Erken seçim geliyor

  • 02.12.2019 22:11
  • Okunma: 5641 kez

Erken seçim geliyor

TAVAK Vakfı olarak yaptığımız tüm yayınlarda Türkiye’nin, en geç 2020 Ekim ayında erken seçimin gerçekleşeceğini dile getiriyorduk.

Geçen haftaya kadar hiçbir parti erken seçimi gündeme getirmiyordu. Cumhur ittifakı gerek AKP gerek MHP, erken seçimin gerek olmadığı 2023’e kadar seçim olmayacağını dile getirirken; CHP ve İyi Partide erken seçim söylevlerini dile getirmiyordu. Aniden Türkiye’de erken seçim gündeme geldi. İlk önce HDP’nin 19 milletvekilinin istifa edip bir ara seçim yapmak istemesinden sonra erken seçim ciddi bir şekilde gündemimizde. Erken seçim bize ne getirir. Ekonomik olarak ne gibi açılımlar olabilir. Dış politikamıza nasıl renk verir. İç politikada güvenlik sorunu nasıl gerçekleşir. Türkiye’nin en önemli gündemlerinden biri Suriyeli geçici sığınmacıların ülkede kalıp kalmayacakları, geri gönderilip gönderilmeyeceklerini içeriyor.

İkinci sorun bugün baktığımız zaman gerçekçi olursak enflasyonun en az % 21 olduğundan hareket ediliyor. İşsizlik özellikle gençlerde % 28 sınırına gelmiş bulunuyor. Çoğu sanayici fabrikalarını yakarak tazminatları alarak yurtdışına kaçıyor. Bu karamsar tabloda seçimin gündemi bizi nasıl etkileyecek.

Gelelim kendi ilçemiz Beykoz’a; Beykoz seçimlerde son yıllarda büyük ölçüde AKP’yi destekleyen bir kitleden oluşuyordu. 23 Haziran tarihinde yapılan İstanbul seçimlerinin tekrarında ibre CHP’ye yöneldi. Beykoz’da halkta yeni Belediye Başkanı ile memnun olmama duygusu yeşeriyor. Bütün bu gelişmeler çerçevesinde İstanbul ve Beykoz nasıl oy atacak. Son 23 Haziran yenileme seçiminde neredeyse Türkiye nüfusunun % 25’i oy kullandı ve CHP adayı AKP adayına göre 806 bin fazla oy aldı. AKP’nin Trabzon, Rize ve Orduya yönelik Pontus açıklamaları ilk defa Karadeniz’de de AKP’ye karşı bir tepkinin gelişmesine neden oldu. Erken seçimi basında ilk gündeme getirenlerden biri olarak görüşümün gerçekleşmesi beni mutlu ediyor. Fakat erken seçim atmosferine girdiğimiz zaman Türkiye’de kutuplaşmanın daha da fazla artacağını biliyoruz. Devlet oyları almak için büyük ölçüde harcamalar yapacak. Bunun da yükünü yine Türk halkı kaldıracak.

Bu açıdan erken seçim Türkiye’ye ve bizim için önemli olan Beykoz’a neler getirecek hep beraber göreceğiz.

Anahtar Kelimeler:

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz
Yazarın Yazıları