Elektrik çarpıyor

  • 28.01.2019 12:27
  • Okunma: 8203 kez

Ekrem TUNCER


Bildiğiniz gibi son günlerde artan faturalardan şikâyetçiyiz.

Hele şu elektrik faturasındaki dağıtım, güvence vs. bedellerine hastayız. Beş bin liralık faturanın neredeyse yarıdan fazlası ıvır/zıvır kalemlerle şişirilmiş. Şahsım adına söylemem gerekirse; Bundan bir kaç yıl öncesine kadar kilovat hesabı vs. bilmezdik. Şimdilerde uzman olacağız. 

Elektrik, doğalgaz ve su faturasını ödeme zorluğu çeken vatandaşların olduğu bir ülke için; müreffeh, kalkınmakta vs. Demek ne kadar mantıklıdır? Vatandaş fatura baskısı altında ezilecek, Esnaf vergi yüküyle batacak, sonra Belediyelerin veya kaymakamlıkların önünde yardım sırasına girecek. Sosyal devlet anlayışımız bu mu? Önce yatır, sonra kaldır. 

Neyse biz gelelim asıl konumuza.

Geçtiğimiz aylarda İSKİ ile ilgili yazı kaleme alınca; İstanbul geneli bir çok konuyla alakalı çeşitli şikâyetler ulaşmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de BEDAŞ ile ilgili. 

Bildiğiniz üzere İstanbul ‘da elektrik özelleşmeden sonra; Anadolu Yakası ENERJİSA, Avrupa Yakası C.K. BEDAŞ bakmaktadır. BEDAŞ özelleşince başına (C.K.) takısını alıyor. 

Enerjisa’nın kurumsallık açısından çok iyi bir noktada olduğunu tüm danıştığım kaynaklar teyit ettiler. Anadolu yakasında elektrik işi yapan firmalar rüşvetsiz olarak çok rahat işlerini yaptırabildiklerini söylüyorlar. Ama Avrupa yakasında Ck. BEDAŞ için aynı şeyler söylenmiyor.

Ck Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) adlı firma da yetkili elektrikçiler ve vatandaşın sürekli sorun yaşadığı söyleniyor. En alt biriminden en üst birimine kadar sistemsiz bir şekilde ve tamamen rüşvete endeksli bir çarkın olduğu iddia ediliyor. Hatta bazen Enerji Bakanlığı’nın yönetmeliğinin dışına çıkarak firmalara yasadışı dayatma yapabiliyorlar.

Belli başlı iddiaları ben sıralıyorum. Muhataplarının cevap hakları vardır:

Belediye onaylı projeleri kendi hesaplarına göre değiştiriyorlar.

Abonelerin saatlerini söküp yerine yenisini takıyor ve bundan 2 ay sonra laboratuara giden saatinizde eksik tüketim var diyerek vatandaşa cezalar yazılıyor. 

Adresle asla alakası olmayan kişilere senin bu adreste cezan var diyerek kaçak elektrik cezaları kesiliyor. 

Herhangi bir şikâyette veya dilekçe ile itirazda 1 saat içinde halledilebilecek bir işleme bile 15 iş günü yasal süremiz var biz cevap veririz diyerek abone ile muhatap olunmuyor. 

Yetkili elektrikçiler evrakları ile ilgili sorunlarda muhatap olabilecek kimseyi bulamıyor. BEDAŞ elemanları o anda keyifleri nasıl isterse sorunu öyle cevaplayarak insanları mağdur ediyor.


Her biri vahim olan bu beş iddia da da rüşvet taktikleri vardır. Mesela; 15 iş günü verdiğiniz rüşvet ile hemencecik 1 saate düşüverir. Gelen cezanın; verilen rüşvet karşılığında yanlış kesildiği hemen fark edilir. Belediye onaylı projelerin arasına sıkışan paralarla hemen oluru alırsınız. 

İşin vahametini ortaya koyan bir örnekle yazımı sonlandırıyorum. 

PERPA ticaret merkezinde elektrik saati olmayan bir dükkân için talep açılıyor. BEDAŞ firmasının enerji talepleri değerlendirme müdürlüğüne bağlı çalışanları mahal hakkında bilgi toplayan saha ekiplerine evrağı yönlendirerek yerinde inceleme yapılmasını istiyor. Yerinde inceleme için görevlendirilen kişi, gerekli incelemeleri yapıp çıkarken; işlem için geldiği kişiyi arıyor, otopark çıkışında olduğunu kendisinden para istendiğini ücret ödemeden çıkarmalarını söylüyor. Olumsuz yanıt alınca da ‘siz görürsünüz.’ diyerek telefonu vatandaşın suratına kapatıyor ve gerçekten o vatandaşı o otopark ücretini ödemediğine ve dahi birçok şeye pişman ediyor. Türlü teknik şartlarla işi yokuş/bayır vs. Yapıyorlar ve sonrasında bir saatlik iş bir haftada hallediliyor. 


Anlayacağınız iş otopark ücretine kadar düşmüş. Gerisini siz düşünün.

Anahtar Kelimeler: Elektrik

Yazarın Yazıları