En İyi Kürt: Aylan Kurdi!

  • 06.09.2015 16:36
  • Okunma: 5715 kez

Ekrem TUNCER


Ülkemiz her gün şehit haberleriyle sarsılırken, Bodrum kıyıları öyle bir ana şahitlik ediyordu ki; sessiz çığlıklar ortalığı kasıp kavuruyordu...

Ne söylenebilirdi? Nasıl açıklanabilirdi? İlk ölen bebek değil belki de son da olmayacak. Ama bu ölüş öylesine bir gidişti ki; bizim hiçbir değerimizin olmadığını bağırıyordu.. Çünkü bu yavru; ölürken öyle bir mesaj veriyor, öylesine haykırıyordu ki; kulaklarımız çınlıyor, insanlığımızdan utanıyorduk:

'Bizim oyuncak bebek kadar kıymetimiz yok'

Tatil beldesi Bodrum'da yüzlerce elit zenginin yüzdüğü plajlara cansız bedenleriyle misafir olan bu çocuklar niye denizin dibinde kaybolup gitmemişlerdi acaba? O denizde ilk ölen onlar mıydı? Yüzlercesi denizin derinliklerini kendilerine mezar yapmışken; bu küçük bedenler kumsala niye vurmuştur? 

Bunun biraz düşünülmesi gerekmektedir. Müslümanların bu hususta iyi bir nefis muhasebesi yapması inancımızın gereğidir. Öyle sözde 'medeni' Avrupa'ya laf söylemekle, onlara insanlıklarını hatırlatmakla, tezatlarını haykırmakla bu işler olmaz. Bizler; 'Kenar-ı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, Gelir de adl-i ilâhi Ömer’den sorar onu!' diyen büyük Halife Hz. Ömer'in siyasetini referans almış kişileriz. 

Yahu bu zamanda... Diye başlayan; kıvırma, yalakalık, sorumsuzluk ve ciddiyetsizlik kokan cümlelerinizi alın, kendinize saklayın. Hz. Ömer bu sözü tamda bugün için söylemiştir. 

Sadece Hükümet veya Cumhurbaşkanı mı? Ana Muhalefet, yavru muhalefet vs. Hepsi bu işte sorumludur. Yada tek başına Türkiye mi? Tabii ki tüm İslam ülkesi lider ve yöneticileri bu işin vebalini omuzlarına yüklenmişlerdir. 

Şimdi bir takım kafatasçı, beyinsiz, embesil toplulukları; 'yahu bizim ülkemiz olmuş kan gölü sen kalkmış Suriyelilerin derdine düşmüşsün?' Diyebilir.. Biz Gazze'de bebekler öldürülürken, tepki mitingleri tertip ettiğimizde; 'Doğu Türkistan'da Türkler öldürülüyor' diyerek işin mecrasını farklı yönlere çekmeye çalışıyorlardı. Be insanlıktan nasibini almamış, bozgunculuk budalası, çakal topluluğu sende yaptır bir Doğu Türkistan dövizi öylece gel.

Şunu anlayamıyoruz? Dünya'nın neresinde bir zulüm, kan, gözyaşı, işkence varsa; maruz kalan toplulukların inancına bir bakın: Müslüman'dır. Bu işlerin bir merkezden yönlendirildiğini tahmin etmek bu kadar mı zordur? Yada işinize mi gelmez? 

Kıyıya vuran o bedenler; benim Şehit Mehmetçiğim ile aynı cennette olacaktır. 

Kıyıya vuran o küçük Aylan Kurdi; Filistin'de babasının kucağında katledilen, Muhammed Durra ile aynı cennetin çocuklarıdırlar. 

O küçücük bedenin değersiz bir eşya gibi kıyıya vurmasına sebep olanlar ile Irak'ta Müslüman kadınlarına tecavüz eden Amerikan askerleri, Gazze'de tanka taş ile direnen çocukları öldürenler, aldığı yangın ihbarına yardıma giden askerlerimize pusu kuranlar, Doğu Türkistan'da kalabalık bir grup halinde aralarına aldıkları Müslüman gencin kafasını taşla ezip öldürenler aynı cehennemin odunu değiller mi?

Mazlumun; dini, dili, ırkı sorulmaz çünkü zulme uğrayanların Müslüman oldukları; Arapça, Türkçe veya Kürtçe konuştukları bilinir. 

Aylan Kurdi, niye en iyi kürttür? Varın orasını da siz düşünün.. Bazı sözleri söylerken, suratınıza üç yaşındaki bir bebeğin cansız bedenin şamar gibi ineceğini aklınızdan çıkarmayın!

Yazarın Yazıları