Ezanı güzel okuma ve musiki kursu açıldı

  • 0
  • 8318
Ezanı güzel okuma ve musiki kursu açıldı
Ezanı güzel okuma ve musiki kursu açıldı

Beykoz Müftülüğünce din görevlilerine yönelik Ezanı Güzel Okuma ve Musiki Kursu açıldı. Emekli din görevlisi Zeki Durmuş tarafından verilen kurs programında musiki bilgisi yanında, makam bilgisi ve makamlara uygun ilahiler öğretilecek.

İlçe Müftülüğü konferans salonunda 1 ay devam edecek olan Ezan ve musiki kursuna 17 din görevlisi katılıyor...

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş kursa devam eden din görevlilerini ziyaret ederek çalışmaları izledi. Müftü Demirtaş, kurs öğretmeni Zeki Durmuş’tan bilgi aldı.

Müftü Demirtaş ziyaret sonrası yaptığı açıklamasında; “Ezan okuma kursundaki personelimizin motivasyonunu çok iyi buldum. Din hizmetlerinde ses ve cami musikisi çok önemlidir. Güzel bir sesle okunan ezan ne kadar da inşirah vericidir. Kur’an-ı Kerim, güzel ve ahenkli bir ses ve sada ile tecvid ile okunduğunda ne kadar da etkileyicidir. Cemaatimizin sevincine, mutluluğuna ve üzüntüsüne ortak olmak gerekmektedir. Mevlid, ilahi, kaside ve güzel ezan konusunda maharetli olmak gerekmektedir. Konusunda uzman ve tecrübeli olan emektar hocamız Zeki Durmuş beyden yararlanmak istiyoruz. Beykoz Müftülüğünde en az 4 adet ilahi grubu olması gerekmektedir. Yuşa İlahi Grubu’nun yanında Güldeste, Çağrı, Ensar gibi yeni gruplara ihtiyacımız vardır.” dedi.

Zeki Durmuş Hoca, Anadoluhisarı Fatih Camii'nde müezzin kayyımlık yaptı. 42 yıl görev yaptıktan sonra emekli oldu fakat hizmetten emekli olmadı. Zeki Hoca, Amir Ateş başta olmak üzere önemli bestekârlardan dersler aldı.

Musiki Kursu Öğretmeni Zeki Durmuş ise; “Bu gün kursumuzun ikinci günündeyiz. Din görevlisi arkadaşlarımız maşallah çok başarılılar. İnşallah kurs müddetince 30 civarında ilahi öğreneceğiz.7-8 makamı öğreneceğiz. Ezan ve müezzinlik konularında uygulamalar yapacağız. Bilgi ve birikimimi özveri ile arkadaşlarımıza vermek istiyorum.” dedi.

Haber Merkezi

Nasıl öğreneceğinizi biliyor musunuz?
Önceki Nasıl öğreneceğinizi biliyor musunuz?
Beykoz'da yarın bisiklet yarışı nedeniyle yollar kapanacak
Sonraki Beykoz'da yarın bisiklet yarışı nedeniyle yollar kapanacak
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz