Eğitim

Engelli öğretmene utanç verici muamele!

Engelli öğretmene utanç verici muamele!
2014.07.24 00:00
| | |
5249

Ali Ercan, görme engelli ve 25 yıllık tarih öğretmeni. Beykoz Anadolu Lisesi'nde 'yetersiz' olduğu iddiasıyla sadece Fen sınıflarına öğretmenlik yapmasına izin veriliyor.

Beykoz Anadolu Lisesi'nde görevli görme engelli tarih öğretmeni Ali Ercan, yetersiz olduğu gerekçesiyle sadece Fen sınıflarına ders vermesi sağlandı. Gerekçe, Fen sınıflarının tarih dersine çok fazla ihtiyaç duymaması.

Geçen yıl başlayan eğitim öğretim döneminin başında okul müdür vekili Abdullah Aygün, Türkçe Matematik sınıflarından öğretmen Ali Ercan'ın yetersiz olduğuna dair dilekçeler topladı.

Eğitim öğretim yılının başında Ali Ercan'ın yetersiz olduğu öne sürülerek toplanan dilekçeler neticesinde, sadece Fen sınıflarına tarih dersi verebileceği kaydedildi.

Öğretmen Ercan'a aynı zamanda dönem boyunca hazırlanan ortak sınavlarda soru hazırlattırılmadı.

TALEBİNİZ UYGUN GÖRÜLMEDİ

Yaşananlar üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuran Ercan, mahkemelerce yeterli olduğuna dair raporlarının olduğunu belirterek, Türkçe Matematik sınıflarına da ders vermek istediğini ve ortak sınavlarda kendisinin de soru hazırlamasının hakkı olduğunu belirten, dilekçe verdi. Ancak, bu talebi karşılık bulmadı. BİMER'e bağımsız müfettişlerin okulda denetleme yapması için de başvuran Ercan'a verilen İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Denetmenleri Başkanı Cevdet Özer imzalı yanıtta, "İlimiz Beykoz İlçesi Anadolu Lisesi hakkındaki ilgili başvurunuz Müdürlüğümüzce incelenmiş olup talebiniz uygun görülmemiştir" denildi.

ERCAN: KENDİMİ YENİLİYORUM

Tarih öğretmeni Ali Ercan, "Görme engelli olmam nedeniyle 25 yıllık öğretmenlik hayatımı yeterli olduğumu ispatlamakla geçti. Defalarca mahkemelerden bu yönde kararlar çıkardım. Bu defa da, Beykoz Anadolu Lisesi'nde benzer muameleye tabi tutuldum" diye konuştu.

"Yetersiz olsam beni tamamen görevden almaları gerekir" diyen Ercan, öne sürülen gerekçelerle Fen sınıflarına ders vermesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

25 Aralık 1989'da girdiği yeterlilik sınavında öğretmen olmaya hak kazandığını belirten Ercan,"Bugün hâlâ birçok öğretmen bilgisayar kullanamazken, görme engelli olmama rağmen yüklediğim özel programla çok iyi derecede bilgisayar kullanabiliyorum. Okuyarak ve araştırarak kendimi yeniliyorum. Üniversitedeki bilgilerimle yetinmedim. Ancak, yıllardır yetersiz olduğum gerekçesiyle Milli Eğitim bürokratları ve okul idarecilerinin çeşitli oyunlarına maruz kaldım. Bugüne kadar Eğitim Sen dışında bana sahip çıkan kimse olmadı" dedi.

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Ali Ercan, Beykoz Anadolu Lisesi, Engelli, Milli Eğitim, Öğretmen, BAL

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"