Sağlık

Emekli doktorlara verilen hapis cezası ertelendi

Emekli doktorlara verilen hapis cezası ertelendi
2014.12.31 00:00
| | |
10536

Beykoz Devlet Hastanesi emekli doktorlarından Ferhan Şengün ve Eda Uslu Tuğtepe’ye açılan dava sonuçlandı.

15 Mayıs 2012’de başlayan dava 30 Aralık 2014 günü sone erdi. Davanın son duruşmasında, sanıklar Dr. Ferhan Şengün ve Eda Uslu Tuğtepe mahkemeden vereceği cezayı ertelemesini istedi. Mahkeme de bu isteği kabul ederek, Şengün ve Tuğtepe’ye verilen 2 ay 15 günlük cezada hükmün açıklanmasını beş yıl geriye bıraktı.

Down sendromlu Rüveyda Sucuoğlu’nun ölümünde ihmalleri olduğu iddiasıyla Baba Murat Sucuoğlu’nun açtığı davada karar verildi. 2009 yılında yaşanan olayla ilgili baba Murat Sucuoğlu Sağlık Bakanlığı’na da tazminat davası açmıştı. Bu dava sonucunda, mahkeme Sağlık Bakanlığı’nın down sendromlu Rüveyda Sucuoğlu’nun babası Murat Sucuoğlu’na 60 bin TL ödemesine karar vermiş, baba Murat Sucuoğlu ise bu rakamı az bularak kararı temyiz etmişti. Bu temyiz davasında karar beklenirken, Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada karar çıktı.

Mahkeme sanıkların iyi hallerini göz önünde bulundurarak, T.C.K’nun 257/2. Maddesi’ne istinaden vermiş olduğu 3 aylık hapis cezasını 1/6 oranında indirerek, 2 ay 15 gün olarak belirledi.

Mahkeme ayrıca duruşma tutanağında, sanıklar Dr. Ferhan Şengün ve Dr. Eda Uslu Tuğtepe’nin ihmalleri ile Rüveyda Sucuoğlu’nun ölümü arasında bir illiyet bağı saptanamadığını açıkladı.

Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi; C.M.K 231/5-6 maddelerinin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak, sanıkların bir daha aynı suçu işlemeyeceklerine kanaat oluştuğunu ve bu nedenle hükmün açıklanmasını beş yıl geriye bıraktığına hükmetti. Baba Murat Sucuoğlu ise bu karara İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz edeceklerini açıkladı.

                                 İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler: Beykoz Haberler, Beykoz Devlet Hastanesi, Ruveyda Sucuoğlu, Dr. Ferhan Şengün, Dr. Eda Uslu Tuğtepe, Murat Sucuoğlu, Beykoz 2. Asliye Ceza Mehkemesi

reklam
0 Yorum

Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı

Yorum yaz

DOST BEYKOZ

"Beykoz'un Hür Gazetesi"