Eğitim

Engelli öğretmenin Beykoz'dan Eyüp'e uzanan hikayesi

Engelli öğretmenin Beykoz'dan Eyüp'e uzanan hikayesi
2014.12.08 00:00
| | |
6452

Görme engelli Tarih Öğretmeni Ali Ercan'ın Adana'da başlayan hikâyesi Eyüp'te sona erdi.

Geçtiğimiz yıl Beykoz Anadolu Lisesi'nde de görev yapan Ali Öğretmen, Beykozlu öğrencilerin "Bu öğretmen görme engelli. Biz üniversiteye gireceğiz. Tarih bizim için önemli. Başka bir öğretmen istiyoruz" şeklinde dilekçe vermeleri üzerine önce iki sınıf öğrenciyi kaybetti ardından da Eyüp'e sürüldü. Dost Beykoz'un ulaştığı Tarih Öğretmeni Ali Ercan, şu an Eyüp Güzeltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde olduğunu kaydederek, "Beykoz'da 600 lira kira ödüyordum ve evim okula yalnızca 60 metre uzaklıktaydı. Şimdi Eyüp'te Yeşilyurt'ta oturuyorum ve okula gidebilmek için iki araç değiştirmek zorunda kalıyorum. Ayrıca kiram da 900 lira. Beykoz'dan beni gönderen E.Ş. adlı müdür ve öğrenciler acaba şimdi mutlular mı, merak ediyorum" diye konuştu. Yeni okulunda 'akıllı tahta' sistemi bulunmadığı için yeterli bir eğitim veremediğinden şikâyet eden Ali Öğretmen, Beykoz'da akıllı tahta olduğundan daha yararlı bir öğretim verdiğini ancak okulun başlamasından 1 hafta sonra yeterlilik konusunda kendisinden haksız yere şikâyetçi olunduğunu anlattı.

Ali Ercan, basının hiç de yabancı olmadığı bir isim... O bir görme engelli... Daha önce yüzde 100 görme engelli olduğunu hastane raporuyla kanıtlamış olsa da pek çok idareciye bunu ispat edememiş. Hakkında açılan pek çok dava var ancak Ali Öğretmen bunları tek tek geri kazanmaya başlamış. İlk olarak 2003 yılında basına konuştuğu için ceza aldığını ancak karşı davayla bu cezanın kaldırıldığını anlatan Tarih Öğretmeni Ali Ercan, Dost Beykoz'a şunları söylüyor:

‘Engelli Ali Öğretmen’den Beykozlu öğrencilere sitem!’

"Ben 1988 yılında Öğretmenlik Yeterlilik Sınavı'nı kazandım. Sadece 1 yıl sonra 1989 yılında ise benim görme engelli olduğum gerekçe gösterilerek, öğretmenlik hakkım elimden alındı. Ben dava açarak yeniden görevime iade edildim. Bana görme engelliler okulunda öğretmenlik yaptırmak istediler. Oysa bu okullar ilköğretim okullarıydı ve yasalara göre lise öğretmenleri ilköğretim okullarında ders verememekteydi. İlk olarak da 2003 yılında ceza aldım. Nedeni basına demeç vermekti. Oysa ben savunma yapmıştım. Okul yönetimi beni zorla Akıl Hastanesi'ne kapatmaya çalışıyordu. Ben de kurtulmak zorundaydım ve basına yaşadıklarımı anlattım. Bir maaş kesimi ceza verdiler. Ancak sonra davayı kazandım."

Basına demeç vermek konusunda son olarak geçtiğimiz günlerde bir dava daha kazanan Ali Ercan, bu konuda amacının yalnızca savunma olduğunu mahkemede ispat etmiş görünüyor. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin Tarih Bölümünü 'birincilik' derecesiyle bitiren Ali Öğretmen, 25 yıldır Tarih Öğretmenliği yapıyor. Bir engelli olarak kendisine kolaylık gösterilmesi gereken yerde zorluk çıkarıldığından şikâyet eden Ali Ercan, bu konuda Beykoz'dan da sitemle bahsediyor:

"Ben 16 Eylül 2013 tarihinde Beykoz'da görevime başladım. O zaman 11 TMD ve 12 TMD sınıfı öğrencileri, benim yetersiz kalacağım için Hasan adlı diğer tarih öğretmeninin derslerine girmelerini isteyen bir dilekçe yazdılar. Bir haftada benim yetersiz olduğumu nasıl anlayabildiler? Üstelik benim verdiğim ders Çağdaş Türk Dünya Tarihi idi. Üniversite sınavında bu konudan kaç soru çıkacak? Belki hiç çıkmayacak belki 1 tane belki 2 tane çıkacak. Aslında olayın arkasında benim görme engelli olduğum dolayısıyla beni istemeyen yöneticiler vardı. E.Ş. adlı müdür benim gitmeme neden olmuştur. Ben şimdi geçen yılki 12 TMD öğrencilerine sormak istiyorum: Şimdi mutlular mı? Benim görme engelim bu kadar büyük bir sorun mudur?"

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ali Ercan, Engelli, Öğretmen

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"