Emine Erdoğan Beykoz’da başlama vuruşu yaptı

  • Güncelleme: 28.04.2017 19:25
  • Okunma: 15695 kez
  • Yorum: 0
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Beykoz Riva’da katıldığı 1. Spor ve Kültür Şenliği'ne başlama vuruşu yaptı.
Emine Erdoğan Beykoz’da başlama vuruşu yaptı

Suriyeli ve Türk çocukların kaynaşmasını amaçlayan "Bir umut, bir ufuk" projesi kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu ve Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) işbirliği ile gerçekleştirilen "1. Spor ve Kültür Şenliği" Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapıldı.

1. Spor ve Kültür Şenliği'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve eşi Ayşe Çelikbilek, Beykoz belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu ve eşi Nimet Kaşıtoğlu, TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, TOGEMDER Başkanı Saadet Gülbahar ile davetliler katıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in eşi Ayşe Çelikbilek ile bir süre sohbet eden Emine Erdoğan, TFF ve Togemder işbirliğiyle gerçekleşen spor kardeşliktir vesilesiyle bir araya gelmenin memnuniyetini dile getirdi.

Bayan Erdoğan, "Ülkemizde misafir olan Suriyeli çocukların ülkemiz çocuklarıyla böyle anlamlı etkinlikte buluşması takdire şayandır. Bugün burada çocuklarımıza sadece güzel bir gün değil, hayata tutunacakları bir dal veriyorsunuz. Barışa ve dostluğa güzel bir tohum ekiyorsunuz. İnanıyorum bu yatırım ileride çok güzel meyveler verecek. Suriye'de 6 yıldır süren bir dram yaşanıyor. 6,5 milyon kişi yerinden yurdundan edildi. Ülkemizde misafir ettiğimiz 2 milyon 800 bin Suriyeli'nin 1 milyon 300 bini kadınlar ve çocuklardan oluşmakta. Kadınlar ve çocuklar savaşın en büyük yükünü taşıyor. Kimisi kimyasal silahla vuruluyor, kimisi hayatı boyunca savaşın psikolojik etkisini taşımak zorunda kalıyor. Biz yaraları iyileştirmek üzere buradayız" açıklamasını yaptı.Bayrağımızın vicdanı merhameti hatırlatıyor

"Suriye'deki iç savaşta zor günler geçiren insanlar ve çocukların yaralı yüreğine insan pansumanı yapmak için buradayız" diyen Emine Erdoğan, Nazım Hikmet şiiri okudu.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Emine Erdoğan'a konuşmasının ardından plaket takdim etti.

Başlama Vuruşu Emine Erdoğan’dan

Etkinlikte şöhretler karması, Türk ve Suriyeli çocuklardan kurulan minik takımlar gösteri maçında karşı karşıya geldi. Maç başlamadan önce Emine Erdoğan, Suriye'de iç savaştan gelip Türkiye'ye sığınan ve Türk vatandaşlığına geçen Adem Metin Türk ile fotoğraf çektirdi. U14 milli Takımı'na da alınan Adem Metin, Emine Erdoğan'a kısa bir gösteri yaptı. Eğlenceli anlar dikkat çekerken, Emine Erdoğan daha sonra Adem Metin'e sarılarak genç sporcuyu tebrik etti.

Türkiye 14 Yaş Altı Takımı’na alınan Suriye göçmeni Adem Metin'i kürsüye çıkaran Demirören, “Ona şimdiden yeni Messi diyorlar, Türkiye’nin geleceği olacak” diye konuştu.

Ardından gerçekleşen şöhretler karması ve Türk ve Suriyeli çocuklardan kurulan minik takımların gösteri maçı öncesi santraya gelen Emine Erdoğan burada santra vuruşunu yaparak maçı başlattı. Eski futbolcular ve çocuklar burada Emine Erdoğan ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla vatandaşlığa alındığı ifade edilen Adem Metin’in Türkiye’nin geleceği olduğunu söyleyen TFF Başkanı Yıldırım Demirören, EURO 2024’ün ev sahipliğini alarak bu organizasyonu düzenleyen ilk Müslüman ülke olmayı amaçladıklarını belirtti.

Haber Merkezi