Kültür

Erkekler, kadınlara mantı pişirdi

Erkekler, kadınlara mantı pişirdi
09.03.2015 18:31
| | |
4051

Kars, Ardahan ve Iğdır İlleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Beykoz Çayırı karşısındaki dernek merkezinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Başkanlığını Metin Yıldız'ın yürüttüğü KAİ Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir program gerçekleştirdi ve dernek merkezine gelen konuklarına soslu mantı ikram etti. Yaklaşık 200 kişinin değişik zamanlarda gün boyu ziyaret ettiği KAİ'de derneğin Kadın Kolları yetkilileri Necla Yıldız, Pembe Toprak ve Sevcan Yıldız, konuk kadınlarla tek tek ilgilendi. Konuşmasına NOBEL ödülü sahibi ünlü roman yazarı George Meredith'den alıntıladığı bir sözle başlayan Pembe Toprak, Meredith'in şu sözüne yer verdi: "Zeki bir kadın hazinedir. Güzel ve zeki bir kadın ise güçtür."

Beykoz Çayırı'nın hemen karşısında bulunan dernek merkezinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla KAİ'nin hazırladığı toplantıya, Başkan Metin Yıldız'ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Bülent Taştan, KAİ Dernek mensupları ve Beykozlu kadınlar katıldı. KAİ'nin mutfağına bu kez erkekler girdi ve Kadınlar Günü dolayısıyla hanımlar için elleriyle mantı pişirdi. Erkekler bununla da yetinmedi ve kadınlara pişirdiği mantıyı servis etti.

Metin Yıldız: “Kadınlar, Rojava’da kendi memleketini savunmuştur!”

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar da yapılırken, KAİ Başkanı Metin Yıldız, şunları söyledi:

"8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne ilham olan ve ABD'de başlayan işçi mücadelesinde kadın, maruz kaldığı erkek egemen toplumun baskı ve şiddet politikalarına karşı hep bir direnişin, dönüşümün simgesi olmuştur. Sonraki süreçte Kurtuluş Savaşı sürecinde, cephe gerisinde çalışmış; eşya taşımış, mermi yüklenmiştir. Bugün ise Türkiye'de demokratikleşmenin, dönüşümün rolünü üstlenmiş; demokratik işlerliğin öncülüğünü misyon edinmiştir. Rojava'da kendi memleketini savunmak adına en önde savaşan, mücadele eden kadınlar olmuştur. Bugün, dünyanın her yerinde kadın, baskıya ve şiddete karşı önemli mesafelerin alınmasında öncü rol üstlenmiştir. Bu tutumu dolayısıyla kadını kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."

Pembe Toprak: “Bizler Özgecan’ız… Berkin Elvan’ız… Kadınız…”

Metin Yıldız'ın ardından ise KAİ Kadın Kollarından Pembe Toprak sahneye çıktı ve oldukça etkileyici bir sunum gerçekleştirdi. Dünya Kadınlar Günü'nün başlangıcı sayılan ve 8 Mart 1957 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin greve başlaması; patronun ise kadınları fabrikasına kilitlemesi olayını anlatan Pembe Toprak, bu sırada çıkan yangında 129 kadın işçinin yanarak öldüğü bilgisini de aktardı. Birleşmiş Milletler (BM)'nin 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart tarihini 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul ettiği bilgisini de konuk kadınlarla paylaşan Pembe Toprak, konuşmasını "Bizler kadınız... Deniz Gezmiş'iz... Erdal Eren'iz... Özgecan'ız... Berkin Elvan'ız... Biz anayız... Biz kadınız..." sözleriyle bitirdi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Beykoz Haber, KAİ, Kars Ardahan Iğdır Derneği, Metin Yıldız, Mantı, Dünya Kadınlar Günü, Kutlama, George Meredith, Necla Yıldız, Pembe Toprak, Sevcan Yıldız, Bület Taştan

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"