Erdal Öztürk, 'Beykoz için iki cümle'

  • 12.02.2021 20:26
  • Güncelleme: 12.02.2021 20:30
  • Okunma: 10633 kez
  • Yorum: 1
Beykoz'u anlatmak için sayfalar yetmez. Bazen bir kelime, bir cümle yâda iki cümleyle bunu yapabiliriz.
Erdal Öztürk, 'Beykoz için iki cümle'

Bende bu yazımda tam 27 kişiye ulaştım. İstek yaptım, sağ olsunlar kırmadılar ve "Beykoz için iki cümle" ile düşünceme katkı sundular.

27 ismin evveliyatında hangi görevlerde bulunduğunu, günümüze hangi makamlarda olduğunu belirtmeme gerek yok. İsimleri hatırlamayan olursa benim eksikliğim olsun. Belki de ilerde daha başka görevlerde görebiliriz. O kadar güzel yazılar geldi ki, kimi iki cümleden az, kimi iki cümleyi biraz aşmış ama özünde (estetik, temenni, mozaik) ortaya çıkanlar fazlasıyla alkışı hak ediyor.

İsimlerin belirlenmesi zor olmuyor da, sayıyı belli bir oranda tutmak daha zor oldu. İnşallah başka projelerde, başka isimlerle yine Beykoz için bir arada oluruz. Şimdi tabiri caizse yazıyı fazla uzatmadan mikrofonu birbirine eşdeğer, birbirinden güzel 27 isme alfabetik sırayla tutmak istiyorum.

Ahmet Hulusi Batu

Beykoz'umuzun sahiller ve Riva Deresi başta olmak üzere, turizme dayalı çalışmalar ve imarlandırılması gerekir. Ayrıca köylerde organik tarım teşviki ve desteği sağlanması çok yayarlı olacaktır.

Ahmet Katırcı

Beykoz Boğazın incisi değil, dünyanın incisi. İngilizlerin deyimi ile "in and out" yani "içinde ve dışında" hem yaşayan hem yaşatılan mahalle ve komşuluk kültürü ile tipik bir Anadolu kasabası, hem de İstanbul'un büyük bir ilçesi, İstanbul'un hem içinde dışında.

Ahmet Soylu

Beykoz'umuzun tapu sorunu büyük ölçüde rahmetli Yücel Çelikbilek döneminde muhtarların ve derneklerin katkılarıyla çözüme ulaştı. İmar planlarının da dönüşümü Murat Aydın döneminde bitirilmesini bekliyorum.

Akif Hamzaçebi

Beykoz bana İstanbul'da siyaseti sevdirdi. Beykoz'un sorunlarını sahiplenmenin, onların çözümü için uğraşmanın karşılığı bana Beykozluların sevgisi olarak döndü. Bir siyasetçi için bundan daha büyük mutluluk yoktur.

Ali Bilir

Otuz beş yıldan fazla sene geçti. Sabahın ilk ışıkları ile yirmi saatlik yolculuktan sonra geldiğim yer Beykoz'da otobüsün Paşabahçe'ye geldiği saat cam fabrikasının vardiya saatine denk gelmişti. İlk kez İstanbul'a gelen ben şaşkınlıkla koşarak giden insanlara bakarken, 6.15 vapurunun siren sesiyle Beykoz'da ilk günüme başladım. O gün başlayan Beykoz serüvenin büyük bir aşkla devam etti. Çeşmi Bülbüle Gizlenmiş Ab-ı Hayat Beykoz'umda yaşamımın en güzel günlerini Ahmet Mithat gibi romansı, Orhan Veli gibi şairane, Boğazın lodosu gibi dalgalı geçiriyorum. Tabii ki Beykoz ruhlu dostlarımla.

Arzu Kuşdili

Mavinin yeşille buluşup, huzura büründüğü, medeniyetlerin, kültürün ve tarihin beşiği olan İstanbul'un saklı cennetidir Beykoz. Bu nedenledir ki, İstanbul'un en nadide zümrüdü olan Beykoz'umuzu koruyup, kollamamız ve emanet olarak bizlere bırakılan bu paha biçilemez cenneti gelecek kuşaklarımıza güzelliklerini bozmadan koruyarak yeşilini bırakmak bizlerin en önemi ve hatta birinci görevi olmalıdır.

Aydın Ergün

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul'un içinde değişik yöreler ve yerleşik halkı ile memleket havasını yaşıyorsun. Beykoz'da görev yapmak kamu idarecileri için bir şans. Beykoz'un hayatımızdaki yeri her zaman var olacaktır.

Bünyamın Korkmaz

Ahmet Mithat'tan Muallim Naci'ye Orhan Veli'den Doğan Yarıcı'ya değişmeyen tek şey; güneş alçalıp gölgeler çekildiğinde gölgelerin birleşerek konuştuğu bir semte, Beykoz’a bir güzelleme; "Her zaman Boğazın incisi olmuş Beykoz."

Cengiz Gökçe

Dünyanın en güzel yeri İstanbul, İstanbul'un en güzel yeri Beykoz. Beykoz'da kaymakamlık yaptığım için hem gururluyum, hem de şanslıyım.  

Deniz Soytemiz

Dedelerimizden miras bir şekilde kanun, yönetmelik, yasaklar ve kısıtlamalar ile cendere altına alınmış bir ilçe Beykoz. Ama yinede, iki kutsal sada arasında yaşanan ömrün geçebileceği en güzel yerlerdendir.

Fedrettin Ekşi

Seçilmiş ve atanmışlara ilanımız şudur ki; bu milletin feraseti, cesareti, dirayeti çok kıymetli, yol gösterici, belirleyici ve ihya edicidir. Bu böyleydi ve ebedi kalacaktır.

Güzin Merve

Nerede eski Beykoz? Nerede Beykoz'un eski insanları?

Hasan Karakaya

Beykoz'a ve Beykozlu kardeşlerimize hizmet etmek, Beykoz'a katma değer katmak, katkı sunmak ve insanların duasını alabilmek en büyük gayemiz ve mutluluğumuzdur. Bu amaç uğruna kimin ne dediğine bakmadan gücümüz ve ömrümüz yettiği sürece çalışmaya gayret edeceğiz.

Haşim Aydın 

Mitolojide Zeus, âşık olduğu Io’yu karısı Hera’dan saklamak için O’nu Bosporus’a (inek) çevirir. Durumu fark eden Hera O’na büyükçe bir sinek musallat eder. Sürekli ısırılan inek, canı yanınca Boğaz’ı (Bosphorus) atlayarak Asya’ya geçer. Ama sinekten kurtulamaz. Bugün de Boğaz’da-Beykoz’da; İşsizlik ve imarsızlık acısıyla kıvranma devam etmektedir. Boğaz mitolojiye göre Zeus’un kurbanı. Bugün ise siyasetin kurbanı. Periferde bir kasaba muamelesi gören Beykoz’da halk iradesi yerel dinamiklerle ortaya çıkarılmadığından; Doğru yerel politikalar üretilememiştir. Son örnek:2-B arazilerinin özel proje alanı olarak Beykoz Belediye’sine tahsisinde, hak sahiplerine devri yapılmayıp; Belediye eliyle, hak sahipleri de proje içine dâhil edilerek hem sorun çözülebilirdi hem de Beykoz için ciddi kaynak yaratılabilirdi. Oysa imar planlarında; Bağımsız parsel özelliği kazanmayan arazilerin hak sahiplerine devri sorunu içinden çıkılmaz hale sokmuştur. İneğe çeviren Zeus’tan ve sinek musallat ederek acı çektiren Hera’dan kurtulmadan Bosphorus’a huzur ve gelecek yok.

Hayrullah Aytaç

Konu Beykoz ise hep destek, tam destek.

İsmet Konca

Sıkı çalış, daha çok oku, mutu ol, pozitif düşün. Her zaman sev. İyiye odaklan bugün başla.

Metin Külünk

İstanbul Türkiye'mizin kalbi, Beykoz İstanbul'un akciğeridir.

Kenan Öner

Yıllar önce 80 90’lı yıllarda Avrupa yakasında otururken yazın zaman, zaman arkadaşlarla motorla gezmeye Beykoz önlerine gelip, demir atar Beykoz’un denizden görünen doğal yapısına tabiat güzelliğine hayran kalır, saatlerce seyrederdik. Nasip, kısmet oldu 2000 yılında Beykoz’da yaşamaya başladım ve burada bir Karadenizli olarak havası ile insanlarının sıcaklığı ve yaşam tarzlarıyla, Karadeniz’in şirin bir sahil ilçesindeymiş gibi mutlu, huzurlu ailem ile hayatımıza devam ediyoruz.

Mikail Akyıldız

Doğduğum değil, doyduğum yer, yediden yetmişe üç kuşaktır Beykozluyuz. Beykoz'da ürettik, Beykoz'da harcıyoruz. Bir ömürsün Beykoz.

Ozan Derviş

Beykoz için İki Cümle… Vatandaşlık ve meslek gruplarına göre Beykoz’a vefa borcu elzem olan kişiler, bunu eksiksiz yapmak zorundadırlar; yapmayanlar veya yapamayanlar, yapanlardan görerek Beykoz’a olan vefa borcunu ödemelidirler.

Beykoz’un sorunları için, merkezi ve yerel yöneticiler ile STK'lar başta olmak üzere her Beykozlunun üzerine düşeni yapması gerekmektedir; bu iki cümle işletildiğinde görülecektir ki Beykoz için çok farklı güzellikleri konuşuyor olacağız.

Özkan Aydoğan

Yine yeni yeniden, ille de Beykoz, ille de Beykoz. Durmak yola devam.

Şaban Tören

Beykoz bizim vazgeçilmezimizdir. En kısa zamanda AKP'den kurtuluşunu göreceğimiz yıllar yakın olsun.

Şenel Ustabaşı          

Siyasi oy kazanımlarla seçilen Beykoz Belediye Meclisi oy kaygısı ile radikal proje üretememekte. Beykoz da oy kaygısı olmayan Beykoz un menfaatlerini öne çıkaracak donanımlı bilinen öncü komisyon ve ye Beykoz’u tartışacak yapıya ihtiyaç var…

Yasemin Şahin

Beykoz'umuzun Kavacık Orhan Veli Park, (Hasan Yavuz Park) havuz içerisindeki balıkların, nilüferlerin oluşu doğayla bütünleşiyordu.

Yaşar Kansak

Mavi ve yeşili ile betonlaşmamış, miras değil gelecek nesillere devredilecek bir emanet olduğunu düşünen, geleneklerine bağlı insanların yaşadığı bir BEYKOZ.

Yücel Akdemir

Osmanlı’daki kuruluş asaleti cumhuriyetin sanayi hamlesi efsane olmuş spor kulübü. Ceviz gibi sağlam karakterli insanları ile İstanbul’a damgasını vuran yeşilin ve mavinin buluşma noktası Beykoz’u çok seviyoruz. Beykozlu olmak bir ayrıcalıktır.

Zeki Aksu

Birileri gelir, birileri gider ama BEYKOZ 1908 kesinlikle gitmez.  Nefesim yetene kadar Sevdam Beykoz 1908 için Çalışmaya ve Mücadeleye devam. Hepimiz Öleceğiz ama Beykoz 1908 İlelebet yaşayacak...

Anahtar Kelimeler: Beykoz, Cümle

Yorumlar (1 Yorum)

Yuksel (7 ay önce)

Bugune kadar, son onbes yildir siyasi iktidarlar amaclari dogrultusunda acimasiz bir sekilde bugune kadar beykozluyu aldatmislardir. Tapu, imar, metro, telefirik, stad, liman vaatleri ile kandiriliyoruz.

Yorum Yaz