Fabrika ayarları

  • 27.04.2020 13:37
  • Okunma: 7213 kez

Dünyaya diz çöktüren adına şarkı şiir yazılan hatta karikatür çizilen, Koronavirüsü zaten hayatımızda vardı, var olacak da.

Evrim değiştirerek belki de daha da etkili olacak ya da diğer virüsler gibi hayatımızdan çıkıp gidecek.

Kısacası virüsle yaşamaya mücadele etmeye devam edeceğiz. Koranavirüsler, çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı virüslerdir. Koranavirüsü solunum yollarını hedef alıyor Coronavirüs diğer virüsler gibi solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir.

Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas (1 metreden yakın) gereklidir.

Baş belirtileri ise, yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı. Bakıldığın da virüsün kendisi küçük gibi görülse de tahribatı büyük oldu. Kısa zaman da bütün dünyaya yayıldı. Birçok ülke hem hazırlıksız hem de işi ciddiye almayarak virüse yaşama şansı tanıdı.

Bu olay dünyadaki bütün dengeleri alt üst etti. Ekonomik olarak kalkınmış ülkeler bile zor duruma kaldı. Düşmana karşı doğru hamle yapmasan güçlü ekonomi bile işe yaramıyor.

 Kendi ülkemize göre Koronayı değerlendirirsek doğru hamle ve işler yapıldığına şahit olduk. Sağlık Bakanımızı yapmış olduğu öz verili hamlelerden dolayı tebrik ediyorum, sağlık çalışanlarını canı gönülden ayak da alkışlıyorum. Bu süreç de kim ki bu mücadelede emeği geçtiyse Allah hepsinden razı olsun.

Yapılmış ve halende yapılmaya devam eden şehir hastaneleri için olumsuz eleştiri yapanları bir kez daha aklıselim düşünmeye yapıcı ve birlik beraberliğe davet ediyorum. Böyle durumlarda siyaset argümanı arka planda kalmalıdır.

Eğer ki mevcut yönetim bir kanun veya karar alıyorsa bu devletin ve milletin çıkarı içindir, onun için kanun ve kurallara uymak zorundayız. Bu günler geçicidir, her geçenin bir sabahı olduğu gibi, bu virüsün de bir diğer virüsler gibi bir sonu olacaktır. Ama bu süreç biraz eziyetli sancılı olacak ama hayat devam ediyor, izole olmaya ve evde kalmaya özen göstermeliyiz. Tedbiri elden bırakmamak lazım kurallara uy, uymayanı uyar. Temizlik imandan gelir, unutma! Unutturma. Güzel günler bizleri bekliyor, ne kadar eskisi gibi olmayacaksa da inancım şu fabrika ayarlarına dönme zamanı yakındır biraz sabır.

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları