Engelliler Beykoz'da denize girebilecek

  • 4
  • 17661
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek
Engelliler Beykoz'da denize girebilecek

Beykoz Belediyesi, Avrupa'da bile eşine ender rastlanılan bir projeyi Riva'da gerçekleştirecek

Yaz ayının gelmesiyle birlikte Beykozlular serinlemek için ilçedeki Poyraz ve Riva başta olmak üzere plajlara akın etti. Ailecek gelinen plajlarda gönüllerince denizin keyfini çıkartan Beykozlular kadar, çok istemesine karşın bir türlü bunu gerçekleştiremeyenler de vardı. Özellikle yürüme engelli olan Beykozlular, kendilerine bir kolaylık sağlanmadığı için denize giremiyorlardı. Beykoz Belediyesi ise Başkan Yücel Çelikbilek'in talimatıyla harekete geçti ve kısa sürede bir proje gerçekleştirdi. Riva Plajı'na giden ekip, gerekli ölçüleri alarak, çalışmalara başladı. Beykoz Belediyesi'ne ait atölyede kısa sürede gerçekleştirilen titiz bir çalışmayla engelliler için yol yapımına başlandı. Dost Beykoz, önümüzdeki hafta açılışı yapılacak olan ve benzerine Avrupa’daki plajlarda bile ‘ender’ rastlanılan 'Engelliler Yolu'nun imalat yerini, sizler için gezdi.

‘Fitili Ebru Bulgurcu ateşledi, Beykoz Belediyesi harekete geçti’

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada Beykoz'un gündemini, başarılı sporcu Ebru Bulgurcu belirlemişti. Sosyal medya hesabından video ve fotoğraflar paylaşan Bulgurcu, "Beykoz'daki plajlarda neden bir engelliler yolu yok?" sorusunun yanıtını aradı. TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe'nin de katıldığı paylaşımlarda, Beykoz'daki plajlara bir Engelli Yolu inşa edilmesinin önemine dikkat çekildi. Beykoz Belediyesi ise Başkan Yücel Çelikbilek'in talimatıyla harekete geçti ve plaja bir engelli yolu inşa etmek için atölyeye girdi. Dost Beykoz, Beykoz Belediyesi'nin atölyesini gezerken, Ahşap Yol’un yapılışını yerinde görüntüledi.

‘Engelli yolunun deniz tarafında 5-6 araçlık bir park yeri de olacak’

Önümüzdeki hafta Riva Plajı'nda açılışı yapılacak olan engelli yoluyla, artık engelliler de rahatça denize girebilecek. Henüz yapım aşamasında olan ‘yol’ tamamlandığında, engellilerin denize girerken 'mola' da verebileceği bir platform, Riva Plajı'na monte edilecek. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in görevlendirdiği Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Dost Beykoz'a yaptığı açıklamada, engellilerin denize girebilmeleri amacıyla inşa edilecek olan yolun 150 metre uzunluğunda olacağını söyledi. İmalat sırasında en iyi ahşap malzemenin kullanıldığına dikkat çeken Muharrem Kaşıtoğlu, akülü ya da aküsüz araçlarını da park edebilecekleri bir düzeneğin deniz kıyısında konuşlandırılacağını anlattı. Riva Plajı’nda inşa edilecek olan Engelli Yolu’nun tamamlandıktan sonra Beykozluların hizmetine gireceğini belirten Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, çevre ilçelerden gelecek olan engellilere de Yol’un büyük bir fayda sağlayacağını söyledi.

Öte yandan bu yıl sezonun sonuna yetiştirilebilen Plaj Engelliler Yol’unun eksiklerinin tespiti sonrasında, 2016 Yaz ayında, tam teşekküllü olarak ve tüm İstanbul’un hizmetine sunulacağı öğrenildi.

Haber Merkezi

Beykoz'un 'Manevi Babası' gözyaşlarıyla uğurlandı
Önceki Beykoz'un 'Manevi Babası' gözyaşlarıyla uğurlandı
Paşabahçe U17 Türkiye Şampiyonası finaline gitmek istiyor
Sonraki Paşabahçe U17 Türkiye Şampiyonası finaline gitmek istiyor
Yorumlar (4 Yorum)

Merve (4 yıl önce)

Peki ücretsiz mi degilse ne kadar

Başak Giray (8 yıl önce)

çok güzel bir çalışma tebrik ederim. benim merak ettiğim videodaki düzenek de olacak mı? sadece ahşap yol varsa denize nasıl giricez?

Ebru Bulgurcu (8 yıl önce)

Yılmaz bey, ben video da engelli bir bireyin gerekli düzenlemeler yapıldığında herkes gibi denize (kocaman bir gülümseme ile ) rahatça denize girebildiğini görüyorum. Siz ise çektiği acıyı görebiliyorsunuz.. Öncelikle ilk değiştirilmesi, düzeltilmesi gereken bakış açısıdır. "Önce yüzme eğitimi verin sonra bu tür yerleri yapın" söylemeniz beni şaşırttı ve üzdü. Bu tür yerler olduğunda emin olun bir çok aile çocuğunu bu plajlara getirip gerekli eğitimi bizzat kendisi verebilecektir. Yeter ki bu yapılar her yerel yönetim tarafından uygun şekilde yapılsın. Yüzmek herkes için çok önemli ancak engelli bireyler için bu önem daha fazla. Ancak her engelli birey havuz da eğitim alamayabiliyor. ( çeşitli sağlık problemleri nedeniyle) Plajlarda gerekli düzenlemenin yapılması bu nedenle çok önemli.. Her birey ortak alanları eşit kullanabilmelidir. Saygılarımla

Yılmaz Gökgöz (8 yıl önce)

ÖZEL DURUMLU BU VATANDAŞLARIMIZ için yapılan bu video'da da gözüktüğü gibi denize giren vatandaşın sadece 2 saniyelik videosu var tekrar başa sarmışlar zaten bu vatandaşın yüzünde gülücükler olsa da çektiği acı aşikar ortada.. Öncelikle bu vatandaşlarımız için Belediye'nin engelli vatandaşlar için yüzme eğitimi vermesi gerekmekte belki daha sonra bu çalışmalar yapılabilinir. 7 Temmuz 2005 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5378 Sayılı Özürlüler Yasası’na göre “Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmi yapılar, tüm yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile umuma açık her türlü özel yapılar özürlülerin erişebileceği uygun duruma getirilmedi. Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içi hizmetleri ile toplu taşım araçlarını özürlülerin erişebilirliğine hazır hale getirmesi gerekiyordu." Fakat AKP Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir’in verdiği kanun teklifi (7 Temmuz 2012) ile "kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen ve dolmak üzere olan 7 yıllık süreyi 3 yıl daha uzatılmıştı." Belediyenin böyle bir şey yapması için Mecliste geçen kanun teklifini çiğnemiş olacaktır. Eğer ki bu süre uzatılmadı ise tabi..

Yorum Yaz