Kültür

Ergül’ün en büyük eseri hizmete açıldı

Ergül’ün en büyük eseri hizmete açıldı
2014.07.23 00:00
| | |
9179

Beykoz Belediyesi'nin yaptırmış olduğu Feridun Karakaya Tiyatrosu perdelerini tiyatro severlere açtı. Tiyatro'nun açılışında Tozlu Çizmeler adlı oyun sahnelendi.

Beykoz Belediyesi tarafından Anadolu Hisarı’nda inşa edilen Beykoz Belediyesi Feridun Karakaya Tiyatrosu,  tiyatro oyuncuları, sanatseverler ve yabancı konukların katıldığı törenle açıldı. 300 kişilik koltuk kapasitesi,260 m² sahnesiyle Türkiye’nin en modern tiyatrolarından biri olan Feridun Karakaya Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları oyunlarına da ev sahipliği yapacak.

İstanbul İl Kültür Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer, heykeltıraş Mehmet Aksoy, TÜRVAK Yönetim Kurulu Başkanı-Yapımcı Türker İnanoğlu, Almanya’nın Müllheim an Der Ruhr Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Markus Püll, tiyatro sanatçıları ve sanatseverler katılımıyla açılan Tiyatro’nun yapımında emeği geçenlere plaket verildi.

14 dönüm arazi üzerine 1000 metrekare kapalı alan olarak inşa edilen tiyatro binasında, 3 kat fuaye sergi salonu, açık hava etkinlikleri için geniş alanıyla önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanan Beykoz Belediyesi Feridun Karakaya Sahnesi Tiyatrosu, Ümraniye, Üsküdar ilçelerini bağlayan yol üzerinde yer alması dolayısıyla geniş kitlelere hitap edebiliyor.

Feridun Karakaya Tiyatrosu için ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy tarafından hazırlanan, ulusal birlik ve dayanışmayı temsil eden ”Ulusal Birliğe Çak” isimli heykel de aynı anda açıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, binlerce yıllık tarih ve kültür birikimine sahip olan Beykoz’un kültür yaşamına zenginlik katacak çok önemli bir merkez inşa ettiklerini söyleyerek, sahnelenecek oyunlar ve etkinliklerle ilçenin birikimini genç kuşaklara aktaracaklarını söyledi.

Feridun Karakaya Sahnesi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür plaketinin verilmesinin ardından Şehir Tiyatroları oyuncuları tarafından İsmet Küntay’ın yazdığı “Tozlu Çizmeler” adlı oyun sahneledi. 

Beykoz Belediyesi Feridun Karakaya Tiyatrosu’nda 28 Aralık 2007 tarihinden itibaren Devlet Tiyatroları’nın “Leanne’nin Güzellik Kraliçesi”  oyunuyla Devlet Tiyatroları oyunları için “perde” diyecek.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Yerel Haber, Tiyatro, Beykoz Belediyesi, Anadoluhisarı, Beykoz, Feridun Karakaya, Muharrem Ergül

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"