Google’a Beykoz 1908-Bigaspormaçını yazdıkları anda bir iki saat sonra haberi doyurucu biçimde okuyabilmekteler. Bu sebeple ki Beykoz 1908 A.Ş.maçlarında sitemizde en çok takip edilenleri İstanbul dışı takımları ile oynananlar olmakta.
 
Tabii ki olay futbol ile de bitmiyor Basketbol ve Voleybol maçları da en seri biçimde sayfalarımızda oluyor. Karate-Tekvando-Boks takımlarını çeşitli müsabakalar için gittikleri kentlerden arayıp haberlerimize yansıtıyoruz. Bu çalışmaları yaparken teknolojinin diğer iletişim vasıtalarını da fazlası ile kullanmaktayız. İlk etapta Facebook Adreslerimizden özet haber başlıkları ile iletmekteyiz haberleri. Sonrasında işin ayrıntısı yazılmaya başlıyor.
 
Bu kadar koşturma içerisinde bile ilgi çekici özel haberlere imza atmaktan geri durmuyoruz. Bu konuda Dost Beykoz tüm emek harcayanları ile tatlı bir koşturma içerisinde. Bir arkadaşımız tenis sporuna ilişkin bir faaliyeti takip edip haberleştirirken, diğeri Beykoz’dan yetişme bir Sörf şampiyonu kızımızı gündeme taşımakta. Bir diğer arkadaşımız ise Moto-Kros’tan bir yıldızımızı bulup çıkarmakta diğeri Ralli-Kros ayrıntılarını ulaştırmakta. Yani sadece Futbola endeksli bir yayın politikamız da yok.
 
Evet dostlar bu güne kadar yapılan her çalışmamızın altında bir emek, bir alın terimiz var. Hele ki sayfalarımızda rastladığınız amatör maçların sonuçlarına ulaşabilmek için müthiş bir telefon trafiği yaşamaktayız. Maalesef bizler birkaç örnek dışında skor ileten olmamakta. Bizde bize değer veren, arayan takımların haberlerini ön planda tutmaktayız. Kimse kırılmaca-darılmaca yapmasın şahsen bütün amatör kulüplere aynı mesafedeyiz ancak bir telefon etmekten çekinen, nasıl olsa beni ararlar kontörüm gitmesin düşüncesindekilere bakış açımız hiçte iyi olamaz. Her hafta ortalama Beykoz ilçe takımlarının 25-30 maçı var ve bunu biz İstanbul genelindeki 500 maç listesinden arayıp çıkarmaktayız. Sizlerin merakla beklediği Beykoz Amatörleri hafta sonu maç listesini hazırlamamız bile 1 saatimizi almakta.
 
Ben dâhil her biri değişik sektörlerde çalışmakta olan Dost Beykoz emekçileri sizleri en doyurucu haberleri ile buluşturma niyetinde. Bırakın bizlere maddi getirisini cebimizden harcadığımız rakamların haddi, hesabı yok. Çünkü bu bir sevda, bu bir meslek aşkı, bu bir en iyisini sunabilme gayreti olsa gerek.
 
Yazımın sonuna geldiğimde iddialı bir cümle ile noktayı koyma niyetindeyim. Buyurun Türkiye çapında yerel medya organlarını bir tarayıp inceleyin ve acaba kaç tane Dost Beykoz gibi ilçesindeki 15-20 ayrı spor dalından haberler sunan kaç örnek var bulup bizlere de iletin.

Anahtar Kelimeler: Talip Ercan, Beykoz, Dost Beykoz

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"