Eski Beykoz’u özleyenler için büyük fırsat

  • 15.06.2021 18:34
  • Güncelleme: 15.06.2021 18:35
  • Okunma: 5791 kez
  • Yorum: 0
Beykoz’un en önemli simgelerinden olan ve sanayi tarihinde çok önemli bir yer tutan Deri Kundura Fabrikası’nın aktif dönemi için sergi açılıyor.
Eski Beykoz’u özleyenler için büyük fırsat

Kundura Hafıza Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin düzenlediği “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” başlıklı sergi 18 Haziran’da kapılarını açıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergide, makinelerden belgelere, fotoğraflardan farklı nesnelere zengin bir içerik sunuluyor.

Yaklaşık 3000 işçi, memur ve ailesinin “birbirine bağlı olma” halinden ilham alınarak hazırlanan sergi, “kreş, kantin, sinema, sağlık ocağı, kütüphane gibi birimleriyle fabrikanın çalışanlar için nasıl bir yaşam alanına dönüştüğünün etkileyici bir panoramasını oluşturuyor.

Sergi ücretsiz olacak

Sümerbank ayakkabı kalıplarının üretildiği Marangozhane binasında açılacak sergi, ay sonuna kadar Sümerbank emektarlarını ve ailelerini ağırlayacak. 1 Temmuz’dan itibaren ise ücretsiz olarak tüm ziyaretçilere açık hale gelecek. Sergi, güncellenerek kalıcı hale de getirilecek.

Detaylı bilgi için tıklayınız

Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler: Sergi, Deri Kundura