Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu

  • 0
  • 9379
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu
Ekrem İmamoğlu'nun Gümüşsuyu'ndan Bozhane'ye Beykoz turu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beykoz'un çok sayıda mahallesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İlk olarak Beykoz'daki küçük ölçekli balıkçılara koruyucu destek dağıtımı programına katılan İmamoğlu, daha sonra Paşabahçe Camisinde cuma namazı kıldı.

İmamoğlu, Çubuklu Siloları inceleme gezisinin ardından Mahmutşevketpaşa, Alibahadır, Bozhane ve Cumhuriyet mahallelerini ziyaret etti.

Küçük ölçekli balıkçılara koruyucu donanım malzemelerinin dağıtıldığı törene İmamoğlu'na Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Celal Aksoy, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Atalık ve Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Yavuz Saltık, Balıkçı Kooperatifleri Başkanları, Meclis Üyeleri, mahalle muhtarları, partililer ve balıkçılar katıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bizim bütçemizden bereket fışkırıyor. Hedefimiz 2024'te 5 yıl daha yetki almak. 2029'da da almak, 2034'te de almak. Bakın bu anlayış sosyal demokrat anlayış, halkını düşünen anlayış kazanmalı. Çünkü bizim kazandığımız anlayışta kaybeden yok. Bazı insanların kazandığı anlayışta ise onların dışında herkes kaybediyor. Bir avuç insan kazanıyor" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye’nin (İBB) İstanbullu balıkçılara desteği artarak devam ediyor. “Küçük Ölçekli Balıkçılara Koruyucu Donanım Malzemesi Dağıtımı Töreni”, CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Küçük ölçekli balıkçıların talepleri doğrultusunda tekne bakım malzemesi verilen balıkçılara, balıkçı tulumu ve balıkçı çizmesinden oluşan koruyucu donanım desteğini başlatan tören, Gümüşsuyu Mahallesi’nde düzenlendi. Balıkçıların ve Beykozluların yoğun ilgi gösterdiği törende, sırasıyla; kadın balıkçı Necla Köseoğlu Yazıcı, Beykoz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Zeki Demirtaş, İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Erdoğan Kartal ve İmamoğlu birer konuşma yaptı.

Öğretmenler Gününü kutladı

İmamoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü, “Buradan bütün öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Onların sayesinde biz, bugün buradayız. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün huzurunda saygıyla, minnetle eğiliyoruz. Bize en büyük öğretmenliği yaptı, en büyük öğreticiliği yaptı” sözleriyle kutladı. Deniz temizliği ve balıkların korunmasının önemine dikkat çeken İmamoğlu, “Gerçekten görevimizin çok özel anları var. Üreten İstanbul noktasında, tarıma verdiğimiz, balıkçılığa verdiğimiz bu gibi katkıların çok karşılık bulduğunu görüyorum. Örneğin; köyünde eken biçen insan sayısı o kadar azalmıştı ki, şimdi ziraat odalarının sayılarına göre, artık İstanbul'un köylerinde eken biçen sayısı, bizim tohum desteklerimizle birlikte 10 katını geçti. Demek ki, siz fırsat verirseniz İstanbul'un tarlalarında da bereket fışkırır denizinde de bereket fışkırır. İstanbul'un tam anlamıyla bir balık şehri olduğunu zaten biliyoruz. Ve bunun yaşatılması konusunda özenli gayretimizi, daha da büyüterek de devam edeceğiz” dedi.

Bu kusurdan kimse sıyrılamaz

İstanbul genelinde, küçük ölçekli balıkçı teknelerinin tüm tekneler içindeki oranının yüzde 91 olduğunu, ancak bu teknelerin toplam üretimin ancak yüzde 10’unu gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan İmamoğlu, şunları söyledi:

İyi ki bu desteği veriyoruz. Onların işini bir miktar kolaylaştırıyoruz. Ekonomik koşullar çok ağırlaştı. Az önce değerli başkanımız da ifade etti. Belki teknesinin mazotunu bile alamıyor esnafımız. Hayat, öyle enteresan bir boyut evrildi ki, cebimizdeki para küçüldükçe küçüldü. Gelirimiz, harcamalarımız karşısında ne yazık ki küçüldükçe küçüldü. Bu kötü ekonomi yönetiminin bizi taşıdığı boyuttur. Bundan, bu kusurdan kimse sıyrılamaz. Dünyada savaşın içinde olan ülkeler bile ekonomisini büyütebiliyorsa ya da enflasyon altında halkını ezdirmiyorsa, biz, Türkiye Cumhuriyeti olarak, neredeyse üç haneli enflasyon rakamlarına tırmanmışsak, bu tam bir basiretsizlik, tam bir beceriksizliktir. Bunun başka bir adı yok. Bu bağlamda insanlarını aldatan, teknikten, bilimden uzaklaşan bir uygulama süreci ülkemizi kötülüklere, ekonomik sıkıntılara doğru sürükler. Hatta Allah korusun, batırmanın eşiğine kadar getirebilir.”

Konuşmaların ardından İmamoğlu, katılımcılarla fotoğraf çektirirdi. Bu sırada İBB Sosyal Tesislerdeki işinden çıkarılan Tülay Çal, "Raporluyken hakkımda tutulan asılsız tutanakla işten atıldım. İşimi geri istiyorum." yazılı pankart açtı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, "İttifak kelimesi çok yoruldu. El birliğiyle o kelimeyi bayağı yıprattık, artık çok olumlu çağrışım yapmıyor seçmenin kulağında." ifadelerinde bulunduğu hatırlatılarak, kendisinin de sürekli kullandığı "toplumsal ittifak" kelimesinde değişiklik yapıp yapmayacağına ilişkin soruya ise İmamoğlu, "Olur, niye olmasın? Kavramlar ya da isimler değil. Önemli olan içerik, içeriğiyle daha çok ilgileniyoruz." yanıtını verdi.

İmamoğlu daha sonra Paşabahçe Merkez Camisinde cuma namazı kıldı. Namaz çıkışı vatandaşların fotoğraf çektirme isteğini geri çevirmeyen Başkan İmamoğlu, Çubuklu Silolarında incelemelerde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve meclis üyeleriyle birlikte Beykoz programının devamında Mahmutşevketpaşa, Alibahadır, Bozhane ve Cumhuriyet mahallelerini ziyaret etti.

Köylerdeki temel mesele üretim

“Koru İstanbul'da temel mesele; bir ağaçlık konusundan bahsetmiyoruz, aslında İstanbul'un korunmasından bahsediyoruz. İsmi oradan geliyor. İstanbul'u korursak, özellikle kuzeyindeki 200’e yakın -mahalle statüsünde olsa da- köy olan bu noktaları korursak, İstanbul'un nefes alması mümkün. İstanbul'un yaşaması ve gelişmesi mümkün. Bu yönüyle köyleri ele alıyoruz. Bunların hepsi geçmişte kurulmuş, önemli köyler. Bu gezilerimize ve seyahatlerimize devam edeceğiz. Köylerde temel meselenin, imar ve diğer bahsettiğim meselelerin dışında, üretim olduğunu, üretemeyen köylünün de geçimine dair sıkıntılar içerisinde olduğunu bilerek, biz, bu köylerimizde üretimi desteklemek adına, tohumdan tutun da hayvancılığa, tarımdan tutun da insanların makine, ekipman ihtiyaçlarına, hatta yakıt ihtiyaçlarına varıncaya kadar insanlarımızı yalnız bırakmadık. Daha önce hiç olmayan bu uygulamayı, ciddi bir kapasiteye kavuşturduk. Neredeyse çiftçi sayısı, bu 4 yıl içinde 10 kat arttı.”

Desteklerimizi arttırmak niyetindeyiz

“Genel Sekreter Yardımcımız burada. Tarımla ilgili daire başkanımız da burada. Muhtarlıkla ilgili daire başkanımız da burada. Aynı zamanda bizim İSYÖN firmamız, tarım konusunda çalışmakta. O sahada İSYÖN olsun, Tarım Daire Başkanlığımız olsun, Muhtarlıklar Daire Başkanlığımız olsun; tarımın desteklenmesi, genişletilmesi ve onların ürünlerinin daha iyi bir şekilde vatandaşla buluşması noktasında büyük bir emek veriyorlar. Bugün, yine Beykoz'un Boğaz kıyısında balıkçılıkla ilgili desteklerimizi paylaştık vatandaşlarımızla. Bunu daha da artırmak niyetindeyiz.

Hiç olmayan bir şey, bugün artık neredeyse 100 milyon liralık bir bütçeye doğru yürümekte ve inşallah ilerleyen zamanda, bunu daha da yukarılara taşıyacağız. Burada üretilen ürünlerin, İstanbul'un 20 milyona yakın nüfusunu beslemeyeceğini biliyoruz. Ama buradaki tarımın varlığı, insanların üretmesi, para kazanması, köylerin, doğanın, yeşilin, havasının, suyunun temiz kalması, 20 milyonun yaşama tutunması ve yaşamsal kaynaklarının korunması noktasında büyük bir mesele, sorumluluk ve eşik. Biz bunu sürdürülebilir bir şekilde yaşatmak istiyoruz. Kapsamı budur.”

Köy esnafını ziyaret eden İmamoğlu, kendisine sorulan soruları cevaplayarak gelecek seçim döneminde vatandaşların desteğini istedi.

Haber Merkezi

Beykoz dikkat... Valilik ve AKOM uyardı fırtına geliyor
Önceki Beykoz dikkat... Valilik ve AKOM uyardı fırtına geliyor
SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Sonraki SP Adayı Beykoz'da seçim sürecini değerlendirdi
Yorumlar (0 Yorum)

Bu içeriğe yorum yapılmadı, yorum yapmak ister misin?

Yorum Yaz