Erdoğan Sevinç: ‘tribünlerden küfrü kaldıralım’

  • Güncelleme: 24.08.2018 17:31
  • Okunma: 6359 kez
  • Yorum: 0
Yeni sezona daha derli toplu başlama hesapları yapan Beykoz 1908 AŞ’ye taraftardan da önemli oranda destek geliyor.
Erdoğan Sevinç: ‘tribünlerden küfrü kaldıralım’

Kombine bilet satışları için seferber olan Erdoğan Sevinç, “eski parlak günleri geri getirebilmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Beykoz 1908 A.Ş.’nin yaşadığı zorlu süreç için elini taşın altına sokanlardan birisi olan Amigo Paypay (Erdoğan Sevinç) Sarı-Siyahlı ekibin 2018-19 Sezonu için hazırladığı kombine kartların satışı için mesai harcamaya devam ediyor.

Taraftarların kombine satışlarla sağlamaya çalıştığı desteği Dost Beykoz için özetleyen Erdoğan Sevinç, “Beykoz dışında olduğum 8 günlük süredeki açığı kapatmaya başladım. 200’e yakın Kombine Kart satışı yaptım. İnşallah maçlar başlamadan 200’ü de geçeceğim. Şu anda Erdal Diri arkadaşım 180-190 civarında bir satış gerçekleştirdi. Bu gerçekten de aramızda tatlı bir yarışa da vesile oldu. Aramızda yılların dostluğunun bulunduğu, yüzlerce maça gittiğimiz değerli kardeşime de katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Benim Beykoz dışında Kars-Erzurum-Ardahan seyahatlerim olduğu için ara vermeden satışları devam ettirmiş. Her halde ikimiz de 200’er Kombine Kart satışı ile kapanışı yapacağız. Keşke böyle bireysel anlamda bu işe tam anlamı ile bu tatlı yarışa bir üçüncü, dördüncü isimler de dahil olabilse. Bu arada Boğazın Yargıçlarındaki arkadaşların da her biri bu işe mesai harcıyor, onlardan da Allah Razı olsun. Ne yapıyorsak eski parlak günleri geri getirebilmek için yapıyoruz. Tribünlerdeki birçok genç arkadaşımız daha profesyonel liglerin havasını soluyamadı, İstanbul dışı deplasman yapamadı. İnşallah o günler de gelecek” şeklinde konuşuyor.

“Birçok futbolcumuz ilçedeki fabrikalarda çalışırdı”

Hayatının tamamına yakınını Beykoz maçlarında geçiren Erdoğan Sevinç’e, “Böylesine kampanyalar eskiden de var mıydı? Hatırlıyor musun?” sorusunu yönelttik…

“1980’li yılların sonuna kadar kadromuzdaki birçok futbolcumuz ilçedeki fabrikalarda çalışırdı. Lütfü Soyer Cam Fabrikasında, Kamil Özay Tekel’de, birçok oyuncumuz da değişik tarihlerde Sümerbank Kundura Fabrikası’nda çalışırdı. Asıl ödemeler dışarıdan gelen transferlere yapılırdı. Dolayısı ile birçok futbolcu kardeşimiz paralarını alamadığı anlarda bir büyük Beykoz için sesini çıkarmazdı.

“O zamanlarda da sıkıntılı günlerimiz olmadı değil”

Eskiden Kombine Kart olayı olmadığından ve de taraftarlarımızın da tamamı fabrikalarda, ilçedeki değişik atölyelerde çalıştıkları için paraları ile bilet alıp maçlara giderdi. Tabii ki o zamanlarda da maddi açıdan sıkıntılı günlerimiz de olmadı değil. Ben maçlarda tribünlerde poşet içinde para topladığımızı, hele ki galip de gelmiş isek daha da bir iştahla fedakârlıkla paraların verildiğini ve de ardından futbolcularımıza takdim edildiğini birçok kez yaşadım. O toplanan 3-5 kuruşun bile futbolcularımız üzerindeki etkileri bir hayli fazla olurdu. 1990’lı yıllardan itibaren takım kadromuzun çoğunluğu Beykoz dışından gelen oyunculardan oluşmaya başladı. Fabrikaların da kapanmasının ardından maddi olarak etkilenen yerlerden birisi de Beykoz Spor Kulübü oldu. Çok zor günler yaşanmaya başlandı. 2000’li yıllardan sonra tribünlerde artık ciddi bir yapılanmalar yaşanmaya başladı. Boğazın Yargıçları grubu kuruldu. İşte bu zaman diliminde kulübe gelir sağlamak için, hiç olmaz ise bir futbolcunun peşinatını vermek için bileklik, forma, atkı satışları da oldu. Şimdi ise çok farklı bir hava var, Beykoz tarihinde bu kadar yoğun katılımlı kampanya ilk kez yapılmakta. Ben buradan bu çalışmalarımıza katkı sunan herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum. İlçeyi Yönetenler de, işadamlarımız da birer adım atsalar, sezon sonunda Bölgesel Amatör Lig ile çıkış sürecimiz de başlamış olur.”

Taraftarlar arasında da kombine satışlarına yönelik bir rekabet görüyoruz?

“Daha önce de ifade ettiğim gibi 8 günlük Beykoz dışına çıkmam, satışlarda  az bir rakamla beni geride bıraktı. Ancak arayı hızla kapatıyorum. Yeri geliyor bir kombine için 40-50 kilometre mesafeye motorumla gittiğim oluyor, her şey Beykoz için feda olsun… Biz bu işi gönülden yapıyoruz, birilerine reklamımızı yapmak, hava atmak amacımız kesinlikle yok. Bu arada Kombine Bilet alan her bir arkadaşım, isim ile birlikte resmimizi çekiyorum. Bu resimler tarihteki yerini alacak. Bu zor günleri el birliği ile atlatacağız. Bakın hiçbir maça gelmeyen, hatta spora uzak nice isimler var ki,  ‘artık bir Beykoz maçına gelme zamanı geldi’ diyorlar.

Bu sene için camiaya ve de tribünlere ne mesajın olacak?

Beykoz taraftarlarının büyüklüğünü, tribün âleminde ses, iz bıraktığını yakinen biliyorsunuz. Son yıllarda şu İnternet âleminin de ortaya çıkması ile maalesef dünkü mahalle, sokak takımlarının tribünleri ile atışılır oldu. Her maç öncesinde Beykoz taraftarlarını tahrik eden paylaşımlar, hakaretler yapılır oldu. Biz tribünlerde kolay gaza geliyoruz.

“Küfrü tribünlerden kaldıralım”

Bu sezon arkadaşlarımdan ricam, tahriklere geçit vermeyelim, sadece şampiyonluğa odaklanalım. Beykoz Stadı’nda gelin bu sezon küfrü ortadan kaldıralım, yeni bir sayfa açalım. Bu sezon da çok üzerimize gelecekler, gittiğimiz deplasmanlarda saldırılara uğrayacağız belki ancak bizim önceliğimiz Beykoz olmalı… Özellikle tribündeki kıdemli arkadaşlar genç kardeşlerimize sahip çıksınlar, onları kontrollerinde tutsunlar. Bu sene o sene... Bu sene yeniden diriliş sezonu… Ve son olarak da diyorum ki, ‘ayağa kalkmayan, kombine kart almayan Gümrüklü olsun’

Dost Beykoz Özel Haber / Talip Ercan