Ermenistan, Azerbaycan, Rusya, Türkiye ve 9 soru

  • 28.10.2020 09:24
  • Okunma: 2101 kez

Ermenistan; daha önce Sovyetler Birliği'ne bağlı bir Cumhuriyet iken Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Kuzeyinde Gürcistan, doğusunda Azerbaycan, güneyinde İran, batısında ise Türkiye ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti bulunur. 2020 itibariyle nüfusu 2.956.900 kişidir. Vikipedia aynen böyle yazıyor…

Ekonomik ve askeri durumunu ise sorgulamaya bile gerek duymadım. SSCB’den ayrılan Cumhuriyetler için en fakir ülke olduğunu bütün dünya biliyor…

Azerbaycan ise ülkesinin 2020 yılında wolrdometers.info adresine göre nüfusu 10.139.177'dir. Vikipedia onu da aynen böyle yazıyor…

Fazla uzatmayacağım:

Bir; Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, her fırsatta uluslar arası medyaya yaptığı açıklamalarla ülkesinin hızla geliştiğini ve daha da gelişeceğini açıklamıyor mu?

İki; ülke nüfusu, Ermenistan’dan neredeyse dört misli fazla olmasına rağmen Türkiye’nin desteğine neden ihtiyaç duyuyor?

Üç; ülkemizde edindiğimiz medya bilgilere göre Ermenistan askerlerinden bazıları savaştan kaçarken, Azerbaycan halkı kadınları dahil cepheye aslanlar gibi koşmuyor mu?

(Hiç kuşkusuz Azerbaycan halkı soydaşlarımızdırlar, Kurtuluş Savaşında ülkemize büyük yardımlar etmişlerdir, bugün de onların yaşadığı acıları bizim de acımızdır, çünkü kardeşlerimizdirler.)

Dört; Azerbaycan, kendisinden çok küçük birinden hakkını geri almak için büyük abiden neden yardım isteme gereği duyuyor?

Beş; ya da büyük abi; “bak kardeşim küçücük bir çocuğu koca bir adam ve yetmezmiş gibi bir de abisinin dövmeye kalkması Türklüğe yakışmaz” demesi gerekmez mi?

Altı; bizim Azerbaycan’a verdiğimiz askeri destek gibi yoksa Ermenistan’a da benzer askeri destekler veren başka ülke veya ülkeler mi var?  Rusya, var ya!

Yedi; o zaman; önce diplomasi yolu kullanılarak bütün dünyaya Rusya’nın bu adaletsizlikleri yaptığını anlatmak çok daha doğru olmaz mıydı?

Sekiz; bu sayede; uluslar arası hukuka aykırı olarak Rusya’nın askeri desteğiyle Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına tecavüz etmesine karşılık sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın desteği alınamaz mıydı?

Dokuz; eğer dünya, Rusya’nın bu haksız askeri desteklerine kayıtsız kalırsa, Türkiye’de bu gün verdiği askeri desteği daha da yükselterek haklılığını dünyaya çok daha kolay anlatamaz mıydı?

Merak ettim hepsi o kadar; somut cevapları olanlar varsa buyursunlar yazsınlar yorum hanemiz her dile ve herkese açıktır…

Saygılarımla…

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları