Makaleler

Erdoğan’ın siyasi rakibi Akşener olabilir mi?

03.08.2017 14:45
| | |
3579

Türkiye'nin son 15 yılına damga vurmuş bir Recep Tayyip Erdoğan gerçeği var... Beğensek de beğenmesek de tablo çok net...

Sayın Erdoğan'ın her seçimde başarısı ortada iken geleceği dönük hiç umut vermeyen muhalefet partileri var. İşin ilginç tarafı demokrasi ile yönetilen ülkeler de bunun başka bir örneği bizim ülkemizden başka bir ülke de yok maalesef.

CHP ve MHP'de liderlerin sürekli değişmesi gerektiğini belirten tabanın tüm çağrıları hep karşılıksız kalmış... Bin tane çakma delegelerin oylarıyla Türkiye'nin muhalefet görevini üstlenen hem Kılıçdaroğlu hem de Bahçeli'nin başında olduğu partiler bu saatten sonra Türkiye'nin umudu olamazlar...

Denendi, fırsat verildi, uygulandı ama olmadı...

Çekip giden de yok, bırakıp başka biri gelsin diyen de...

Ya AK Partili olmayıp bu ülke de farklı görüşleri taşıyan insanların umutları, beklentileri ve özlemleri ne olacak? Kim bu insanlara ümit verecek, gelecek vaat edecek? Evet, böyle bir ihtimal önümüz de var... Bunu başarabilecek tek isim şu anda sadece Meral Akşener'dir...

Kimsenin o yana, bu yana bakmasına gerek yok... Dananın altında buzağı aramasına da... Akşener bu ülkenin siyaseti için büyük bir umuttur...

Halkta ciddi bir karşılığı olduğu gibi kitleleri arkasından sürükleyecek tek isimdir.
Kuracağı merkez sağ bir parti de her kesimden insanların oyunu alabilecek lider potansiyeline sahiptir.

FETÖ ile bağlantı kurma senaryosu da tamamen yandaş medyanın bir uydurması ve Erdoğan'a karşı en ciddi rakip olmasından kaynaklanmaktadır.

Siyasette tecrübeli ve bayan olması artı bir avantajı olduğu gibi, halkta ciddi bir karşılığı vardır. Peki, handikapları nelerdir?

Son bir senedir birlikte yol yürüdüğü bazı isimlere karşı taban da ciddi bir tepkinin oluşmasıdır. Siyasette kenara itilmiş, gelecek kaygısı güden, toplumda karşılığı olmayan, değersiz, önemsiz birçok ismin Akşener etrafında toplanıp boy göstermesi Akşener'in marka değerini düşürmektedir.

Bunları etrafından temizleyip gencecik, ismi olmayan, vatan ve bayrak sevdalısı ve siyasette başarıya aç olan isimlerle Akşener yol alıp yeni bir parti kurduğu takdirde inanın siyasette büyük bir patlama yaşanacaktır.

MHP'den büyük bir kesimin Akşener'e oy vereceği aşikâr... CHP'den % 5-7 bandında bir oyun da Akşener'e geleceği çok net gözlemleniyor...

AK Parti'de umduğunu bulamayıp Akşener'e oy verecek insan sayısı hiçte az değil açıkçası... Küçük partilerden de Akşener'i siyasette umut görüp yeni partiye destek verecekleri hesaplandığında yeni kurulacak bir partinin siyasete % 20 ila % 22 oy bandında başlaması hiçde hayal değildir.

Şimdi Ankara'da yeni bir parti kurulacak mı, kurulmayacak mı? Tartışmaları devam ediyor... Akşener'in yakınında olan isimlerden aldığımız duyumlar en geç Eylül Ekim aylarında yeni bir siyasi partinin Akşener önderliğinde kurulacağı yönünde...
Tabanda özellikle AK Parti'ye oy vermeyip Akşener'in lider olduğu bir partiye hemen üye olacak, görev alacak ve partinin kuruluşunda yer alacak isimlerin heyecanını, ileriye dönük beklentilerini anlamak hiçte zor değil.

Çok ciddi beklentilerin olduğu bir gerçek... Üstelik bu yılın sonlarına doğru kurulacak bir parti de bir sene sonra ilk sınavını yerel seçimlerle verecek. Orada alınacak ciddi bir başarının 2019 Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine ciddi bir referans olacağını da unutmamak gerekir.

İşin özü şudur; Akşener'in kuracağı yeni bir parti halka umut olacak ve 2 sene de siyasetin dengelerini değiştirecek bir potansiyele sahip olabilir.
Yaşanmadan bazı şeyler anlaşılmasa da perşembenin gelişi de çarşambadan bellidir.
Önümüzdeki siyasi süreç çok şeylere gebe...

Yeni siyaset döneminde Kılıçdaroğlu ve Bahçeli gibi isimleri görmeyip, Erdoğan ve Akşener yarışına sahne olacak bir siyasi maratona hep birlikte tanıklık edebiliriz.
Bekleyip göreceğiz...

Anahtar Kelimeler: Meral Akşener, Merkez Sağ Parti, Recep Tayyip Erdoğan

reklam
Diğer Yazıları

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"