Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?

  • 0
  • 17956
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?
Erdoğan’ın talimatı kime nasip oldu?

Dedeoğlu Kiremitdere Cami, 28 Şubat Süreci’nin başlaması ve dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alınmasıyla yapılamamıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu yıllarda, yıkılıp yerinin değiştirilmesi konusunda talimat verdiği Kiremitdere Cami, 28 Şubat Süreci’nin başlaması ve dönemin Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alınmasıyla yapılamamıştı.

Tayyip Erdoğan’ın talimatı Rizeli iş adamına nasip oldu.

Kiremitdere Cami mevcut yerinden yine aynı arazi üzerinde 100 metre geride yeniden inşaa ediliyor. Rizeli Hayırsever Esat Kukul'un yapımını üstlendiği Mültezem(*) Cami'nin yeniden inşası, cemaati ve bölge halkını da sevindirdi. Caminin Mimarı Beykozlu Bayram Çevik ise cami yapımını Haziran ayına kadar tamamlamayı planladıklarını kaydederek,"Kısmet olursa ilk Teravih'i burada kılmak istiyoruz" diye konuştu.

‘Tehlikeli Viraj’

Eski adıyla Kiremitdere yeni adıyla Mültezem Cami'nin önünden geçen yol, bir taraftanDedeoğlu'na diğer yandan Kavacık'a bağlanıyordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da rahatsızlık duyduğu konu ise caminin, gidiş geliş yolunu daraltan bir noktada ve yolun ortasındaymış gibi konuşlanmasıydı. Dedeoğlu ve Kavacık'tan hareket eden iki araç, caminin yakınlarında karşı yoldan geleni göremiyordu. Görüş açısının sıfır olduğu noktada ise her yıl onlarca kaza oluyor, çevre sakinlerini bu tehlikeli viraj tedirgin ediyordu.

‘Çekmeköy’e Niyet, Beykoz’a Kısmet…’

Çekmeköy'de bir cami yapmak isteyen Hayırsever Müteahhit Esat Kukul'un yolu ise kaderin bir cilvesi olarak Kiremitdere'ye düştü. Bir kaç yer gösterme sonucunda Çekmeköy'e cami inşa etmek sevdasından vazgeçen Esat Kukul, durumun hassasiyet gösterdiği Kiremitdere'de bir cami inşa etmeye karar verdi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i makamında ziyaret eden Müteahhit Hayırsever Kukul, heyecan ve teşvikle karşılaşınca doğru karar verdiğini anladı. Esat Kukul, o günleri şöyle anlattı:

"Başkan Çelikbilek'i tanımıyordum. Ancak ziyaret sırasında fikir ve planlarımı aktardığımda heyecanlandığını ve sevindiğini görünce hakkında olumlu bir izlenim edindim. Cami'nin yapımı için manevi olarak desteği çok büyük oldu. Kazaya neden olan eski caminin konumu da yenisinin ivedilikle yapımını zorunlu kılıyordu. Allah'ın izniyle inşaata başladık. İnşallah kısa bir sürede de tamamlayarak görevimizi yerine getirmiş olacağız".

‘Tek Minareli ve 3 Katlı Olacak’

Mültezem Cami'nin yapımından sorumlu olan Beykozlu Mimar Bayram Çevik de caminin teknik bilgisini Dost Beykoz'la paylaştı. Alt katının hizmet amacıyla kullanılacağını anlatan Mimar Bayram Çelik, cami ve teras olmak üzere ibadethanenin 3 kattan oluşacağını belirtti. Sağlam bir zemin üzerine inşa etmek istedikleri yeni caminin maliyetinin 1 trilyon Lira’yıbulacağını ifade eden Mimar Çevik, Beykoz Belediyesi'nin eski Cami yıkıldıktan sonra yolu yenileyip genişleteceğini aktardı. Tek minareli bir cami yapacaklarını vurgulayan Mimar Bayram Çelik şunları söyledi:

"Cami, yaklaşık olarak 300 metrekarelik bir alan içerinde yer alacak. Mültezem Cami'yi Selçuklu Mimarisi ile Modern Mimari'nin bir harmonisi olarak planladık. Zeminini ise çok ama çok sağlam olacak şekilde tasarladık. Allah göstermesin, herhangi bir doğal afet olması durumunda çevredeki insanlar Allah'ın evine sığınsın istedik. Cami bittikten sonra bir de altından kanal açmayı düşünüyoruz. Bu kanal sayesinde Mültezem Cami sele karşı da korunmuş olacaktır".

Cemaat: “Allah Razı Olsun”

Öte yandan Kiremitdere Cami cemaati de yenilenecek ve artık tehlike yaratmayacak şekilde geriye alınacak camileri için memnuniyet duyduklarını ifade etti. Cemaatin saygın müdavimlerinden Kenan Birinci, cami yapımında katkısı olan tüm ilgililere dûa edeceklerini söyleyerek, “Allah razı olsun devlet büyüklerimizden ve hayırsever vatandaşlarımızdan. Kiremitdere Cami’nin yenilenecek olması bizi çok mutlu etti”dedi. Bir diğer Kiremitdereli Faik Sönmezışık da eski caminin konumu nedeniyle virajda kazaların olduğunu vurgulayarak, “Geçenlerde motosikletli birisi hayatını kaybetti. Burada gözümüzün önünde feci şekilde can verdi. Yenilenen cami biraz daha geriye alınarak büyük bir sevap işlenmiş olacak” diye konuştu.

‘Tehlikeli Virajda Sorumsuzluk’

Cami cemaatinin sevilen yüzlerinden birisi olan Hikmet Bulutoğlu ise daha 2 gün önce yine bir kaza yaşandığını anlatarak, “Burada elektrik direklerindeki kablolar koptu. Büyük tehlike atlattık. Yenilenen camiyle birlikte yol da azıcık genişlemiş olacak. Bu tür kazalar bir daha olmayacak” şeklinde düşüncelerini belirtti.

Sohbete sonradan dahil olan cemaatin tanınmış kişilerinden Kemal Polat ise yenilenen cami ile birlikte yapılacak bir üst geçidin çevre halkı için büyük yarar sağlayacağını söyledi. Cami önündeki yolun zaman zaman yüksek tonajlı kamyonlar tarafından işgal edildiğinden yakınan Polat, “Burada yüksek tonajlı kamyonlara geçiş izni verilmiyor. Buna rağmen bazen bu yoldan geçtikleri oluyor. Tehlikeli iş yapıyorlar. Hepimizin hayatını tehlikeye atıyorlar” dedi. Bu arada tüm cemaat ortak bir ağızdan, dere yatağı üzerine yapılacak bir pazarın da çevre sakinlerine büyük yarar sağlayacağını, yanı sıra da bir otobüs hattına ihtiyaç duyduklarını aktardı.

Başkan: “Fedâkârlıktan Kaçınmam”

Vatandaşlarla Dost Beykoz olarak yaptığımız söyleşinin ertesi günü görüştüğümüz Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise Pazar Yeri kurulması konusunda yeni yasaların olduğunu hatırlatarak, böyle bir şeyin olanaksız olduğunu söyledi. Üst geçit ve otobüs hattı için defterine not alan Başkan Çelikbilek, Kiremitdere sakinleri için olanaklar dahilinde olduğu sürece fedâkârlıktan kaçınmayacağını belirtti. 

*Mültezem ne demektir?

Kâbe'nin kuzey doğu duvarında yerden 2 metre yükseklikte Kâbe'nin kapısı vardır. Hacer-i Esved'in bulunduğu köşe ile Kâbe kapısı arasında kalan kısma ‘mültezem’ denir."Mültezem" kelimesi, bir şeyi üzerine gerekli kılmak, sarılmak, sarmaşmak anlamına gelen‘iltezeme’ fiilinden türemiş bir isimdir (Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı).

Haber Merkezi

BEYMEZ'den Rüzgarlıbahçe gerçeği
Önceki BEYMEZ'den Rüzgarlıbahçe gerçeği
Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti
Sonraki Erdoğan Beykoz'daki süt annesini ziyaret etti
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz