El alem ne der?

  • 23.04.2020 17:10
  • Okunma: 4341 kez

Özellikle Türkiye'de hepimiz istemeden de olsa böyle yaşamıyor muyuz? Anne babamız ne der? Akrabalar ne der? Mahalleli ne der?...
Diye diye kısacık ömrümüzü başkalarının iki dudağına mahkum ediyoruz. Ondan değil midir hayallerimizin peşinden bir türlü koşamıyoruz.

Başkalarının ne dediğini umursamamak için 12 mantıklı sebep;

1. Bu sizin hayatınız, kimseyi ilgilendirmez.

Kısaca işin özeti bu aslında. Her ne kadar yaşadığımız toplumda bunu diyebilmek biraz cesaret işi olsa da cesaretle yapmamız gereken şey bu. Bu hayat sizin, onu başkalarının tahakkümüne mahkum etmeyin.

2. Sizin için neyin iyi olduğunu sizden daha iyi kimse bilemez.

Bu hayatı yaşayan, içinde olan, tüm sorunlarla yüzleşen sizsiniz. En özeline kadar her şeye hakim olan yine sizsiniz, dolayısıyla sizin için neyin iyi neyin kötü olduğunu bir başkasının bilmesi mümkün değildir.

3. Başkası için çok doğru olan bir şey sizin için tamamen yanlış olabilir.

İnsanlar sizi tamamen genel doğrulara göre yargılayacaktır. Kendilerine iyi gelmiş şeylerin size de iyi geleceği varsayımıyla hareket edeceklerdir. Oysa onlarda işe yarayan şeyin sizde de işe yaraması diye bir şey söz konusu bile değildir. Onun için boş verin onların tecrübelerini, siz kendi tecrübelerinizi edinin.

4. Sizi hayallerinizin peşinde koşmaktan alıkoyar.

Belki de en önemli şey bu! Başkaları ne der diye bir hayat kurmak sizi yapmayı en çok istediğiniz şeylerden bile uzak tutabilir. Hayallerini gerçekleştiremedikten sonra kime göre yaşarsan yaşa ne kıymeti var?

5. Kararlarınızın sonuçlarından etkilenecek olan sizsiniz, onlar değil.

Başkaları ne der diye hareket edip zarar görürsen, kimseden hesap soramazsın. Kimse bu konuda sorumluluk almaz. O halde sonuçları seni direkt olarak etkileyecek şeylere neden hiç sorumluluğu bulunmayan insanları dahil edesin ki?

6. İnsanların düşünceleri günden güne değişebilir.

Hepimiz değişiyoruz, fikirlerimiz, düşüncelerimiz günden güne farklılaşabiliyor. Dolayısıyla eğer "kim ne der" üzerine bir hayat kurarsan insanların değişim hızına yetişemeyebilirsin.

7. Hayat kısa...

Bunu demezsek olmazdı. 3 günlük dünyada, ortalama 65 yılı neden başkalarının ağzına bakarak yaşıyorsun ki?

8. Ne ekersen onu biçersin.

Yani işin özü arkadaşım, kararlarının sorumluluğu da, sonuçları da seni bağlar. İki satırlık adamları niye ömrüne musallat ediyorsun ki?

9. Diğerleri senin kafa yorduğun kadar kafa yormuyor.

Sen hayatın hakkında bir karar verirken belki aylarını harcıyorsun, peki ama niye iki dakika düşünmeyen insanların düşüncelerine göre davranasın ki? Seni kim senin kadar önemseyebilir? Kim senin kadar kafa yorar senin hayatına?

10. Etrafınıza özgürlüğünüzü yok edecek duvarlar örüyorsunuz.

Bir kere başkalarının düşüncelerine göre yaşamaya başladınız mı, etrafınıza ördüğünüz "el alem ne der?" duvarı her geçen gün yükselir. Sonra bir bakmışsın saçma sapan kısıtlamalar, sınırlar içerisinde yapayalnız debeleniyorsun.

11. Bir süre sonra başkaları için yaşamaya başlarsınız.

Bir süre sonra artık yaşantın başkalarının şekillendirdiği acayip bir şeye dönüşür. Her denileni kafaya takmaya, her söyleneni yapmaya çalışırsın. Bu seni yorar, yıpratır ve köleleştirir. Kendini sürekli ikinci plana atmaya başladığını fark edersin.

12. Sonuç olarak "herkesi memnun etmek" diye bir şey mümkün değil.

Ne yaparsan yap, nasıl davranırsan davran yaptıklarını beğenmeyen, değiştirmek isteyen birileri olacaktır. Sen kendini mutlu et yeter!

Kaynak; ONEDİO

Anahtar Kelimeler:

Yazarın Yazıları