Erdal Öztürk’ten CHP’ye manifesto

  • 2014.09.03 00:00
  • Güncelleme: 03.03.2014 00:11
  • Okunma: 8168 kez
  • Yorum: 0
Yaklaşan 2014 Yerel seçimleri öncesi, Beykoz Belediye Meclisi son dönemece girdi. Seçim öncesi son toplantılar yapılırken, Mart Olağan görüşmelerine CHP'li Meclis Üyeleri damga vurdu.
Erdal Öztürk’ten CHP’ye manifesto

CHP'li Hayrullah Usta, “Beykoz Belediye Meclisi olarak çıtayı yükselttik, Meclis'te çok iyi işler yaptık. Bizlerden sonra gelecek arkadaşların bu kadar başarılı hizmetler üretebileceğini sanmıyorum" derken, CHP'li Nusret Yılmaz"Bu Meclis'i hiçbir zaman unutmayacağım. CHP'deki bu arkadaşlar bir daha olmayacak ama AK Parti'den arkadaşlar yine buraya gelecek. AK Parti İlçe yönetimini tebrik ediyorum. Sayın Belediye Başkanı’nı da tebrik ediyorum çünkü bu meclisin bir hafızası var ve bu hafızanın devamı için, tecrübeli arkadaşlarla önümüzdeki dönemde Belediye Meclisinde çalışmaya devam edecekler" şeklinde konuştu.

CHP'nin renkli simalarından Erdal Öztürk ise samimi açıklamalarıyla adeta Hızır Yılmaz'a yönelik manifesto okudu.

Beykoz Belediye Meclis'i sabah saat 10.00'da toplandı. Her zaman AK Parti sıralarında en önde otururken görünen ve Meclis Aday Listesi dışında kalan Avukat Yüksel Baki'nin arka sıralara oturduğu görüldü. Öte yandan Başkan Yücel Çelikbilek, liste dışı kalan kişilerle ilgili bir yaptırımının olamayacağından yakınarak, "Eğer bana kalsa bu dönem görev alan arkadaşlarımın tamamıyla yola devam ederdim. Ancak siyaset böyle bir şey... Bunlar siyasetin cilvesi" şeklinde konuştu.

Açılış ve yoklamaların ardından gündem dışı söz almak isteyen CHP'liler bir bir söz alarak, 6. Dönem Meclis'inde yer almaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. İlk olarak söz alan Hayrullah Usta, ufak tefek kırılmaların yaşandığını ancak önemli olanın kapıdan çıkıldığında dost kalmak olduğunu ifade etti. Usta, ayrıca kendilerinden sonra gelecek olan gelecek dönem Meclis Üyeleri'ne de başarılar diledi.

Daha sonra söz alan Yücel Çelikbilek ise kısa bir açıklama yaparak, "Biz 5 yıl boyunca Beykoz Halkı'nın menfaati için pek çok karar aldık. Gönül arzu ederdi ki daha iyilerini de yapalım ancak sizler de durumu biliyorsunuz. Beykoz, pek çok konuda engelleri olan bir ilçe…" dedi.

CHP'li Meclis Üyesi Nusret Yılmaz da tartışmalar yaşanan 5 yıllık süreçte kimsenin kimseyi küçük düşürmediğine işaret ederek, "Biz çoğunlukla birbirini tanımayan insanlardık. Ben bu Meclis içerisinde yaşadıklarımı hiçbir zaman unutmayacağım. Burada birbirimizi tanıdık ve Meclis dışında da güzel dostluklar kurduk" dedi. AK Parti'nin yeniden aday gösterdiği mevcut Meclis Üyeleri'ni tebrik eden Nusret Yılmaz, bu sırada AKPartililere CHP'li olduğunu da şu sözlerle hatırlattı: "AK Parti İlçe yönetimini tebrik ederim. Yeni dönem için hazırladıkları listeye bu dönemden tecrübeli arkadaşları yeniden aldılar. Gelecek dönemde muhalefette kalacak olsalar dahi en azından yabancılık çekmeyecekler". CHP'li Nusret Yılmaz ayrıca Beykoz Belediyesi personeli ve emekçilerini de unutmayarak, Meclis'in çaycısından temizlikçisine kadar tüm emekçilerinden helallik istedi ve kendi adına hakkını da helal ettiğini bildirdi.

AK Parti'li Meclis Üyesi ve Meclis Başkan 1. Vekili Birzat Mermer de bir konuşma yaparak, geçen süreçte çok önemli işlerin altına imza attıklarını ve Beykoz'un aleyhine bir karar almadıklarını söyledi. Beykoz'daki mülkiyet sorununa da değinen Mermer, "Bu dönemde Giresunluların deyimiyle Beykoz 'gabuğunu gırdı' artık... Ben de herkese hakkımı helal ediyorum ve sizlerden de helallik bekliyorum" dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de 5 yıllık dönemde yokluğunda Meclis'iBirzat Mermer'in iyi bir şekilde idare ettiğini vurgulayarak, "Ben kendisinden çok memnunum. Meclis'i en az benim kadar iyi yönetmiştir" diye konuştu. Meclis'teki 5yıllık süreci de değerlendiren Başkan Çelikbilek, hiç kimseyle şahsi bir hesabının olmadığının altını çizerek, şunları söyledi:

"Dün de bugün de... Hayatım boyunca kimseyle şahsi bir hesabım olmamıştır Allah'a şükür... Ancak sizler de bilin ki 40'dan fazla mahkemeye çıkıyorum her gün ve bunları ancak yaşadıkça anlayacaksınız. Yine de şunu ifade etmek isterim ki, ben buradaki her bir kişiden ayrı ayrı nezaket gördüğümü, bir Başkan olarak da bunu hissettiğimi bilmenizi isterim. Ancak siyasetin cilvesi... Bazı arkadaşlarımız gelecek sene aramızda olmayacaklar.

Eğer elimde fırsat olsaydı kendi grubum adına konuşuyorum, tek birini dışarıda bırakmazdım. Öte yandan da CHP'den önümüzdeki dönem buradaki hiçbir arkadaşın olmayacak olması hakkında da bir şey diyemiyorum CHP'nin iç meselesidir, saygı duyarım. Şunu da yine söylemek isterim, ben asla kırılmadım, darılmadım. Allah hepinizin ömrünü bereketli kılsın. Bundan sonra gelecek arkadaşlara da Allah yardım etsin. Nusret kardeşim konuşmasında hafızadan bahsetti. Doğrudur, bir hafıza olması lazım. Ben şahsen daha fazla AK Partilinin kalmasını isterdim ama kader bu. Ancak gelecek nesilde de bir hafıza olacak ve bugünleri tarih kaydedecek"

Bu arada güne damgasını vuran CHP'li Meclis Üyesi Erdal Öztürk, samimi bir konuşma yaptı. CHP'li Meclis Üyeleri'nden hiçbirisine gelecek seçimde adaylık listesinde yer verilmemesini sert bir şekilde eleştiren Öztürk, sürekli değişen CHP Beykoz İlçe Başkanı nedeniyle 5 yıllık süreçte büyük zorluklar yaşadıklarını itiraf etti.

Erdal Öztürk'ün açıklamalarının tam metni şu şekildeydi: 

“Sayın Başkan, Meclis Üyeleri ve Meclisi izlemeye gelen saygıdeğer Beykozlular. Hepinizi saygı ile selamlıyorum

Bugün 6. Dönemin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Dönem olarak Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaptığımız çalışmalar ile ilgili bir özet ve veda konuşması yapmak üzere şahsım adına söz almış bulunmaktayım.

‘Ne kadar övünsek azdır’

5 yıl boyunca 6. Dönem olarak önemli çalışmalarda bulunduk. Zaman zaman hararetli Meclis gündemlerimiz oldu. Her iki grubun ortak noktası Beykoz olunca, birçok kararlarımız 'oy birliğiyle' geçti. Oy çokluğuyla olan kararlarımız da oldu. Tabi ki olacak. Bu farklılıklarımızda Beykoz asla ziyan görmesin diye çaba gösterdik.

Her şeyden önce Beykoz'un temel sorunlarının başında gelen mülkiyet konusunda bu Meclis önemli aşamalar katetmiştir. Bu Meclis'in bir üyesi olarak ben ve sizler ne kadar övünsek azdır.

‘Çatlak sesler vardı’

Büyükşehir mülkiyetinde olan parsellerin Beykoz Belediyesi'ne devrini almak ve bu parsellerin makul bir fiyatla Beykozlulara bu tapuları vermek hizmetin en kutsalıdır. Bunu başardık. Bunu hep beraber başardık. Bu çalışmanın mutfağında bulunup, hazırlayıp Meclis'e getirme emeğinde bulunanlara Beykoz Halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Oy birliğiyle 'evet' dedik. Meclis'ten geçti. Bunun haricindeki çatlak seslere sadece ve sadece Beykoz dışıdır diyorum. Bizi bağlayan Beykozlunun memnuniyetidir.

2B konusunda gelinen noktanın anlatımına kelimeleri yetiremiyorum. Hatırlarsanız 7-8 ay kadar önce yine bu kürsüden bir konuşma yapmıştım. 2B ile ilgili her iki grup birbirine hararetli tartışmalardan sonra ben buradan demiştim ki: 'Bırakın 10 yıl önce kim ne yapmış, 5 yıl önce kim nereye başvurmuş. Önemli olan Ankara'da TBMM'de AK Parti ve CHP oyları ile 2B yasası geçmiştir. 2B sorunu bitmiştir'. Ben bunu aylar önce söyledim. TBMM'den geçen yasa ile rayiç bedellerde sıkıntı oldu. O sıkıntılar da aşıldı.

‘Trilyonlar Beykoz’da kalmıştır!’

Yasada yeri olan Özel Proje Alanları (ÖPA) konusunda Beykoz efor sarf etti. Gerekeni yaptı ve yasada yeri olan ÖPA maddesinden yararlandı ve kapsamına girdi. AK Parti'nin ve CHP'nin yasada destek verdiği ÖPA çalışmalarında tapu verilme noktasına gelindiyse, bu saatten sonra 'ÖPA talanına son vereceğim' diyenleri, sahiplerine havale ediyorum! Hiç kimsenin Beykozluyu korkutması ve tedirgin etmeye hakkı yoktur. Trilyonlar Beykoz'da kalmıştır. Hevesler kursakta kalmıştır.

Beykoz planları ile ilgili de konuşmak istiyorum. Başkanım belki biraz uzattım ama planlarla ilgili benim bu kürsüden alacağım var. Yarım kalanı tamamlamak lazım. (Bu sırada Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek gülümseyerek, bugüne özel olarak, süre konusunda kimseyi sıkmayacağını söyledi ve Erdal Öztürk'e konuşmasını rahatça yapması konusunda telkinde bulundu) Beykoz planları bugüne kadar Beykozluyu hep sıktı, daralttı, bunalttı. İlk kez Beykoz Belediyesi planlarını kendisi yaptı. Ben de bu çalışmaların içinde bulundum. Beykozluyu Beykoz’da barındıran bu planlara 'Hayır' demek, eski planların devamına 'Evet' demektir. Biz CHP grubu olarak aslında geçirdiğimiz 5 yılda 6 tane ilçe Başkanıyla çalıştık. Bu kolaylık mıdır, zorluk mudur?

‘Bir telefonla HAYIR deyiverdik!’

Beykoz planları için 'Evet' vermek için grup kararı aldık, bir telefon ile 'Hayır' ile karşı karşıya kaldık. 'Telefon ile idare ediliyorsunuz' eleştirisini yapan Belediye Başkanı haklıydı ama benim çok zoruma gitmişti. Beykozlu olarak gönlümüz, bu planların Beykoz'un ve Beykozluların yararına olacağı yönündedir. 

Şunu söylemeden geçemeyeceğim: 10 yıldır buralardayız; saçlarımız beyazladı, gözlerimiz bozuldu ama oldu, sonunda oldu... Mülkiyet sorunu çözüldü ya artık buralardan ayrılsam da gam yemem!

Sevgili Meclis Üyeleri

Zaman zaman tatlı-sert tartışmalarımız olmuştur. Ben hakkımı Belediye Başkanı'na Başkan Yardımcıları'na Meclisi adaletli yöneten 1. Vekile ve Meclis Üyeleri'ne helal ediyorum. Sizlerin de hakkınızı helal etmenizi istiyorum.

‘Bizi yargıya taşıyanlara hakkımı helal etmiyorum!’

Aslında 5. Dönemde de tapu çalışmaları çerçevesinde Beykoz Belediyesi'nin mülkiyetinde bulunan parsellerin üzerindeki kullanıcılarına satışına ilişkin aldığınız kararda oy birliğiyle ve alkışlarla imzalamıştık. Bu tapu çalışmalarımızdan dolayı yargılanmamıza sebep olanları affedemiyorum! Onlara hakkımı helal etmiyorum! Onlardan da helallik istemiyorum!

Yine 6. Dönem içinde Beykoz Belediye Meclis Üyeleri Derneği BEYMEZ'i kurduk. Tüm kurucu üyelere ve Belediye Başkanı'na desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Herhalde sizler kadar bu kürsüyü de özleyeceğim. Bu kürsüye iyi bakın. Bu kürsü, halkın kürsüsüdür. Önümüzdeki dönem aday olan arkadaşlara kalpten başarılar diliyorum. Aday olmayanlara da bundan sonraki yaşamlarında başarılar diliyorum. CHP Grubuna da iyi tatiller diliyorum”

Öte yandan Meclis’e gelen teklifler, değerlendirilmek ve incelenmek üzere gerekli komisyonlara oy birliğiyle gönderilirken, Mart Olağan toplantısının 2. Birleşimi’nin 7 Mart 2014 Cuma günü saat 10.00’da yapılmasına karar verildi.

Haber Merkezi

Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz