Engelsiz bir Beykoz'a doğru...

  • 0
  • 14281
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...
Engelsiz bir Beykoz'a doğru...

Recep Şahin Köktürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve Beykoz Belediyesi ile TOFD Beykoz Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSEM de destek verdi.

Bu yıl 22.'si düzenlenen 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü dolayısıyla Beykoz Recep Şahin Köktürk Spor Salonu'nda etkinlik düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Zihinsel Engelliler Gösteri Sanatları Topluluğu’nun Mehter Marşı ve türkü okuduğu günde, Beykoz'un engellileri de ürettikleri 'alışveriş torbalarıyla' salonda yer aldı.

Öte yandan Dost Beykoz'un da özel olarak haber yaptığı Beykoz'un dâhi çocuğu Samed Selek'in sergisi de Spor Salonu'nun girişinde yer aldı. Oldukça duygusal bir konuşma yapan Türkiye Omurilik Felçlileri (TOFD) Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe, engelli olarak toplumda varolma ve yer edinme konusunda taleplerini dile getirdi ve katkısı olan kişilere teşekkür etti. Başkan Saniye Efe ayrıca, kısa bir süre önce Derneği ziyaret eden ve Beykoz Belediyesi adına 'alışveriş torbası' sipariş eden Başkan Çelikbilek'e de minnet duygularıyla seslendi.

Recep Şahin Köktürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ve Beykoz Belediyesi ile TOFD Beykoz Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSEM de destek verdi. Etkinliğe Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Serkan Öçalmaz, Beykoz Halk Eğitim Merkezi Müdürü Beycan Kal, TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Paşalı, İBB Engelliler Müdiresi Yeliz Yıldız Kökenek, MHP Beykoz İlçe Başkanı Akif Taşdemir, AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Baki, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu, BİSK Başkanı Abdullah Yümsel, Çubuklu Dernek Başkanı Erdem Çelik, Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Fuat Kuş, AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Bayram Çevik ve Gül Biçer, TOFD Beykoz Şubesi mensubu onlarca engelli ila AK Parti Beykoz İlçe Teşkilatı bünyesinde bulunan engelliler ve aileleri katıldı. 

Saniye Efe: “Hep yarıda kaldık…”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe'nin oldukça heyecanlı olduğu görüldü. Konuşma yapacağı kürsüye kadar BİSK Başkanı Abdullah Yümsel'in eşlik ettiği Saniye Efe, duygu dolu konuşmasında şöyle dedi:

"Engelli kim? Fiziksel kusuru olanlar mı, yoksa gönül penceresinden bakamayanlar mı? Engellilerin insanoğluna yaraşır bir şekilde hayat sürmeleri, ancak toplumsal duyarlılığın gelişmesiyle mümkündür. Yani siz ve bizlerin iletişimiyle... Bu gayeyle bizler 'Zoru başardık, imkânsıza az kaldı' diyerek, çıktığımız bu yolda yaptığımız tüm çalışmaları siz değerli Beykozlularla paylaşa paylaşa bugünlere geldik. Bizden hiçbir zaman desteğinizi, sevginizi, güler yüzünüzü esirgemediniz. Maddi manevi hep yanımızda oldunuz, sağ olun var olun. Fakat bu güzellikler tabiri caizse 'tamamına eremedi' ve hep yarıda kaldık biz...

Siz de haklısınız elbet... Yıllarca bizi toplumda birer külfet, birer kambur gibi sundular. Oysa her engelli bir cevher, işlenmeye hazır bir elmastır. Artık biliyorsunuz ki, biz sizlere iş arkadaşı, eş, dost, yol arkadaşı olabilecek kadar yüreklere sahibiz ve en önemlisi biz buna talibiz. Güzel vatanımızın nüfusunun büyük bir oranının, sanıyorum yüzde 12'sinin engelli bireylerden oluştuğunu düşünürsek, maalesef bunların çok az kısmının eğitim olanaklarından yararlandıklarını görmekteyiz. Bunun da başlıca sebebinin ulaşım olduğunu hepimiz biliyoruz. Yani eğitim her vatandaşın hakkıdır kanununa uymakta engelliler açısından pek de başarılı değiliz. Gönül istiyor ve inanıyor ki, güzel günler yakında... İnşallah tekerlekli sandalyesiyle ikinci üniversiteyi bile bitirecek bizim engelli çocuklarımız..."

Yücel Çelikbilek: “Biz de yüzde 12’lik dilime adayız!”

TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe'nin ardından kürsüye gelen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de konuşmasına Efe'nin konuşmasının etkileyici olduğunu dile getirerek başladı. Engelliler konusunda yetkili makamlarca atılan adımların olduğunu ancak toplum olarak da bunların içselleştirilmesi gereğine işaret eden Başkan Çelikbilek, şunları kaydetti:

"Biraz önce sahneye çıkan Dernek Başkanını dinlerken duygulanmamak mümkün değil... Hislenmemek mümkün değil... İçinden geldiği gibi ve samimi olarak konuştular. Hepimizin de hissiyatına tercüman oldular. Bu hafta önemli... Bu hafta da kendini sağlıklı olarak gören insanların oturup, sağlıksız olduklarını zannettikleri insanlarla ilgili ne düşüneceğini bir daha gözden geçirmesi lazım… Aslında toplumun tamamının o ilk yüzde 10-12'lik dilime katılma şansı veya şanssızlığı her zaman vardır. Hepimiz bu toplumun yüzde 10 ila 12'lik kısmına adayız. Ama önemli olanı, buraya dâhil olan insanımızı bizim tutup kaldırmamız, onlara normal ve kendilerini nasıl görmek istiyorlarsa o şekilde yaklaşmamız gerekiyor. Burada TOFD'nin yaptığı çalışma takdire değer bir çalışmadır. Belediye olarak da bizim onların ellerinden tutmamız, yol gösterici olmamız, onların arazideki çalışmalarında, yürümelerinde hayatlarını kolaylaştırıcı tedbirleri almamız bizim işimizdir. Bunu yapmak onlara bir ayrıcalık çalışması değil, tam tersi, onlar için yapmamız gereken işlerdir.

Bizler eğer engellilerimizin geçişlerini kapatacak şekilde, onların geçmelerine engel oluyorsak, bir yerde görevimizi yapmıyoruz demektir. İnşallah ileriki günlerde, daha farklı usullerle hemşerilerimizi bu konuda duyurularımızı yapmaya çalışacağız. İstiyoruz ki, Beykoz'da herkes bu konuda duyarlı olsun, hassasiyet göstersin. Bunu inşallah yapacağız. Ama biz Beykoz'da bir tarzı yerleştirmeye çalışıyoruz: Diyoruz ki, hemşerilerimize nazik bir dille bu görevi yapmaya davet edelim! Ceza vermek, ceza yazmak kolaydır; onu hemen yaparsınız. Zabıtamız var gideriz, araçlarını çekeriz; hepsini yaparız. Ama bu noktaya gelmeden, cezayla muhatap olmadan; insanlarımızın kendileri, bu durumu doğuranlar, istiyoruz ki kendiliğinden engelleri kaldırsınlar. Doğru olanı, yakışık olanı odur ki; insanlarımız, Belediyemizi ve çalışanlarını yaptırım uygulayacak konuma getirmesinler."

Süleyman Erdoğan: “Hepimiz aslında engelliyiz”

Başkan Çelikbilek'in ardından kürsüye gelen Beykoz'un en büyük mülki idare amiri Kaymakam Süleyman Erdoğan da 'Engelliler Haftası' dolayısıyla herkesin kendini bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi. Farklı açılardan bakıldığında aslında tüm insanların birer engelli olduğunu kaydeden Süleyman Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu programın hazırlanmasında emeği geçen hem Belediye Başkanımızı hem Dernek Başkanımızı; görünen ve görünmeyen tüm katı sunanları gönülden tebrik ediyorum. Birçok özel gün ve haftada çeşitli vesilelerle bir arada oluyoruz. Bu günün, bu haftanın da bir muhasebeye vesile olmasını diliyorum. Yoksa yılda bir hafta ya da 1 gün engellilerimizi, yaşlılarımızı anmanın bir anlamı yok. Geçmişte ne yaptık diye bir kontrol etmemiz lazım.

İçimizde 'Ben engelsizim!' diyen var mı? Bakış açımıza göre aslında hepimizin bir engeli var. Kuşlar açısından baktığımızda tümüyle engelliyiz; çünkü uçamıyoruz. Denize girdiğimizde, bir kaç kulaç sonra çoğumuz boğuluyoruz; çünkü balıklar gibi yüzemiyoruz. Oysa balık için yüzmek çok kolay... Kuş için uçmak çok kolay... Hepimizin yapabildikleri var, yapamadıkları var."

Kökenek’in ‘müdire’ olarak ilk konuşması Beykoz’daydı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Psikolog olarak görev yapan Yeliz Yıldız Kökenek, İBB Engelliler Müdürü Bekir Köksal'dan 26 Kasım 2014 tarihinde görevi devralmasının ardından Müdür olarak ilk konuşmasını Beykoz'da yaptı. Bir hayli heyecanlı olan ve düşüncelerini samimi bir havada izleyenlere aktaran İBB Engelliler Müdiresi Yeliz Yıldız Kökenek, şöyle dedi: 

"Bizler Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü olarak engellilerin sosyal hayatta üretken ve bağımsız olmaları, toplumla kaynaşabilmeleri, sorunlarına çözüm bulabilmeleri için sosyal hizmet anlayışıyla projeler üretiyoruz ve uyguluyoruz. 1994 yılında şu anki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hizmet birimi olarak başladığı bu hizmetlerimize şu an 24 Engelliler Merkezi ve 11 İrtibat Bürosu'yla devam etmekteyiz. Çalışmalarımızda istihdam, erişilebilirlik, kültürel ve sanatsal faaliyetler, psikolojik destek, manevi destek, ulaşım hizmetleri gibi birçok alanda hizmetler sunmaktayız. Amacımız sizleri daha bağımsız hale getirmek ve birlikte daha bağımsız bir hayat sürebilmektir. Bu amacımız doğrultusunda Silivri'den Şile'ye çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından İBB bünyesinde faaliyetler gösteren Engelliler Topluluğu, birbirinden güzel Halk Müziği eserlerini başarıyla seslendirdi. Programda ayrıca TOFD Beykoz Şubesi mensubu engellileri tarafından, Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e üzerinde kendi fotoğraflarının baskılandığı birer alışveriş torbası hediye edildi.

Haber Merkezi

Başkan Melih Perçin, Alperenler Günü'nü kutladı
Önceki Başkan Melih Perçin, Alperenler Günü'nü kutladı
Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Sonraki Beykoz'da vapur seferleri ikinci duyuruya kadar iptal
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz