Kültür

ETİ Beykoz’u pilot bölge seçti

ETİ Beykoz’u pilot bölge seçti
10.05.2016 22:36
| | |
5207

ETİ ve Aktif Yaşam Derneği, 2016 yılı sosyal sorumluluk projesini Beykoz Çamlıbahçe mahallesinde hayata geçirecek.

Hareketli ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla ETİ’nin, 2014 yılında Aktif Yaşam Derneği ile hayata geçirdiği “Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk” projesi bu yıl merkezine mahalleyi alacak, bisikleti mahalleli kadınların hayatına taşıyacak. Mahalleler Sarı Bisiklet ile “hareket”lenecek.

Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi’nin 2016 hedefleri, 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Geçtiğimiz yıl, bisikletli ulaşımı yaşam tarzı haline getirmiş kadınların bir araya gelmesine öncülük ederek Bisikletli Kadın İnisiyatifi oluşumuna ilham veren ve İnisiyatif ile birlikte yıl boyunca kadınlarda bisiklet farkındalığı yaratacak uygulamalar gerçekleştiren Sarı Bisiklet Projesi, 2016 yılında mahalle yaşamına bisikletle hareketli yaşamı entegre etmeyi amaçlıyor. Proje için pilot olarak belirlenen mahallede yıl boyunca eğitim ve etkinlikler düzenleyecek olan Sarı Bisiklet, öncelikle kadınları, kadınlar aracılığıyla da tüm mahallelileri bisiklete binmeye teşvik edecek.

Beykoz Çamlıbahçe, pilot mahalle olarak seçildi

İstanbul’da mahalle kültürünü en güzel yansıtan ve koruyan semtlerden Beykoz’un pilot bölge olarak seçildiğini belirten ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’ndeki kadınlarımızın öncülüğünde başlatacağımız dönüşümü tüm Türkiye’ye duyurmak ve kadınları bisikletli hayata teşvik etmek istiyoruz. Çamlıbahçe Mahallesi’nde projemize gönüllü rol modellik yapan kadınlar, mahallede bisiklete binmek isteyen diğer kadınlara örnek olacak ve çarpan etkisi yaratarak bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya katkı sağlayacaklar.” dedi.

Altın günleri, artık bisiklet günlerine dönüşecek!

Sarı Bisiklet Projesi, Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi’nde ilk olarak ev hanımlarının sıklıkla gerçekleştirdiği “altın günü” için bir dönüşümü hayata geçirdi. Kadınların birbirlerine altın almak yerine bisiklet hediye etmelerini teşvik eden Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi, bu yolla mahallede kadınların bisiklet sahipliğini de artırmayı amaçlıyor. Bisiklet günü yaklaşımını yaygınlaştırmayı hedeflediklerini belirten ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “Bisiklet günlerinin yanı sıra gerçekleştirmeyi planladığımız pek çok etkinlik mevcut. Bisiklete binmeyi bilmeyenlere eğitimler, annelerin çocuklarını okula bisikletle götürebilmeleri için güvenli sürüş eğitimleri, hafta sonlarında ailece katılabilecekleri toplu sürüş aktiviteleri, Ramazan ayında iftar sonrası mahallelilerin katılımıyla bisiklet sürüş etkinlikleri bunlardan sadece birkaçı.” dedi.

Sarı Bisiklet, kadınlarla Türkiye’yi hareketlendirecek

Geçtiğimiz 2 yılda on binlerce ilköğretim öğrencisine bisiklet eğitimi veren Sarı Bisiklet Projesi 2016 yılında, Beykoz çevresindeki ilkokullarda eğitimlerine devam ederek 5 bin çocuğun daha bisiklete binmeyi öğretecek. Sarı Bisiklet Projesi ayrıca mobil tamir aracı ile İstanbul sokaklarında bakıma ihtiyacı olan bisikletlerin ücretsiz tamirini yaparak atıl durumdaki bisikletleri sokaklara geri kazandırmaya devam edecek.

“Bizim mahalle diğer mahallelere örnek olacak.”

Sarı Bisiklet’in Beykoz Çamlıbahçe Mahallesi Temsilcisi Yasemin Kuş “Ben de artık çocuklarımla birlikte bisiklete binmek istiyorum. Hem onlarla daha iyi vakit geçirmek, hem onlara örnek olabilmek ve sağlıklı alışkanlıklar edinmelerini sağlamak için beni de bisikletle görmelerinin önemli olduğunu düşünüyorum. Mahalledeki bisikletli kadınlar olarak çocuklarımızı okula bisikletle götürüp getireceğiz. Artık pazara, çarşıya, okula bisikletle gideceğiz. Mahallede bisiklet günleri düzenlemeye başladık.” dedi.

Kaynak: Milliyet

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberleri, Eti, Aktif Yaşam Derneği, Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk, Çamlıbahçe

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"